Kupujeme detský bazén: Týchto 5 tipov ocení každý rodič

Kto by nemiloval kúpanie a šantenie vo vode? Zadovážiť si domov bazén nie je žiaden problém, trh ponúka obrovské množstvo bazénov rôznych veľkostí, tvarov, farieb i prevedení. Podľa akých kritérií by ste ho však mali vyberať?

Kupujeme detský bazén
https://www.shutterstock.com

Detský bazén musí zaujať farbami, tvarom i motívom, no na prvom mieste je stále bezpečnosť a pohodlie. Kvalitným bazénom svojim ratolestiam určite pripravíte jedinečné chvíle plné radosti a zábavy. Kúpanie a vodné radovánky na čerstvom vzduchu totiž stále patria medzi tú najlepšiu zábavu pre deti v každom veku. To, aby sa v bazéne deti hrali bez akýchkoľvek problémov a najmä bezpečne, docielite kúpou vhodného detského bazéna presne do vašej záhrady. Ohľad berte na najmä na rozmery miesta, kam chcete bazén umiestniť a premyslite si tiež, kam budete znečistenú vodu z bazéna vypúšťať. Ak si prezeráte detské bazéniky, mali by ste pri kúpe zohľadniť nasledujúce kritériá.

1. Vek dieťaťa ovplyvňuje rozmery bazéna

Pre najmenšie deti do 1,5 roka vyberajte detské bazéniky s výškou bočných strán 15-17 cm, pri deťoch starších ako 1,5 roka upriamte pozornosť na bazény s výškou 50 cm. Pri deťoch starších ako 3 roky pokojne nahliadnite do ponuky bazénov so stranami vysokými do 70 cm.

Stavte na bazény s nafukovacím dnom, ktoré chránia dieťa pred zranením, najlepšie vo verzii s hladkými stranami, ktoré sú považované za hygienickejšie a bránia hromadeniu baktérií a nečistôt. Pre staršie deti môžete vybrať bazén väčších rozmerov s pevnými stenami, ktorý ponúka dostatok priestoru nielen na hry a zábavu, ale aj tiež možnosť zaplávať si a kúpať sa spolu s deťmi.

2. Vysoké bazény majú viacero nevýhod

Ak má bazén veľmi vysoké bočné strany, deťom sa doň ťažko vstupuje a vychádza von, riziko pošmyknutia je pri nich taktiež vyššie ako pri iných typoch. Vo vysokom bazéne sa voda prehrieva dlhšie a jej výmena je náročná. Pri objemných bazénoch by samozrejmosťou mala byť filtrácia a zakrývacie plachty.

3. Detské nafukovacie bazéniky ponúkajú veľa možností

Výhodou nafukovacích bazénov je niekoľko samostatných vzduchových komôr, ktoré umožňujú nafúknuť ich len ústami, väčšie zas nafúkne pumpa alebo kompresor. A tvarov nájdete na trhu naozaj neúrekom – obdĺžnikové, guľaté, v tvare krokodíla, so strieškou a mnohé iné prevedenia. Tí najmenší milujú detské nafukovacie bazéniky vo forme „ihriska“, ktoré ponúka aj šmykľavky, fontány, vodotrysky, nafukovacie hračky a ďalšie atrakcie, ktoré zábavu vo vode ešte umocnia.

4. Miesto pre bazén je alfou a omegou

Nafukovacie bazény sú náchylné na prepichnutie, preto ich umiestnite vždy na rovnú plochu, najlepšie na pevnú podložku. Ak nemôžete bazén umiestniť do polotieňa, vytvorte tieň slnečníkom alebo si zadovážte bazén so strieškou.

5. Na tieto zásady si dajte pozor!

Vyberajte si len kvalitné detské bazéniky od renomovaných výrobcov, ktorí pri ich výrobe používajú kaučuk, vinyl alebo pevný PVC materiál bez toxických látok a iných škodlivín. Detský bazén nikdy nekupujte z druhej ruky, mohol by byť poškodený a pre dieťa nebezpečný. Spoje by mali byť hladké, aby sa dieťa nezranilo. Deti by sa v bazéne mali kúpať vždy len pod dohľadom dospelých. Nezabudnite počas vodných hier na pravidelný pitný režim a ochranu hlavy šiltovkou alebo šatkou, prípadne inou pokrývkou hlavy.