Celulitída, celulitída, celulitída…

Hádam každá žena, pri pohľade na nepríjemné jamky na tele, si položí otázku, je to celulitída? A začne konať! Niektorá prepadne panike, iná iba mávne rukou s vedomím, že sa až tak moc zasa nedeje. Či tak alebo tak, celulitída je kozmetický problém. A pretože, každá z nás chce vyzerať čo najlepšie a čo najpríťažlivejšie, väčšinou sa do boja s celulitídou odhodlane pustíme.

Ako vzniká celulitída?

Celulitída, alebo pomarančová koža sa najskôr objavuje na stehnách, v pokročilejšom štádiu sa rozširuje na brucho a paže. Na vzniku celulitídy sa podieľajú tukové bunky, ktoré majú tendenciu sa zväčšovať, meniť svoj tvar a počet. U žien sa tento proces prejavuje rýchlejšie a je nápadnejší ako u mužov a to predovšetkým v období puberty, tehotenstva alebo prechodu. Hlavnou príčinou sú hormonálne zmeny v organizme. Vznik celulitídy však tiež súvisí s nesprávnou životosprávou, s nedostatočným príjmom tekutín a so sedavým spôsobom života.

Celulitída

Čoho sa vyvarovať?

Súčasný spôsob stravovania „v behu“, obľuba údenín, mastných a slaných jedál, sladkosti, niekoľko šálok kávy denne a k tomu cigareta, nedostatok zeleniny, zlý pitný režim, problémy s trávením – to všetko sa veľmi zradným spôsobom podpisuje na našom tele. Takže najskôr treba začať s úpravou stravy a zmenou stravovacích návykov. Spoločnou vlastnosťou potravín zabraňujúcich celulitíde je ich „očistná schopnosť“. Základom vášho jedálneho lístka, by teda mala byť zelenina ovocie, strukoviny, sója, cereálie….. Všetky tieto potraviny sú bohaté na vitamíny, minerálne látky a vlákninu, ktorá zabezpečuje správnu činnosť tráviaceho ústrojenstva.

Z ovocia vyberajte tie druhy, ktoré sú bohaté na vodu a vitamín C, ktorý spoločne s rastlinnými látkami – bioflavonoidmi priaznivo pôsobia na steny ciev a vlásočníc. Tieto látky sú obsiahnuté hlavne v citrusových plodoch, hrozne, marhuliach, jahodách a v čiernych ríbezlách. Ďalšími vhodnými druhmi sú banány a avokádo, ktoré sú bohaté na draslík a kremík. U avokáda, však treba dať pozor na obsah tuku. Výbornou kombináciou je ananás, kiwi, papája a mango, lebo majú vysokú čistiacu schopnosť.

Z mäsa uprednostnite hydinu, chudé teľacie mäso, všetky netučné druhy rýb ( treska, pstruh, losos ). Z mliečnych výrobkov je najvhodnejší tvaroh, syry typu cottage, kefír. Obmedzte soľ a všetky druhy korenia nahraďte radšej bylinkami. Denne vypite 2 – 3 litre nekalorických tekutín. Najvhodnejšia je čistá voda, nesladené neperlivé minerálky, bylinné čaje ( žihľava, praslička ) a ovocné čaje. Obmedzte pitie čiernej kávy a čierneho čaju, vyhýbajte sa alkoholu. Všetky tieto spomenuté nápoje naše telo odvodňujú a stav celulitídy sa môže zhoršiť v dôsledku toxínov, ktoré tieto nápoje obsahujú. Celulitídu výrazne zhoršuje aj fajčenie.

Cvičenie

Správne zvolená pohybová aktivita priaznivo ovplyvňuje všetky telesné funkcie a je ideálnym prostriedkom na boj proti nadváhe. Pravidelne by ste mali cvičiť – 2 krát do týždňa, najlepšie však každý deň alebo ob deň. Na začiatok stačí aj 15 – 20 minút. Pohybovú aktivitu je treba kombinovať ( plávanie, jazda na bicykli, chôdza, turistika, lyžovanie, beh). Pri cvičení je nutné aby prišlo ku prekrveniu organizmu a stimulácii lymfatických ciest.

Celulitída

Masáže, sauna, solárium

Pohyb je vhodné doplniť návštevou sauny a pravidelnými masážami. Masáž si však môžete robiť aj sami. Stačí nato hrubšia žinka, luffa alebo jemná kefka, teplá voda, mydlo či masážny olej. Postihnuté miesta masírujte denne po dobu 5 minút v smere lymfatických ciest – na nohách to znamená od kolena smerom nahor. Masážami zlepšíte regeneráciu pokožky, stimulujete prietok lymfy a látok v podkoží. Priaznivé účinky na celulitídu majú aj špeciálne masáže a solárium.

Kozmetika

Na našom trhu je veľký výber rôznych krémov, ktoré obsahujú účinné látky zpevňujúce pokožku. Prostriedky sa na problémové partie tela nanášajú denne. Pred aplikáciou sa doporučuje jemná suchá masáž alebo telový peeling. Rovnako môžete vyskúšať aj bylinné zábaly a kúpele. Aplikujú sa 1 až 2 krát týždenne a podobne ako masáž kože, prekrvujú ju. Súčastne priaznivo ovplyvňujú našu psychiku. Majte však na pamäti! Úspech docielite iba vtedy ak budete kombinovať viac metód a spôsobov. Nesmiete zabudnúť ani na stravovací a pitný režim a samozrejme ani na pohyb.

Foto: Nivea