Čo prezradia nohy o našom zdraví?

Viete o tom, že nohy môžu upozorniť na vaše zdravotné problémy? Vzhľad chodidiel, ich pach, tvar, žlté nechty a ďalšie zmeny môžu nasvedčovať tomu , že niečo nie je v poriadku.

Čo nám chcú povedať?

Ploché nohy

I keď tento stav zvyčajne spájame s deťmi, môžu sa týkať aj dospelých žien. Noha sa väčšinou trošku uvoľní počas tehotenstva – nejedna mamička má skúsenosti, že sa jej chodidlo predĺži, čo je spôsobené práve uvoľnením väzív. Padnutie klenby však môže byť aj výsledkom reumatoidnej artritídy, zlomeniny, či neurologických problémov. Riziko plochej nohy stúpa s cukrovkou, obezitou, starnutím a už spomínaným tehotenstvom. Ak zistíme tento stav, navštívme ortopéda. Problém zhoršujú tiež nevhodné topánky bez klenby a vysoké topánky.

Farba a teplota nôh

Studené nohy môžu signalizovať zlú cirkuláciu krvi, o tejto situácii nasvedčujú aj modravé nohy. V tomto prípade je dôležité navštíviť lekára a dať si skontrolovať krvný obeh a obraz. Dôležité je sledovať krvný tlak, hladinu cholesterolu a glukózy v krvi.

Kŕče v nohách

Keď naše telo nemá dostatok tekutín a elektrolytov, svaly sa stávajú citlivejšími na kŕče a zraniteľnejšími. Nočné kŕče trápia jedného z troch dospelých, môžu byť spôsobené aj chodením v úzkych vysokých topánkach, ale tiež môžu signalizovať neurologické problémy. Aby sme im predišli podstatná je hydratácia, dostatok magnézia, vápnika a draslíka v strave.

Nechty

Žlté nechty často vznikajú v dôsledku používania laku na nechty, ale je dôležité sledovať sfarbenie. Výraznejšie stmavnutie, zožltnutie alebo zhnednutie nechtov môže byť znakom hubovej infekcie, ale tiež prejavom rakoviny kože – najmä hnedé zafarbenie vo forme pásu. Vyzerá ako podliatina pod nechtom – ak si nepamätáme, že sa nám také niečo mohlo stať, mali by sme navštíviť kožného lekára.

Suchá alebo popraskaná pokožka

Suchá pokožka na nohách, napriek tomu, že ju krémujeme a snažíme sa zvlhčovať, môže byť známkou hyperkeratózy, ktorá často trápi starších ľudí. Je to v podstate zhrubnutá zhustená koža.

Pach

Pach nôh sprevádza vznikajúce infekcie, najčastejšie spôsobené hubami medzi prstami. Prejavujú sa svrbením, pľuzgiermi, praskaním, či suchou kožou. Dôležité je nechať nohy po sprchovaní dôkladne vyschnúť, často si meniť ponožky, prezúvať sa v práci, nosiť prírodné materiály. Hubové infekcie treba liečiť – v lekárni dostanete viacero prípravkov. Pozor na to, aby sa vaša infekcia prostredníctvom uteráku nepreniesla na inú osobu. Ak máme problém a infekcia sa nedá vyliečiť, rozhodne vyhľadajme odborníka. Hubové infekcie sa ťažko liečia v prípade cukrovky a oslabeného imunitného systému.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach