Chcete byť šťastný pár ?

Šesť spôsobov ako si môžeme pokaziť vzťah!
Byť v šťastnom partnerskom vzťahu nikdy nie je vec jednoduchá. Ako je to však možné, že niekomu sa darí aj po mnohých rokoch a niektoré páry skončia po veľmi krátkom čase? Rozhodne to nie je o tom, že jeden pár má jednoducho šťastie, kým druhý nie. Znamená to, že pár, ktorý je spolu dlho na svojom vzťahu neustále pracuje, rovnako ako udržiavajú vzájomnú úctu a rešpekt jeden voči druhému.

Ak budeme robiť vo vzťahu toto, rozhodne sa šťastia v partnerskom živote nedočkáme, respektíve veľmi skoro vymizne:

šťastný pár, partnerstvo

1.Sťažovať sa priateľom a rodine
Vždy, keď vo vašom vzťahu vznikne nejaká partnerská nezhoda, prví, s ktorými ju riešite sú kamaráti alebo príbuzní. Zapájanie rodiny do partnerských problémov má zvyčajne len zlý efekt na šťastie vzťahu a dobrotu neprináša. Ak chceme žiť v šťastnom vzťahu, musíme s naučiť riešiť všetky problémy medzi sebou s partnerom a nevynášať ich neriešené von. Podobne je nepremyslené očakávať od kamarátok a rodiny pomoc v problémových situáciách – ich názory budú skreslené a môžu byť aj nepravdivé, preto si takto môžeme len a len uškodiť.

2. Porovnávať sa s druhými
Prečo sa tomu a tomu páru tak darí a nám až tak nie? Chodia na dovolenky, užívajú si život plným priehrštím, kým my len z práce do práce a navyše nám ten náš ani také dary nedáva… Ak sa začneme porovnávať s inými pármi je to nezmyslené a nespravodlivé. Tak, ako je každý z nás originálom, aj vzťahy môžu byť rôzne – navonok síce môžu vyzerať dobre, ale v realite to medzi nimi v súkromí vôbec nemusí tak dobre fungovať. Veď, kto by chcel navonok pred okolím ukazovať ako im to nefunguje a ako sú nešťastní? Pracujme na vlastnom vzťahu, šťastí nás oboch a vykašlime sa to, ako vyzerajú a ako pôsobia iné páry. A už vôbec neriešme s iným párom problémy, ktoré trápia nás.

3. Hrať sa na obeť
Je to síce veľmi častá hra niektorých jednotlivcov, ale ak chceme byť šťastní, nezapájajme sa do nej. Obete robia zo seba len slabí ľudia, ktorí potrebujú poľutovať . Šťastné páry preberajú plnú zodpovednosť za svoje pocity a svoju úlohu vo vzťahu. Tiež by sme sa nemali navzájom jeden druhého obviňovať z vlastných problémov, vyhovárať sa na seba navzájom. Čo by sme , naopak, mali? Zaujímať sa o potreby toho druhého, robiť si navzájom radosť, rešpektovať sa aj po rokoch – pri tom všetkom byť na seba hrdí – teda správať sa tak, aby sme skutočne na seba hrdí mohli byť.

4. Brať sa priveľmi vážne
Bez humoru nie je dobré ani ľahké žiť, a to už vôbec v partnerskom život, ktorý potrebuje z času na čas odľahčiť. Ak sa za každé podpichnutie, či dobre mienený žart budeme urážať a brať sa priveľmi vážne, bude to vidno na celom vzťahu. Bude strnulý a ani jeden z nás v ňom spokojný nebude. Ak chceme mať harmonický vzťah, dôležité je vedieť sa zasmiať aj sami na sebe a baviť sa. Rovnako musíme vedieť tešiť sa z maličkostí.

5. Kritizovať jeden druhého
Partneri, ktorí žijú v šťastnom zväzku nepodliehajú okamžitým emóciám a dokážu sa kontrolovať. Svoje potreby a názory dávajú najavo opatrným citlivým spôsobom a nekritizujú toho druhého. Kritizovať a urážať dokáže každý, ale opak je už náročnejší. Ak náš partner robí niečo, čo sa nám nepáči, mali by sme mu to povedať pokojne a s veľkou dávkou sebareflexie. Nie kritizovať ho, obviňovať, či spraviť mu hysterický výstup.

6. Zatajovať a veliť tomu druhému
Môžeme byť empatickí, ale nehrajme sa vo vzťahu na čítanie myšlienok. Keď budeme čakať od partnera, že vytuší prečo máme zlú náladu, prečo momentálne potrebujeme byť samy alebo sa nám nechce rozprávať, môže to zobrať úplne ináč. Hovorme preto na rovinu, čo sa deje s jasným vysvetlením, aby sa náš vzťah zbytočne nezamotával a nevznikali problémy. Dôležité však je, aby sme boli vo vzťahu rovnocennými partnermi a nikto nikomu nevelil. Ak potrebujeme niekoho drezúrovať, zaobstarajme si domáce zvieratko alebo sa vybúrme iným spôsobom – rozhodne nie na partnerovi. Vzťah, ktorý má jedného šéfa, nikdy nie je vyspelým, šťastným a spokojným.

-sz-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach