Myslime pozitívne, ale… je to skutočne to naj?

Každého z nás stretnú aj negatívne veci. Hovorí sa, že pozitívne myslenie dokáže prekonať všetky negatíva. Verím v to, že svojim myslením a postojom, môžeme ovplyvniť svoje prostredie a i budúcnosť – do istej miery. Avšak predsa sa občas stane, že ani to najpozitívnejšie myslenie nám v istých situáciách nepomôže…

Aspoň trochu pesimizmu?

Nedávno ma zaujala kniha Olivera Burkemana, ktorý sa špecializuje na písanie o psychológii. Tento pán a uznávaný psychológ tvrdí, že sa budeme podstatne lepšie cítiť a budeme šťastnejší, keď bude náš pohľad na život viac negatívny. Moja mama dávala do popredia filozofiu, že je vždy dobré pripraviť sa na to najhoršie, pretože potom budeme vždy pozitívne prekvapení, čo je podstatne lepšie, ako keby sme boli pozitívne naladení a schytali preplesk. I keď som vždy doposiaľ tvrdo prezentovala pozitivizmus, zdá sa, že i na negatívnom pohľade na život niečo je. Samozrejme, nesmie byť až priveľmi čierny.Myslime pozitívne

Všetci ho chceme, ale nemá ho takmer nikto

Ak chceme vnímať život pozitívnejšie, je potrebné prijať aj zlyhanie, neistotu a i fakt, že aj pesimizmus má svoje miesto – to tvrdí Oliver Burkeman. Zvláštne je to, že celá spoločnosť je zameraná na dosiahnutie šťastia a pritom sa zdá, že sme pozoruhodne neschopní dosiahnuť ho. „Jeden z najznámejších poznatkov ,vedy o šťastí´ je zistenie, že nespočetné výhody moderného života trochu zdvihli našu kolektívnu náladu,“ hovorí Burkeman, podľa denníka Daily Mail. Isté je jedno, romantika, rodinný a pracovný život často prináša minimálne toľko stresu, ako radosti.

Priemysel šťastia

Existuje neskutočne veľké množstvo kníh, ktoré nám radia, ako byť šťastnými. Z existencie takmer každého z nás sa stal „priemysel šťastia“ a pritom – pozrime sa okolo seba, koľko ľudí je tak vystresovaných, že ak vôbec majú šťastie, vôbec ho nemôžu prežívať… a koľko ľudí vlastne ani šťastných nie je, bez ohľadu na dôvod. Ako si teda pomôcť? Burkeman si po dlhých rokoch, strávených poradenstvom, uvedomil jednu dôležitú vec, o ktorej sa zhodlo aj mnoho filozofov: snaha o šťastie je práve tá vec, z ktorej a kvôli ktorej sa cítime mizerne. Môže teda za to náš neustály boj, ktorým sa snažíme eliminovať všetko negatívne – neistotu, zlyhanie alebo smútok. Z toho sme nervózni, neistí alebo nešťastní.

Aby sme si nezakrývali oči pred vlastnými chybami

Existuje záporná cesta ku šťastiu? Tento psychológ tvrdí, že áno. A možno je podstatne jednoduchšia, ako tá opačná. Keď sa naučíme prijímať neistotu, nebezpečenstvo, prestaneme myslieť pozitívne, zoznámime sa s neúspechom, môžeme sa stať skutočne šťastnými. Môže byť teda negativizmus skutočne taký zdravý a produktívny, ako optimizmus? Burkeman tvrdí, že pozitivizmus minimalizuje šance na úspech. Trávenie času a energie myslením na to, ako by to mohlo byť dobre, znižuje motiváciu u väčšiny ľudí na to, aby to skutočne dosiahli. Dá sa teda povedať, že zostanú šťastní len v predstavách a o to viac, či menej šťastní v skutočnom živote. Navyše, keď berieme všetko pozitivisticky, neraz si podľa tohto odborníka zakrývame oči pred vlastnými chybami.

Nefunkčná útecha

A na záver ešte jeden príklad. Obávate sa, že stratíte prácu? Alebo, že vás opustí váš partner? Je fajn, utešovať sa a myslieť pozitívne, avšak len z krátkodobého hľadiska. Ak máte nejaké indície, že by to tak mohlo byť a nezmeníte svoje správanie, je veľmi pravdepodobné, že ani ten najväčší pozitivizmus vám nepomôže. Ak pripustíte svoju vinu, teda vnímate negatívne niektoré svoje vlastnosti, správanie, či počiny, budete to chcieť s najväčšou pravdepodobnosťou dať do poriadku. A to je cesta, ktorá vás povedie ku šťastiu. Nie pozitívne uspokojenie.

Save

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach