Na čo všetko sa dajú použiť filtre na kávu?

Takmer každý má doma balíček filtrov na prekvapkávanie kávy, ktorý už asi ani nepoužíva. Ak máte aj vy doma filtre na kávu, nevyhadzujte ich. Dajú sa použiť na mnoho spôsobov. Využijete ich pri upratovaní, ale aj v záhrade. Ako?

filtre na kávu

Na upratovanie v aute

Ak nevieme, čo s prebytočnými filtrami na kávu doma, presuňme ich do auta. Fantasticky nimi vyčistíme sklá a odstránime prach z palubnej dosky. Dokonca sa dajú použiť na meranie pri kontrole oleja. Sú dobré tiež na odsatie prebytočnej tekutiny, napríklad, ak sa dieťaťu vyleje niečo z nápoja alebo nastúpime do auta s mokrými topánkami.

Vytvorme si z nich vrecúško na čaj

Neraz je treba v domácnosti použiť sypaný čaj, najmä liečivé bylinkové, ale aj iné gurmánske. Ak nemáme špeciálne čajové sitko, môžeme klasický sypaný čaj zabaliť do filtra na kávu. Filter s čajom upevníme gumičkou zvonku na hrnček tak, aby vytvoril sitko.

Na upokojenie unavených očí

Stačí, keď ich namočíme do pripraveného odvaru alebo čaju z harmančeka, či dokonca len do čistej vody a vložíme ich do chladničky. Kedykoľvek nás budú bolieť oči, alebo budeme mať opuchnuté viečka – stačí ich priložiť.

Klíčenie semienok

Máte radi zdravú stravu? K nej patria aj klíčky alebo napríklad žerucha. Stačí keď navlhčené filtre na kávu položíme na tanierik a na ne vysypeme semiačka. Treba udržiavať pravidelne vlhkosť a o pár dní nám vyklíčia zdravé mňamky. Takto môžeme skúsiť nechať vyklíčiť aj mungo fazuľku, či šošovicu, ale pozor: treba ich aspoň raz denne preliať v sitku a vymeniť filter nasiaknutý vodou. Pri žeruche stačí len udržiavať vlhkosť.

Vymazanie formy alebo panvice

Papierové utierky často nechávajú za sebou vlákna – ak nimi chceme naolejovať panvicu. Omnoho praktickejšie je pokvapkať olejom papierový filter na kávu a ním jemne vymazať plech, či panvicu.

Prenášanie rezaných kvetov

Ak prenášame na väčšiu vzdialenosť rezané kvety, treba ich zospodu obaliť niečím vlhkým. Navlhčené kávové filtre zabezpečia potrebný prísun vlhkosti a nebude vám z toho tiecť. Takto dlhšie prežije napríklad aj listový zeler, z ktorého priebežne ukrajujeme podľa potreby.

Na vysušenie mastnoty

Akékoľvek vyprážané, opekané či grilované jedlo môžeme zbaviť mastnoty jednoducho – necháme ho odkvapkať na filtračnom papieri. Nasaje prebytočnú mastnotu.

-sz-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach