Žiarivá pleť bez akné? Zmeňte stravu!

Akné a iné problémy pleti nevznikajú len kvôli hormónom a v puberte. Spôsobuje ich aj zápal a oxidačný stres. Proti zápalu môžeme zabojovať aj úpravou stravy a odmení vás žiarivá pleť.

žiarivá pleť
https://www.shutterstock.com

Viete, čo jesť pre čistú žiarivú pleť ? Čo zaberá proti akné?

Aká je strava pre krajšiu pleť?

Jej základom je vyhýbať sa cukru, rafinovaným spracovaným uhľohydrátom, vysoko spracovaným rastlinným olejom a nepreháňať to so spotrebou mliečnych výrobkov. Okrem toho existuje niekoľko potravín a živín, ktoré nám pomôžu vyčistiť a rozžiariť pleť:

Antioxidanty rozpustné v tukoch

Antioxidanty rozpustné v tukoch, ako je beta-karotén a vitamín E, výrazne podporujú liečbu zápalov. Vitamín E pôsobí hojivo, ale aj preventívne proti tvorbe čiernych alebo bielych bodiek. Redukuje množstvo baktérií, ktoré žijú vo vlasových folikuloch.

Veľké množstvo vitamínu E obsahuje: olivový olej, brokolica, špenát, mandle, mangold, slnečnicové semienka, paprika, špargľa, kapusta, ružičkový kel.

Vitamín A

Vitamín A podporuje premenu buniek v koži, takže účinne bráni tvorbe najbežnejších foriem akné.

Potraviny s vysokým obsahom vitamínu A sú: pečeň, olej z tresčej pečene, maslo z pasených kráv a vaječné žĺtky. Obsahuje ho aj oranžovo sfarbené ovocie a zelenina.

Mohlo by vás zaujímať

krásna tvár

Krásna tvár, ktorou očaríte

Ak sa chystáme do spoločnosti, na väčšiu rodinnú oslavu, alebo len tak – zabaviť sa s priateľmi, zvyčajne chceme vyzerať čo najlepšie. Práve preto by … Čítaj ďaľej

Zinok

Zinok je nevyhnutný pre zdravé fungovanie ľudskej pokožky i krásny vzhľad. Zlepšuje hojenie rán, má protizápalové a antibakteriálne účinky proti akné. Štúdie ukázali, že pacienti s akné majú často nedostatok zinku.

Získate ho z morských plodov, zo živočíšnych zdrojov, ako sú obličky a pečeň, červené mäso.

Selén

Ukázalo sa, že pacienti s akné majú nízke hladiny selénu.

Najbohatším zdrojom selénu sú vnútornosti a morské plody: treska, tuniak, halibut, sardinky, losos, pečeň, hovädzie, morčacie a jahňacie mäso. Arašidy a para orechy sú tiež bohaté na selén: dva para orechy denne vám poskytnú 200 mikrogramov selénu!

Kokosový olej

Obsahuje účinné antibakteriálne zlúčeniny, kyselinu kaprylovú a kyselinu laurovú, ktoré pomáhajú ničiť baktérie spôsobujúce akné.