Rady babky ježibabky o zázračnej bylinke: nechtík

Kto by nepoznal krásne a žiarivé kvety nechtíka?

Táto bylinka, ktorá svojimi krásnymi kvetmi tak trochu pripomína malú gerberu, je však nielen nádherná a dekoratívna, ale má aj cenné liečivé účinky…

Kedy kvitne a ako ho zbierať?

Nechtík v našich končinách zvyčajne kvitne od júna do septembra a poznáme mnohé jeho odrody – nemusíme sa báť, že sa zmýlime a odtrhneme si ten nepravý – všetky sú totiž liečivé. Najviac účinných látok nájdeme v jeho okvetných lístkoch. Zbierať ho treba za slnečného počasia, najlepšie cez obed, pretože vtedy má najväčšiu silu. Sušíme v pološere a často ho obraciame.

nechtík
https://www.shutterstock.com/

Ako pomáha?

Nechtík lekársky má rozsiahle využitie pri zdravotných ťažkostiach. V prvom rade je významným prírodným antibiotikom, najčastejšie je používaný vo forme čaju. Chráni nás pred vírusmi, baktériami a kvasinkami, ktoré škodia nášmu zažívaciemu ústrojenstvu. Pôsobí ako antioxidant, teda chráni bunky tela pred poškodením. Stimuluje produkciu. žlče, činnosť pečene, hojí žalúdočné vredy a zápaly tráviaceho traktu. Nálev alebo masť z nechtíka je vhodná na liečbu plesňových ochorení kože, kúpeľ v náleve je tiež dobrá proti kvasinkovým chorobám reprodukčných orgánov. Krémy a mastičky sú používané na poranenú kožu, popáleniny, plesne, zle hojace sa jazvy, kožné zápaly, hemoroidy, kŕčové žily, zapareniny, niektoré ekzémy či akné. Účinný je aj pri liečbe rôznych vyrážok, odrenín, zápalov, preležanín, ako aj pri hojení rôznych štípancov od hmyzu. Pri zápaloch ďasien a krku sa odporúča kloktanie nálevu. Nechtík býva dobre znášaný a môžeme ho užívať bez akéhokoľvek obmedzenia.

nechtík
https://www.shutterstock.com/

Zápar: 1 vrchovatá čajová lyžička byliny na 1/4litra vody.

Využitie: zvnútra vás prečistí a upraví krvný obeh, zvonka ho využijete na nehojace sa rany, kvasinkové infekcie, hemoroidy, aj ako obklad pri zápale spojiviek a očných infekcií.

Sedací kúpeľ: 4 hrste čerstvej byliny alebo 100 g suchej na jeden sedací kúpeľ. Sedací kúpeľ z nechtíka je veľmi účinný pri kvasinkových infekciách, či hemoroidoch.

Tinktúra: 1 plná hrsť kvetov na 1 liter pravej vínovice. Lúhuje sa 14 dní na slnku asi pri 20° C.

Využitie tinktúry: zvnútra na podporu imunity, zníženie tlaku, tráviace problémy, zvonka ako kloktadlo pri infekciách v ústach či paradentóze, na zapálené hrdlo, kašeľ, výborná je aj na pomliaždeniny, výrony, vredy, popáleniny či pooperačné rany.

Umývanie: Na 1/2 litra vody jedna vrchovatá polievková lyžica bylín. Používame na umývanie podráždenej pokožky alebo aknóznej pleti.

Masť: 4 plné hrste nechtíka (kvety) sa nadrobno porežú. 500 g bravčovej masti zohrejeme vo vodnom kúpeli asi na takú teplotu, ako keby sme išli vyprážať rezne. Do horúcej masti vložíme narezaný nechtík, nechá sa vzkypieť, premiešame ho a odstavíme z platne. Masť prefiltrujeme cez ľanové plátno alebo cez filter na kávu do čistej nádobky, ktorú možno uzavieť.  Ak chceme, aby masť príjemne voňala, môžeme ju navoňať niekoľkými kvapkami obľúbeného esenciálneho olejčeka – napríklad levanduľového, pomarančového, citrónového…

Mohlo by vás zaujímať

Nechtík lekársky – lekár v žltom

Nechtík lekársky (calendula officinalis) je „dôverne“ známy aj v arabskej a indickej kultúre. Už oddávna sa táto rastlina používa nielen v kozmetike, ale aj v… Čítaj ďaľej

Bylinka, ktorá vraj dokáže nájsť zápal

Hovorí sa, že zápar z nechtíka dokáže nájsť zápal v tele a vylieči ho. Preto pri každom zápalovom ochorení, či už je to močový mechúr, obličky, slinivka alebo zápaly v ústnej dutine, či na pokožke, popíjame nechtíkový čaj alebo užívame tinktúru z tejto bylinky.

nechtík
https://www.shutterstock.com/

Chutí aj na chlebe s maslom…

Kvety alebo kvetinové lupienky nechtíka sa v kuchyni používajú na ozdobu rôznych nátierok a šalátov a môžeme ich dokonca pridať počas varenia aj do ryže, ktorej dodávajú zvláštnu chuť. často sa do jedál používa namiesto šafranu, pretože jedlám dodáva nielen zaujímavú chuť, ale aj krásnu farbu. Ak sa vám chce trochu experimentovať a vyskúšať nové chute, jednoducho si natrite chlebík s maslom alebo inou nátierkou a ozdobte kvetom či lupienkami nechtíka – budete prekvapení, že chutí naozaj skvele! 😛 

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach