Reč tela pomáha, ale aj ničí vzťahy: Na toto dávajme pozor!

Mali ste niekedy pocit, že vás ľudia považujú za chladnú či neprístupnú? Alebo vás známi považujú za útočnú, keď sa len snažíte obrániť alebo vysvetliť svoj názor? Často za to môže reč tela. Niekedy stačí pokrčenie ramien, prekríženie rúk a vyšleme signály, ktoré by sme vyslať vôbec nechceli. Na čo si dať pozor?

Prekrížené ruky

Prekrížené ruky ostatné osoby často vnímajú ako signál uzavretosti, toho, že nie sme ochotní počúvať, čo hovoria ostatní. Pritom toto gesto neraz vniká úplne nevinne, napríklad vtedy, keď cítime chlad alebo sedíme v kresle bez opierok na ruky.

Brada hore

Vzpriamené držanie hlavy môže vzbudzovať dojem dôvery, ale keď je brada naklonená dohora, skôr signalizuje povýšenosť, namyslenosť. Ak sa v tejto polohe s niekým rozprávame, je veľmi pravdepodobné, že bude mať zlý pocit. Môže to vnímať tak, že sa na neho pozeráme zhora.

Ukazovanie prstom

Ukazovanie prstom je celkom bežné gesto, či už sa snažíme zdôrazniť svoje tvrdenie alebo ukazujeme na niečo v dokumente. Faktom zostáva, že to môže pôsobiť agresívne a neslušne, druhá osoba sa môže cítiť pod tlakom. Naučme sa ovládať toto nepríjemné gesto, kým si nepokazíme vzťahy – priateľské či pracovné.

Zlé držanie tela

Sedenie s dopredu stiahnutými a so sklonenou hlavou vyjadruje zraniteľnosť a slabosť. Môže však spôsobiť tiež, že ľudia v nás stratia dôveru. Naopak, keď sa vystrieme, vyzeráme istejšie a cítime sa sebavedomejšie.

Podanie ruky nesprávnym spôsobom

Pri podávaní ruky nikdy neotáčajme svoju ruku nad ruku druhej osoby. Je to veľké nie, ktoré znamená jasnú presilovku. Takto dáme partnerovi najavo, že ho považujeme za podriadeného.

Mohlo by vás zaujímať

Reč tela prezradí, či sa mu skutočne páčime

Schopnosť čítať reč tela je mocným nástrojom, preto sa oplatí naučiť ju. Bez slova zistíte, čo si druhá osoba o vás myslí, i to, či sa svojmu… Čítaj ďaľej

Kontrola telefónu

Je normálne, že keď dostaneme správu alebo telefón vydá nejaký signál, skontrolujeme, čo sa deje. Rozhodne však nie je v poriadku, keď  v sociálnej alebo v profesionálnej situácií, pri ktorej je očakávaná naša pozornosť, sledujeme mobil a kontrolujeme nové správy. Takto stratíme na cenných bodoch.

Hovoríme príliš blízko druhej osobe

Nikdy sa neoplatí votrieť do osobnej zóny iného človeka, kým sám nám to nepovolí, samozrejme gestami, reakciami. Ak sa k nemu priblížime a vidíme, že sa odtiahol alebo urobil krok späť, je to znak, že potrebuje viac osobného priestoru. Neberte mu ho.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach