Alkohol vo vzťahoch?

Mnohí partneri pijú spolu a veľa, tvrdiac, že popíjanie upevňuje ich vzťah a pomáha im spoločne relaxovať!

Mladí si často navrávajú, že ich spája láska, žiaľ neraz to je len alkohol! Mnoho vzťahov je dnes založených na spoločných zvykoch partnerov, žiaľ neraz k nim patrí aj spoločná konzumácia alkoholu. Dokonca sa z nej často partneri tešia a tvrdia, že im pomáha spoločne relaxovať, zbaviť sa stresu – navyše aj upevniť vzťah, či zbaviť sa zbytočných zábran.

Alkohol vo vzťahoch

Podpora v alkoholizme

Pohárik alkoholu raz za čas určite vzťahu neuškodí, k príjemnému romantickému posedeniu sa dokonca aj hodí, ale pozor na to, ak je náš vzťah od začiatku spriahnutý s alkoholom alebo v priebehu času sa k nemu čoraz viac pripútavame.  Odborníci tvrdia, že je čoraz častejší medzi partnermi trend vzájomnej podpory v alkoholizme. Obaja si radi doprajú a navzájom si liečia svoje zlé svedomie. Tvrdia, že niekoľko pohárikov alkoholu, niekedy aj denne, nielen týždenne ich vzťah prehlbuje a posilňuje. Žiaľ, takto vzniká celý rad ďalších problémov, neželané tehotenstvá, závislosť ako taká a v závere zistenie, že vlastne toho druhého ani poriadne nepoznáme a nemáme nič – okrem lásky k alkoholu – spoločné. Veru, to je pre dlhodobý vzťah pramálo.

Na zlú stranu

Nová štúdia z Dalhousie University v Kanade potvrdila nie veľmi priaznivý trend – partneri navzájom ovplyvňujú konzumáciu alkoholu u toho druhého, a málokedy je to tým lepším smerom. Zvyčajne to funguje práve naopak. Tak, že ten, kto pije viac a častejšie stiahne na svoju stranu druhého triezvejšieho partnera. Niekedy to môže trvať celé desaťročia, inokedy stačí len krátky čas.

Odborníci takýmto párom hovoria „konzumné partnerstvá“. Alkohol bol zvyčajne spôsobom na ich zblíženie a relaxáciu, zbavenie zábran a stresu. Avšak, ak zostal medzi nimi naďalej, ohrozuje nielen ich partnerský život, ale aj zdravie. Ak sa napríklad žena vydá za muža, ktorý každý večer otvorí fľašu vína, môže nadobudnúť presvedčenie, že je to normálne, dokonca príťažlivé či pôsobivé. Realita je však podstatne viac krutá.  

Ženy dobiehajú mužov

Navyše, zdravie žien dnes ohrozuje aj fakt, že sa snažia udržať krok s muži, a tak pijú podstatne viac, ako je pre ich organizmus a stav vhodné. Avšak, platí to aj naopak. Ak žena pravidelne pije alkohol, môže veľmi ľahko spôsobiť, že i jej muž sa stane častejším a výdatnejším konzumentom alkoholu. Žiaľ, keď je už problém, býva neskoro, preto je vhodné udržiavať konzumáciu na uzde aj vo vzťahoch, podporovať sa v minimálnom a občasnom pití, čo je však neraz náročné.

Bez podpory okolia je to ťažké

Odborníci teraz upozorňujú nielen páry, ale aj lekárov, ktorí riešia problémy s nadmernou konzumáciou alkoholu a jej zdravotné dôsledky, aby sa nezameriavali len na samotného jednotlivca, ale aj na jeho partnera, prostredie v ktorom žije. I keď sa chorý môže snažiť obmedziť alkohol a príde domov, do prostredia, kde sa naďalej vo veľkej miere konzumuje, je jasné, že bude mať problém abstinenciu dodržať. Ak by sa však k nemu pripojila celá rodina, zvládalo by sa mu to podstatne ľahšie. Vzájomná partnerská podpora v alkoholizme je veľmi závažným faktorom, ktorý ničí život mnohých mladých ľudí.

-sz-