Šesť vecí, ktoré sa naučíme v dobrom vzťahu

Ťažko povedať, či vzťah, ktorý prežívame je dobrý alebo nie. To musíme vycítiť samy. Vzťah, v ktorom sme spokojné, podobne ako aj náš partner nás obohacuje mnohými faktormi. V kvalitnom vzťahu sa naučíme veci, ktoré by sme inak nevedeli a v neformálnom vzťahu sa ani nenaučili. Samozrejme, všetko má svoje výhody a nevýhody, pozrime sa však teraz na to, čomu nás naučí pevný vzťah:

v dobrom vzťahu1. Nedorozumenia sú potrebné
Súčasťou každého vzťahu sú z času na čas aj nedorozumenia. Stane sa, že jeden druhého nesprávne pochopíme, dostaneme sa do rozporu, s niečím nebudeme súhlasiť my, s iným zase on. To všetko je normálne a pozitívne pre vývoj vzťahu. Naučíme sa vychádzať a komunikovať tak, aby to bolo v prospech vzťahu a oboch nás. Nedorozumenia sa naučíme odpúšťať a ostatné predebatovať.

2. Základom je dôvera
Základom každého hlbšieho vzťahu je dôvera. Ak nebudeme veriť svojmu partnerovi, tak s ním nemôžeme ani tvoriť pár a spolunažívať. Ako by sa to dalo s niekým, o kom si myslíme, že keď nie je pri nás a nevidíme ho, robí niečo zlé? Ak nechceme alebo nedokážeme veriť – či už odôvodnene alebo bezdôvodne – svojmu partnerovi, že je úprimný, verný, starostlivý a podobne, rozhodne nie sme v dobrom vzťahu. Už nazačiatku hlbokých vzťahov musí byť dôvera, tá nás bude spájať, ak keď budeme prechádzať problémami, ktoré určite prídu.

3. Netreba byť spolu nonstop
Je úplne jasné, že keď sa milujete, chcete byť stále spolu. Avšak byť spolu nonstop nie je vôbec pre vzťah zdravé. Po chvíli by ste sa okukali a prišli na to, že vlastne takto spolu byť nechcete. Načo teda takéto negatívne skúsenosti, z ktorých sa môže vyvinúť nepríjemná a dusivá ponorková choroba? Aj to, že musíme byť bez seba istý čas – či už kvôli práci, koníčkom alebo kamarátom, je vzťahu prospešné. Aj keď sa veľmi milujeme, obaja potrebujeme čas a priestor aj pre seba samého. O to bude náš vzťah náruživejší, obojstranne uspokojujúcejší a pevnejší. Veď túžiť po partnerovi, ktorý je práve niekde inde je úžasné. Iba takto si môžeme byť vzácni a o to viac šťastní budeme, keď budeme spolu.

4. Všetci sa potrebujeme rozvíjať a meniť
Všetci na to, aby sme boli so svojim životom spokojní, potrebujeme rásť a meniť sa. Veď žijeme len raz, a preto by sme mali do toho dať skutočne všetko. Ak váš partner chce vyskúšať niečo úplne nové – napríklad chce začať chodiť na nejaký šport alebo učiť sa na hudobný nástroj, podporme ho v tom. Podobne by mal aj on nás. najhoršia je stagnácia a následná papučová kultúra, ktorá ničí mnohé pasívne vzťahy.

5. Kompromis neznamená slabosť
Niektorí, špeciálne muži, sú presvedčení o tom, že dohodnúť sa s niekým na kompromise alebo urobiť ústupok je prejavom slabosti. Rozhodne to tak nie je. Ak pristúpime na kompromis alebo ho samy navrhneme, vôbec to neznamená, že sme prehrali boj. Je to práve naopak. Robiť kompromisy je ťažké a v kvalitnom vzťahu sa to naučíme. Dôležité však je, aby to vedeli obaja partneri.

6. Každý máme slabé miesta
Niet pochýb o tom, že nik nie je dokonalý a každý jeden má svoje slabé miesta. Ani my nemôžeme od partnera očakávať, že bude dokonalý, rovnako ani on od nás.  Dôležité však je naučiť sa svoje slabiny priznať. Niekedy totiž musíme záležitosti prijať také aké sú, pretože sa nedajú opraviť alebo inak zmeniť.

-sz-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach