Cítite sa mizerne? Dobrý film je liek

Aká škoda, že ste si neboli pozrieť dobrý film – strhujúci príbeh na filmovom plátne, keď ste sa ocitli na dne, alebo v zložitom citovom rozpoložení! Multiplexy s kvalitným dolby-sorroundovým zvukom a autentickým veľkoplošným obrazom, ktoré vás vtiahnu do úplne odlišného sveta, sú niekedy poloprázdne a čakajú na to, aby ste sa odreagovali a ponorili do zvláštneho deja. Film vás veľakrát dokáže nasmerovať, ukáže riešenia životných situácií, odľahčí a uvoľní krátkodobé stresy i pretrvávajúce napätie.

Dobrý film

Kino nie je domáca televízia!

Mám domáce kino, počítač a devedéčko,  tak nepotrebujem chodiť do kina? – Chyba! Film si lepšie vychutnáte v atmosfére pohodlných a moderných multiplexov, pretože vás pri jeho sledovaní (zvyčajne) nič nerozptyľuje. V domácnosti totiž kedykoľvek odbehnete od deja. Vaše myšlienky čiastočne sledujú i bežný chod domácnosti. Výber programov zvyšuje nerozhodnosť. Neraz sa pristihnete pri tom, že začatý film ste nedopozerali, pretože ste uprednostnili iný druh programu… Ak ste neboli dlho v kine, je najvyšší čas kúpiť si pred vstupom obrovskú ľadovú kolu a horúci popcorn a pohodlne sa usadiť… Nechajte pôsobiť balzam na vašu ubolenú a doráňanú dušu. Zmena prostredia je niekedy príjemná a užitočná vec.

 

Viete kedy a kde je najlepšie kupovať lístok?

Je to v čase, keď je už vzdialená premiéra kvalitného filmového kúska. Vyhnete sa tak do prasknutia preplnenej sále. Po niekoľkých návštevách budete mať vyhliadnutý rad, ktorý nebýva úplne obsadený a bude vám zakaždým vyhovovať. Dbajte pritom na vyvážený zvuk zľava i sprava. Chcete využiť šancu sedieť v totálne prázdnom priestore? Kúpte si lístok do prvých radov, ale rátajte s tým, že vašimi prísediacimi budú spravidla podozriví čudáci, úchyláci a málo prispôsobiví spoluobčania.

Pozor! Komédie neliečia smútok na duši

Naopak, veľakrát iritujú smútkom zaťaženého človeka, ktorý je podráždený aj z nepochopiteľných výbuchov smiechu v jeho bezprostrednom okolí. Na čom sa to tí ľudia smejú, keď ide o trápne veci, ktoré vonkoncom nie sú vtipné? Všetci sú v pohode, ktorá vám chýba. Chcú sa baviť – na rozdiel od vás. Dokážu prísť s amputovaným mozgom, len vy neviete, že mozog je jednoducho to, čo pri týchto žánroch nepotrebujete mať so sebou.

Krízové obdobia v živote

-odoženú dômyselne prepracované príbehy hrdinov, ktorí sú tiež postavení pred životné rozhodnutia. Podobne ako vy, váhajú nad správnosťou výberu: medzi dobrom a zlom, čestnosťou a podlosťou, naháňačkou za bohatstvom a chudobou, zdravím a chorobou, vernosťou a zradou… Dá sa v nich nájsť niekoľko identických situácii, dokonca neraz mnohí z nich prežívajú na plátne ťažšie chvíle, ako sú tie vaše. Poplačete si a možno vás to „nakopne“ či povzbudí k zvládnutiu životných situácií – odhodlane sa zahryznete do nového štýlu a odlišného fungovania, na aké ste neboli dosiaľ zvyknutí… Aj tí, ktorí nepodľahnú cieleným trikom režisérov a nenechajú sa nimi zmanipulovať, sú v prevažnej miere vďační sa necelú dvojhodinku v inej dimenzii – vo vesmíre, v histórii, vo vzrušujúcom sladkom, bolestnom i radostnom svete ľudského citu, poznania i nekonečných diaľok. Skúste si len tak „switchnúť“ mozog. Odpútajte sa od každodenných starostí, nechajte sa motivovať do života alebo zaliať slzami pri romantickom osude nenaplnených a nešťastných lások – ak chcete. Presne kvôli tomu boli tieto príbehy spracované. Kino je úžasná vec. Dbajte však na to, že nie každému vyhovuje žáner, ktorý vás chytá za srdce. Nevnucujte vašim mužským polovičkám sladkú romantiku, keď viete, že napríklad sci-fi je „to pravé orechové“, po čom oni túžia. Nebuďte prekvapené ich rozladenosťou a unudeným výzorom. Doprajte im možnosť výberu správneho titulu, aby ste sa vyhli nepríjemnému kritizovaniu pri vychádzaní z kinosály…

-mt-