Lunárny kalendár 13. – 14. máj 2020

Zaujíma vás, čo všetko môžete počas nasledujúcich dní urobiť pre seba, svoje vzťahy, zdravie, krásu, domácnosť, či záhradu? Aj to, na čo by ste si mali dávať pozor?

https://www.shutterstock.com

Lunárny kalendár 13. – 14. máj 2020:

V stredu a vo štvrtok 13. – 14. mája je Mesiac vo Vodnárovi a to je čas, keď túžime po originalite a zmenách. Tieto dni bývajú celkom akčné a možno počas nich zažiť aj plno zábavy, ale niekedy treba mať aj pevné nervy. Počas dňa panuje celkom dobrá a tvorivá atmosféra, ale v podvečer a večer by sme mali urobiť niečo pre svoju psychickú rovnováhu, aby sme neupadli do smutnejších nálad. V takých prípadoch veľmi dobre padne harmonizačný kúpeľ a po ňom príjemná masáž, ktorá nádherne uvoľní nielen telo, ale aj myseľ…

Zdravie a krása:

Telesne Kozorožec ovplyvňuje kolená, lýtka, holeň, členky, kosti, kĺby, päty, kŕčové žily a pokožku. Ak dlhšie sedíte, alebo máte sedavé zamestnanie, doprajte si po práci aspoň krátku prechádzku. Nohám uľavíme aj tak, ak sa postavíme na špičky a potom sa zase vrátime do pôvodnej polohy. Potom sa vystrieme, mierne pokrčíme kolená, pričom ramená, ruky aj hlavu úplne uvoľníme. Teraz dôkladne pretrasieme všetky časti tela. Začneme chodidlami a skončíme tak, že mierne zatrasieme hlavou.

Na zlepšenie krvného obehu si ráno dožičíme striedavú sprchu teplou a studenou vodou.

Pre zlepšenie nálady si doprajme kúpeľ obohatený príjemne voňajúcou esenciou – môže byť napríklad aj citrónová tráva, levanduľa, litsea cubeba alebo pomarančový olej (zopár kvapiek olejčeka zmiešame pred kúpeľom v troche teplého mlieka alebo mandľového oleja, aby lepšie vsiakli do pokožky).

Nohám uľavíme v kúpeli s pridaním morskej alebo kúpeľovej soli a po osušení si ich natrieme krémom s extraktom z pagaštanu konského. Ak mávame kŕče v nohách, pomáha natieranie nôh, vrátane lýtok a členkov, olejčekom z cyprušteka. Pri oddychu si vyložíme nohy vyššie, čo je skvelá úľava nielen pri unavených nohách, ale aj pri kŕčových žilách.

Lunárny kalendár 13. – 14. máj 2020 – záhrada a domácnosť:

Tieto dni sú vhodné na vetranie, sušenie aj natieranie. Nepúšťajte sa do zložitých prác, ani nerátajme s tým, že by nám ostatní členovia rodiny v tieto dni pomáhali. Dni Vodnára totiž neprinášajú veľa trpezlivosti a odvádzajú pozornosť. Skontrolujte kvety a odstráňte z rastlín odkvitnué kvety. Skontrolujte rastliny, či ich nenapadli škodcovia – v týchto dňoch je to častý jav. Bojujte so škodcami postrekmi.

Pranostiky na máj:

  • Pankrác, Servác, Bonifác – zamrznutí svätí, Žofia ich potvrdí a Urban uzavrie.
  • Pán Serboni /začiatky vlastných mien: Pan-krác,Ser-vác a Boni-fác/ páli stromy.
  • Pred Servácom niet leta, po Serváci niet mrazu.
  • Svätá Žofia víno vypíja.
  • Traja ľadoví muži a Žofia je ich kuchárka.
  • Keď prejde zamrznutých kuchárka, sadieva sa paprika.
  • Ak mrzne na Gertrúdu, bude mrznúť celý mesiac.
  • Urban krásny, vyjasnený, hojným vínom nás odmení.
  • Ako je na Urbana, taká bude jeseň.