SPÄŤ
Tehotenstvo

Zdravé a pekné nohy aj po tehotenstve? Aj vy ich môžete mať!

Od: Jana Vančová 29.5.2017
1 Hviezda2 Hviezdy3 Hviezdy4 Hviezdy5 Hviezd Ohodnoťte článok
Loading...

Tehotenstvo je jedinečné obdobie pre ženské telo. Produkované hormóny a zväčšujúca sa maternica majú vplyv na cievy budúcej matky. V dôsledku toho má jedna z troch žien časté pocity ťažkých nôh, boľavé nohy, opuchy lýtok a členkov. Tieto príznaky sa často objavujú okolo štvrtého mesiaca tehotenstva a ustupujú po narodení dieťaťa. Samozrejme,  môžu sa vyvinúť aj kŕčové žily…

pekné nohy

Aké percento žien ohrozujú kŕčové žily?

Ak má budúca mamička kŕčové žily už počas tehotenstva, je predpoklad ich zhoršenia. Podľa štatistických zdrojov, kŕčové žily sa vyvinuli u 30 % žien tehotných po prvý raz, a u 55 % žien, ktoré boli dvakrát alebo viackrát tehotné.

Moderní tehotné ženy chcú dnes komplexné informácie a zaujímajú sa o  všetko, čo bude najlepšie pre ne a pre ich dieťa. Často sa stretnú aj s odporučením nosenia kompresívnych pančúch, pretože zohrávajú rozhodujúcu úlohu v zdraví matky i dieťaťa.

pekné nohyRastúci plod tlačí na žily

Rastom dieťa sa maternica zväčšuje a spôsobuje tlak na dôležité žily, ktoré zabezpečujú návratnosť krvi do srdca. Následkom tohto tlaku sa spomaľuje krvný prietok a poškodzujú sa žilové chlopne. Vzniká pocit ťažkých nôh, opuchy a kŕčové žily. Tlak hlavičky v panvovej oblasti môže spôsobiť stlačenie žíl a obmedziť spätný návrat krvi z nôh.

Niektoré z dôvodov vzniku cievnych chorôb v tehotenstve:

 • zväčšovanie krvného objemu
 • strata napätia krvných stien
 • zvyšovanie tlaku v žilách nôh následkom polohy dieťaťa
 • zmena krvného zloženia zvyšuje nebezpečenstvo vzniku krvnej zrazeniny

Riziká cievnych ochorení počas tehotenstva sa ďalej zvyšujú za predpokladu nasledovných faktorov:

 • výskyt cievnych ochorení v rodine
 • existujúca predispozícia žilového systému
 • viacnásobné tehotenstvo; dlhé sedenie alebo státie

Problémy s kŕčovými žilami a metličkovými žilkami

Metličkové žilky a kŕčové žily môžu byť počas tehotenstva bolestivé, teplé a môžu sa sfarbiť do fialova. Sprievodným znakom môžu byť aj častejšie sa vyskytujúce bolestivé kŕče, hlavne počas noci. Zvyšuje sa aj nebezpečenstvo komplikácií ako je zápal žíl a trombóza. Cievna trombo – embólia je najčastejšou bežnou komplikáciou v tehotenstve. Kompresívne pančuchy sú rozhodujúce pre zdravie matky aj dieťaťa.

Neriešené problémy nôh počas tehotenstva zvyšujú riziko zápalu a trombózy, lebo znamenajú záťaž pre obehový systém ako matky, tak aj dieťaťa.

pekné nohy

Žena počas tehotenstva sa spravidla musí vyhýbať užívaniu akýchkoľvek liekov. Z toho dôvodu  renomovaní gynekológovia po celom svete odporúčajú niečo, čo je veľmi užitočné pre matku a dieťa, absolútne bez rizika a predovšetkým nesmierne efektívne – ide o nosenie kompresívnych pančúch.

Kompresívna terapia tiež redukuje najčastejšie príznaky, ako sú opuchy lýtok a členkov, unavené a boľavé nohy. Okrem toho môže znížiť riziko vzniku kŕčových žíl, zápalu žíl a trombózy.

 Prečo by sa budúca mamička mala starať o svoje nohy už počas tehotenstva?

 • rozšírené a vypuklé žilky sú z kozmetického hľadiska neestetické
 • opuchy a bolesti nôh narušujú pohodu ženy počas tehotenstva
 • zvyšuje sa riziko zápalu a možnej trombózy
 • tlak plodu na žily predstavuje záťaž na obehový systém matky aj dieťaťa
 • nemožno vylúčiť, že problémy s nohami majú vplyv na predčasné kontrakcie
 • je ľahšie predchádzať tvorbe kŕčových žíl ako ich následne liečiť
 • veľký vplyv na tvorbu kŕčových žíl má aj genetický faktor
 • je potrebné i atraktívne mať zdravé a pekné nohy aj po uplynutí tehotenstva

pekné nohyPrečo nosiť kompresívne pančuchy počas tehotenstva denne počas deviatich mesiacov?

1. Znižujú dôsledky z dôvodu hromadenia krvi v nohách ( kŕčové žily, opuch a iné ťažkosti ).

2. Je dokázané,  že kompresívne pančuchy majú veľmi pozitívny vplyv na krvný obeh matky.

Na základe súčasných poznatkov môžeme  teda predpokladať, že budú mať tiež pozitívny vplyv na vývoj nenarodeného dieťaťa.

Kvalita švajčiarskych pančúch SIGVARIS zaistí pre vás a vaše dieťa 9 bezstarostných mesiacov tehotenstva. Ideálne sú tehotenské pančuchové nohavice, ktoré podopierajú bruško a tak odľahčujú tlak na žily, avšak už aj lýtkové alebo stehenné pančuchy zlepšujú krvný obeh a tým kvalitu života matky a dieťaťa počas tehotenstva.

Ak aj napriek tomu máte nejaké námietky…

Máte námietky, že kompresívne pančuchy sú neatraktívne a ťažko sa navliekajú? Môžete si byť istá, že z celého radu farieb a podľa jedinečného veľkostného systému výrobkov SIGVARIS, si určite vyberiete, ako byť počas tehotenstva atraktívna. Preventívne pančuchy rady Delilah žiadajte v ktorejkoľvek výdajni zdravotníckych pomôcok, alebo na e-shope sigvaris.sk. Elegantné a módne kompresívne pančuchy Magic, Vám môže predpísať aj váš gynekológ. Kompresívne pančuchy SIGVARIS sú čiastočne hradené všetkými slovenskými zdravotnými poisťovňami. Podrobnejšie informácie nájdete na www.sigvaris.sk.

Len tak mimochodom:

Ak objavíte výhody kompresívnych pančúch počas tehotenstva, možno si aj po pôrode uvedomíte, že chcete pokračovať v nosení pančúch pre zlepšenie zdravia vašich nôh do budúcich rokov.

Dobrá rada na záver:

Poraďte sa so svojim lekárom o výhodách kompresívnej terapie počas tehotenstva.

womangalérie VŠETKY