Laserová akupunktúra pomáha aj zvieratkám

Každý z nás, kto má domáceho zvieracieho miláčika, vie, aké je dôležité mať dobrého veterinárneho lekára, na ktorého sa možno kedykoľvek s dôverou obrátiť, keď má zvieratko problémy. Prirodzene, ideálne je, ak je to navyše lekár, ktorého zvieratká doslova milujú a rady sa zveria do jeho starostlivosti. A presne takýto lekár je MVDr. Pavol Čech, ktorý má svoju veterinárnu ambulanciu v bratislavskom Lamači. Popri bežnej veterinárnej starostlivosti ponúka svojim zvieracím pacientom aj alternatívne metódy, akou je laserová akupunktúra, ktorá dokáže zvieratkám pomôcť pri mnohých zdravotných problémoch. No a keďže sme sa o tejto metóde chceli dozvedieť viac, zašli sme priamo do ambulancie a položili sme MVDr. Pavlovi Čechovi zopár otázok.

Laserová akupunktúra
MVDr. Pavol Čech

Vo svojej veterinárnej ambulancii praktizujete a ponúkate zvieracím pacientom popri bežnej starostlivosti aj laserovú akupunktúru. Mohli by ste objasniť, o čo presne ide a aké sú rozdiely medzi klasickou a laserovou akupunktúrou? (Napríklad, nielen pokiaľ ide o aplikáciu, ale napríklad aj o účinnosť)

Rozdiel medzi klasickou a laserovou akupunktúrou je v tom, že pri klasickej akupunktúre stimulujeme aktívny bod pomocou akupunktúrnej ihly a pri laserovej stimulujeme aktívny bod pomocou laserového lúča, ktorý preniká cez citlivý bod. Laserový akupunktúrny prístroj má veľa výhod, lebo sa s ním dá nastavovať intenzita laserového lúča. Pri diagnózach, kde chceme znížiť bolestivosť, používame 100 HZ a pri sfunkčňovaní orgánu použijeme 1000 HZ – čo má obrovskú výhodu pre dosiahnutie rýchlejšieho liečebného účinku.

Aké zdravotné problémy u zvierat možno laserovou akupunktúrou riešiť? A do akej miery je takáto terapia časovo náročná?

Najčastejšími diagnózami sú – ortopedické a najmä neurologické ťažkosti, pooperačné bolesti, zápalové stavy celého pohybového aparátu. Prístroj má aj vymeniteľnú hlavicu – v tomto prípade dermatologickým liečebným laserom liečime kožné dermatózy a rany. Ďalšou výhodou prístroja je, že ním robíme liečebný ultrazvuk postihnutých kĺbov a tkanív.

Pre akých zvieracích pacientov je terapia laserovou akupunktúrou vhodná?

Najviac psíkov chodi s neurologickými problémami v súvislosti s ochrnutiami chrbtice po dyslokáciách, čiže vysunutí medzistavcových platničiek a následným ochrnutím až po celkovú paralýzu. Momentálne liečim asi 6 ochrnutých psov a u všetkých zaznamenávam výraznú progresiu v prenose nervového vzruchu. Z toho polovica je po operácii platničky a u tej prvej polovice prípadov nebude vôbec operácia potrebná… Jeden prípad je zvláštny v tom, že pes má diagnostikovanú – takzvanú myelomaláciu miechy a toho sa nám pomocou akupunktúry už podarilo postaviť na nohy.

Pokiaľ ide o časovú náročnosť, je potrebné absolvovať 10 akupunktúrnych sedení – stačí 1-krát týždenne. Laserovou akupunktúrou liečim najčastešie psov, no a potom kone a mačky. Obzvlášť pre mačky je takýto spôsob liečby úľava, pretože lebo neznášajú pichanie ihiel, ktoré sú pri klasickej akupunktúre bežné.

Pri akých diagnózach je laserová akupunktúra ešte vhodná?

Takýmto spôsobom liečime veľkú paletu ochorení – napríklad chronický ekzém, demodikózu, chronický kašeľ, chronický zápal žalúdka a čriev spojený s hnačkou, zápal močového mechúra, ovariálne cysty, bolestivé artropatie ramenného kĺbu a bedrových kĺbov, obrnu panvových končatín , dysplázie bedrových kĺbov, cervikal syndróm – Woblerov syndróm – krčnú chrbticu, obrnu konečníka a mnohé iné diagnózy.

Ako dlho sa už zaoberáte akupunktúrou?

Pred 26 rokmi som začal robiť klasickú ihlovú akupumktúru, lebo vtedy ani iná možnosť nebola. Začal som sa ju učiť na veterine v Brne pod vedením MVDr. Milana Štourača a potom som sa zdokonaľoval pod vedením MUDr. Danuše Sivekovej.

Mohlo by vás zaujímať

Obstarávate si do bytu mačku? Prečítajte si, aká výbava by vám nemala chýbať

Kým psa je vhodnejšie do domácnosti zaobstarať na jar, u mačiek na sezóne nijak extra nezáleží. Ak ju teda plánujete ako domáceho maznáčika do bytu.… Čítaj ďaľej

Dnes už nemusím bolestivo napichávať jednotlivé body, ale presne do bodu pustím laserový lúč. Toto zviera vôbec necíti, žiaden a teda nemá stres, ani nepríjemný pocit. Dokonca sú aj také psiky , ktoré mi takmer zaspia na stole – to je to vyrovnávanie energie v dráhach – teda : jing- jang.

Aké chvíle patria vo vašej práci veterinárneho lekára k najkrajším?

Najkrajším výsledkom a radosťou pre mňa je, keď sa mi podarí vyliečiť aj takých zvieracích pacientov, ktorých stav vyzeral naozaj beznádejne: Stáva sa, že ku mne prichádzajú ľudia so psikom, ktorého nesú v deke, lebo je ochrnutý a nevie prísť na svojich vlastných labkách… A úžasné je, keď potom, po laserovej terapii, tento psík odchádza po vlastných! Samozrejme, že sú aj prípady ireverzibilné – teda také , ktoré sa už nijako nedajú napraviť – napríklad vtedy, keď je miecha úplne poškodená.

A ešte celkom na záver jedna zvedavá otázka: Niektorí pacienti majú z lekárskeho vyšetrenia jednoducho strach a zvieratká asi nie sú výnimkou. Máte nejaký trik, aby sa zvieratká pri vyšetrení nebáli a aby sa nechali vyšetriť?

Pokiaľ ide o strach zvierat z ošetrenia, ja si niekedy pripadám ako taký „šaman“, ktorý zo seba vyžaruje niečo pozitívne. Zvieratá to zachytia, a preto sa možno až tak neboja – aspoň veľa klientov mi hovorí, že ich psy sa u mňa vôbec netrasú.

Ak by ste sa o tejto metóde radi dozvedeli viac, všetky potrebné informácie získate na čísle 0903 463 022

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach