Najčastejšie kozmetické klamstvá 2. časť

Výsledok nášho snaženia veľakrát nezodpovedá vynaloženej námahe. Prečo?

Aj vy ste už počuli rôzne “múdrosti” z oblasti zaručených rád pre krásu, o ktorých občas aj trochu zapochybujete?

Pozrime sa teda spoločne pravde do očí a zistime, ako to vlastne je. Kozmetické klamstvá 2.časť.

Kozmetické prípravky vyrobené z prírodných výťažkov sú kvalitnejšie. Ide skôr o reklamný trik – trend návratu k prírode je teraz v móde. O účinnosti výrobkov ale rozhoduje množstvo iných faktorov.

Holenie spôsobuje, že chĺpky sú čoraz hrubšie, po epilácii voskom alebo vytrhnutím depilačným strojčekom, naopak, slabnú.

Na pohľad sa toto tvrdenie zdá byť síce pravdivé, ale v skutočnosti ide o niečo iné. Každý chĺpok sa prirodzene smerom ku končeku zužuje. Keď ho oholíme, prerežeme ho a tým vytvoríme tupý koniec chĺpka (na jeho najhrubšej časti blízko korienku). Chĺpok potom pôsobí hrubším dojmom. Vytrhnutý ale vyrastá prirodzene zúžený a preto vyzerá tenší.

Kozmetické klamstvá

Celulitídu možno odstrániť pomocou krémov.

Úplne sa jej nezbavíme nikdy, ale pravidelnou hydratáciou, masážami, cvičením a správnou výživou sa stav určite zlepší. Pokožka postihnutá celulitídou stráca svoju pružnosť a pevnosť, pretože ubúda kolagénu a elastanu v tkanive. Pomôžu aj kúpele v teplej vode medzi 36 – 37 °C, do ktorých pridáme niektorý zo špeciálnych kozmetických prípravkov.

Kozmetické klamstvá

Nanesením farby na líčka bude pleť vyzerať sviežo.

Samozrejme, len pozor, aby ste to neprehnali. Aplikujte iba veľmi slabú vrstvu, inak vaša tvár vzbudí skôr posmech ako obdiv.

Kozmetické klamstvá

Každá vyrážka sa musí okamžite odstrániť.

Áno, ale nie vytlačiť. Stačí niekoľkokrát natrieť postihnuté miesto antibakteriálnym prípravkom, ktorý ponúka väčšina kozmetických firiem. Opakovanou aplikáciou sa vriedok zahojí sám. Ak si budete vyrážky vytláčať nešetrným spôsobom, môžete si spôsobiť lokálne akné, ktoré sa môže aj rozšíriť.

Kozmetické klamstvá

Používaním očného krému sa zmenšia opuchy a kruhy pod očami.

Áno, ale iba na chvíľu. Krémy na pleť okolo očí dočasne vyhladia drobnejšie vrásky v kútikoch a pleť okolo spevnia. Opuchy pomôže odstrániť či aspoň zmenšiť chladivý oční gél alebo studený obklad. Tmavé kruhy pod očami najlepšie zamaskujeme korektorom či púdrom.

Kozmetické klamstvá

Dlhé riasy – žiadny problém.

Nezmysel. Keď tu na nás príroda šetrila, nič moc s tým neurobíme. Výberom vhodnej maskary môžeme riasy iba trochu opticky predĺžiť a klieštikmi vytvarovať, ale dlhšie nám už určite nenarastú.

Pokožka sa musí krémovať po každom kúpeli.

To záleží iba na vás. Pokiaľ si to pleť vyžaduje, premastite ju.

Kozmetické klamstvá

Lacný krém je rovnako kvalitný a poslúži ako ten drahý.

Keď máte menej ako 25 rokov, máte bezproblémovú pleť a lacný krém vám vyhovuje, pokojne ho používajte ďalej. Ten drahší má ale viac funkcií, ochráni vašu pokožku omnoho lepšie a zároveň jej dodá všetky potrebné látky.

Na čistenie pleti nám úplne postačí iba obyčajné mydlo a voda.

To je hrozné klamstvo. Mydlo neprináša pokožke nič dobré, zbavuje ju lipidov, ktoré sa podieľajú na tvorbe ochrannej vrstvy, a zvyšuje normálne pH pleti, takže odstráni z povrchu kože dôležité enzýmy.

Lucia Šebestová