Dámske prezervatívy: Čo by ste o nich mali vedieť?

Keď sa povie kondóm alebo prezervatív, automaticky si predstavíme ochranný prostriedok, ktorý používajú muži. Viete o tom, že existujú aj dámske prezervatívy? Hovorí sa o nich aj ako o vnútornom prezervatíve.

Čo ešte by ste mali teda vedieť a aké sú dámske prezervatívy?

Dámske prezervatívy, ženský kondóm

Ženský kondóm je oveľa väčší ako mužský

A to preto, že sa vkladá do vagíny – nenasadzuje sa na penis. Existuje podstatne menej výrobcov ženských prezervatívov ako mužských. Najmodernejšie sú vyrobené z nelatexového materiálu a dvoch krúžkov – vonkajšieho a vnútorného. Pri použití je potrebný lubrikant na báze vody, oleja alebo silikónu. V prípade mužských latexových kondómov je potrebné použiť lubrikanty iba na báze vody, in= by mohli gumu rozložiť, poškodiť.

Načo sú na ňom dva krúžky?

Kým mužský kondóm má len jeden krúžok, ženský ma dva. Prvý je určený na pomoc pri držaní a vkladaní prezervatívu do pošvy, je navrhnutý tak, aby pevne držal na mieste a neskĺzol pri akte. Vonkajší krúžok zase zabezpečuje, aby sa ochrana nezrolovala a nevkĺzla do pošvy. Preto je väčší a pokrýva oblasť okolo vstupu do vagíny.

Nemusíte sa obávať, že by sa vo vás stratil

Niektoré ženy majú obavy, že pri intenzívnom pohlavnom akte môže tento ženský prezervatív skĺznuť do vnútra a „stratiť“ sa vo vagíne. Úplne zbytočná obava. Okrem toho, že práve na to je určený vonkajší väčší krúžok, aj keby ženský prezervatív vkĺzol dnu, stratiť sa určite nemôže. Jednoducho prstom ho vytiahnete.

Aká je ich účinnosť?

Pri bežnom používaní, dámske prezervatívy majú účinnosť ako ochrana proti otehotneniu 79 percent. Účinnosť mužských prezervatívov je o čosi vyššia – 85 percent. Výhodou ženskej ochrany je, že môže byť do tela ženy vložená už 8 hodín pred stykom, nemusíme sa teda zavádzaním zdržovať tesne pred samotným aktom. Problémom je stále slabá dostupnosť a všeobecne málo informácií medzi verejnosťou. Niektoré ženy, ktoré by takýto prezervatív chceli používať, sa obávajú reakcie ich partnerov.

Foto: stock.adobe.com