Najlepšie preventívne opatrenia pre dlhý život

Dlhý a zdravý život? Tohto sa držte!

Staroba nemusí byť vždy trápením a čakaním na smrť. Dokazuje to aj 103-ročná Julia “hurikán” Hawkins, ktorá drží svetový rekord v behu na 100 metro v seniorskej kategórii, navyše začala behať až vo veku 100 rokov! Dovtedy bývalá učiteľka bicyklovala. I táto neuveriteľná žena je dôkazom, že úprava životného štýlu ako prevencia má veľký význam.

Čím si môžeme sami predĺžiť život a ochrániť svoje zdravie už preventívne?

Stredomorská strava

Tento spôsob stravovania nás dokáže predĺžiť život o neuveriteľných 15 rokov! Jedzme čerstvé ryby, ovocie a zeleninu, olivy, olivový olej, orechy a semiačka. Je dokázané, že tento spôsob stravovania podporuje zdravie mozgu, srdca, ale aj ochranu pred rakovinou. Dokonca znižuje riziko Alzheimerovej choroby až o 40 percent.

Štíhla línia

Nemusíme byť chudé ako modelky, nakoniec to nie je tiež zdravé. Avšak obezita a nadváha spracujú život. Ak sa nám podarí zbaviť obezity môže si ušetriť až 10 rokov života. Samozrejme, podľa toho, v akom štádiu sa nachádzame. Obezita je klasifikovaná u mnohých už pri BMI vyššom ako 30, nadváha pri BMI vyššom ako 25.

Photo by Gesina Kunkel on Unsplash

Menej televízie

Každú hodinu, ktorú presedíme pri telke sa môžeme obrať o 22 minút života. Špeciálne, ak sledovanie televízie patrí k našim dennodenným rituálom. Podľa vedeckých štúdií, ľudia, ktorí sledujú televíziu, resp. filmy šesť alebo viac hodín denne, si skrátia  život až o päť rokov. Dne hodiny by mali byť maximum.

Zdraví priatelia

Ak žijeme v úzkych sociálnych vzťahoch s inými ľuďmi, môžeme si zachrániť 7,5 roka života oproti ľuďom, ktorí žijú izolovanejším spôsobom. Na druhej strane treba byť aj trošku opatrní, pretože nielen šťastie je nákazlivé, ale ak často trávime voľný čas v spoločnosti, nákazlivé je tiež fajčenie, konzumácia alkoholu alebo i nezdravé stravovanie. Výskumník v oblasti dlhovekosti Dan Buettner dokonca tvrdí: „ak sú traja z vašich najlepších priateľov obézni, máte 70-percentnú šanca, že budete mať nadváhu aj vy.“