Môžete otehotnieť, keď dojčíte?

Funguje dojčenie ako antikoncepcia?

Počuli ste už o tom, že dojčenie vlastne funguje ako antikoncepcia? Samozrejme, po narodení dieťaťa je naša myseľ preplnená nespočetnými otázkami o novej životnej úlohe – od toho, ako zistiť, či dieťa dostáva dostatok mlieka, až po to, kedy (a či vôbec) prespí celú noc. Intímnosti nie sú tým prvým, čo máme na mysli, ale predsa len je potrebné sa zamyslieť aj nad touto oblasťou. Mnohé ženy veria, že dojčenie funguje ako antikoncepcia a  že keď dojčíme, nemôžeme otehotnieť. Je to naozaj tak?

Môžeme otehotnieť, keď dojčíme?

Jednoduchá odpoveď je áno. Hoci dojčenie ponúka určitú ochranu pred ovuláciou, predsa len sa môže stať, že sa uvoľní zrelé vajíčko z jedného z vašich vaječníkov. A vtedy môžeme otehotnieť, aj keď sme ešte po pôrode nemali menštruáciu.

Kľúčovú úlohu zohrávajú hormóny oxytocín a prolaktín, ktoré sú zodpovedné za tvorbu mlieka. Zvýšené hladiny týchto hormónov potláčajú tvorbu hormónu, ktorý stimuluje vaječník k rastu vajíčka. Keď mamička výlučne dojčí, je menej pravdepodobné, že bude mať ovuláciu skôr ako začne dieťa odstavovať. Tento „ochranný účinok“ dojčenia postupne slabne. Na druhej strane, absencia menštruácie nevylučuje možnosť, že by sme mohli mať ovuláciu. Menštruácia nastáva zvyčajne asi dva týždne po ovulácii.

Čo znamená výlučné dojčenie?

Výlučné dojčenie, znamená dojčenie najmenej každé štyri hodiny počas dňa a najmenej každých šesť hodín v noci, počas prvých šiestich mesiacov po pôrode. Považuje sa za účinnú formu antikoncepcie, pokiaľ sú splnené všetky kritériá.

Ak však matka dokrmuje umelou výživou alebo pevnou stravou a menštruácia sa ešte nevrátila, nemôže mať istotu, že neotehotnie. Riešením je používanie inej formy antikoncepcie, ktorá nemá žiadny vplyv na dojčenie a kvalitu mlieka. Ak je to váš prípad, porozprávajte sa s gynekológom.

Môže dojčenie ovplyvniť tehotenstvo, ak otehotnieme v čase, keď dojčíme?

Vo všeobecnosti sa považuje za bezpečné pokračovať v dojčení, aj keď otehotnieme. Niektoré ženy však môžu v dôsledku uvoľňovania sa malého množstva oxytocínu (rovnaký hormón, ktorý spôsobuje kontrakcie) počas dojčenia pociťovať kŕče. Ak je to aj váš prípad, nezabudnite to povedať pri prehliadke gynekológovi.

Najdôležitejšou vecou, ​​ktorú je potrebné zvážiť pri dojčení počas tehotenstva, je prijímať dostatok kalórií na podporu rastu plodu a súčasne vyvíjajúceho sa dieťaťa.

Mohlo by vás zaujímať

Kojenie bábätka

Kojenie bábätka – kojiť, či nekojiť? Samozrejme, ak sa dá vybrať, je lepšie kojiť, lenže stále viac žien si túto kedysi prirodzenú súčasť vývoja nemôže… Čítaj ďaľej

Kedy je najvhodnejšie otehotnieť po prvom pôrode?

Lekári odporúčajú počkať na opätovné otehotnenie aspoň rok, ideálne 18 mesiacov po pôrode. Skoršie otehotnenie, najmä počas prvých šiestich mesiacov po narodení predchádzajúceho dieťaťa, môže zvýšiť riziko komplikácií v novom tehotenstve.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach