Zaujímavosti o brusniciach

Vedeli ste, že…

Brusnice používali domorodí Indiáni na východnom pobreží Severnej Ameriky. Do Európy sa dostali prostredníctvom prvých európskych prisťahovalcov, ktorí sa od Indiánov naučili spracovávať miestne plody. Indiáni túto plodinu používali nielen k pokrmom, ale rozoznávali aj jej liečivé účinky, ktoré prezradili i Európanom.

o brusniciach

? Brusnice sa začali pestovať pre komerčné účely pred takmer 200 rokmi. Prvé brusnicové pole bolo založené farmárom Henry Hallom v roku 1816 na severe USA v štáte Massachusetts.

? Brusnice sa pestujú na kyslej horskej rašelinovej pôde. Plody visia na malých kríkoch, z ktorých sú niektoré aj viac ako 100 rokov staré. Tieto malé bobuľky sa začínajú rozvíjať v máji, pričom dosahujú svoju zrelosť v septembri a októbri. Od polovice septembra do začiatku októbra zbierajú farmári zrelé plody. Existujú dva najrozšírenejšie postupy zberu a to suchý zber a mokrý zber.

? Na suchý zber sa používajú malé stroje, ktoré pripomínajú sekačky s rotujúcimi hrebeňmi a tie očesávajú bobule priamo z vetvičiek.

? Pri mokrom zbere farmári zatopia svoje polia do výšky 45 cm, umelo vytvorený vodný vír uvoľní bobule z kríkov. Vďaka štyrom vzduchovým komôrkam, ktoré obsahuje každá bobuľa, brusnice na hladine plávajú. Potom sú plody nasávané do zásobníkov, pomocou dopravných pásov sa prepravujú na nákladné autá a odvážajú do spracovateľských závodov. Takýmto spôsobom dokáže 6 pracovníkov natrhať až 136 kg brusníc denne.

? Brusnice sú bohatým zdrojom vitamínu C, magnézia, vitamínu A, vitamínu K, karoténu a vlákniny, polyfenolových antioxidantov. Obsahujú tiež kyselinu citrónovú, jablčnú, benzoovú a šťaveľovú, magnézium, kalcium, mangán, fosfor a sodík.

? Svojim zložením sú ideálnou kombináciou vitamínov a látok, ktoré napomáhajú štíhlej línii

? V porovnaní s ostatnými druhmi ovocia obsahujú veľmi veľa antioxidačne pôsobiacich látok, ktoré chránia bunky pred voľnými radikálmi. Vznikajú ako vedľajší produkt procesov látkovej výmeny alebo vplyvom vonkajšieho prostredia (nikotín, ultrafialové žiarenie a pod.). Tieto voľné radikály poškodzujú bunky tela a sú príčinou rakoviny, cukrovky, aterosklerózy, reumatických ochorení a predčasného starnutia kože.

? Indiáni používali brusnice hlavne na hojenie rán, utišovanie bolesti, či zmiernenie ťažkostí spôsobených rakovinou.

? Dnes sa brusnice používajú hlavne ako prostriedok k prevencii zápalu močových ciest spôsobeného baktériou Escherichia coli. Mnohé výskumy potvrdili, že pravidelným užívaním brusníc klesá riziko tohto ochorenia až o 50%.

? Brusnice obsahujú proanthokyanidiny, teda zhustené triesloviny, ktoré sú schopné zabrániť priľnutiu baktérii spôsobujúcich infekcie na bunkách močového ústrojenstva. Baktérie sa jednoducho vyplavia z tela skôr, ako infekcia vznikne.

? Najnovšie výskumy dokonca preukázali, že látky obsiahnuté v brusniciach chránia nielen pred zápalom močových ciest, ale rovnako aj pred infekciami v iných častiach tela, ako napríklad v žalúdočnej sliznici, ústnej dutine a pod.

? Keďže obsahujú veľké množstvo vitamínu C, pôsobia priaznivo aj pri chrípke a nachladnutí.

? Brusnice môžeme v kuchyni všestranne využiť. Používajú sa k pečeniu, vareniu, alebo do müsli a šalátov, k mäsu či cestovinám. Tieto bobule dodajú každému jedlu pikantný nádych.

? Existujú tri druhy brusníc: 1. Cranberries (americké brusnice), ktoré obsahujú všetky hore uvedené vitamíny a podporné látky 2. Brusnica Lesná 3. Kľukva močiarna

Zdroje: www.wikipedia.org, www.urinal.sk, www.cranberries-usa.cz

Save

Save

Save

Save