Ktorá časť dňa je najlepšia na cvičenie?

Počas hektických dní je jedno, kedy si nájdeme chvíľu na rozhýbanie tela a rozpumpovanie srdca – vždy to bude mať výhody. Ak si však môžeme vybrať, cvičenie v určitých častiach dňa prináša bonusy navyše. Aký čas na cvičenie je najvhodnejší pre vás?

Výhody ranného cvičenia

Ak ste ranný typ, oceníte ranné cvičenie. Zaujímavé je, že tieto typy ľudí majú priemerne o 30 minút viac fyzickej aktivity denne ako nočné sovy. Štúdie tiež ukázali, že ženy, ktoré cvičia medzi 6. a a 8. rannou hodinou, zaznamenávajú výraznejšie zníženie brušného tuku, krvného tlaku a dosiahli pevnejšie svaly na nohách v porovnaní s tými, ktoré cvičili podvečer.

Samozrejme, je tu aj praktická stránka. Ak cvičíme ráno, je menšia šanca, že nám náš denný či večerný program niečo naruší tak, že nebudeme môcť cvičiť. Výhodou je skvelý pocit, že sme urobili niečo pre seba a zároveň máme telo i myseľ osvieženú kyslíkom, nehovoriac o lepšej nálade kvôli endorfínom. 

Aké výhody má popoludňajšie cvičenie

Cvičenie počas poludnia a popoludní (medzi 11. a 17. h) súvisí s nižším počtom predčasných úmrtí v porovnaní s cvičením väčšinou ráno alebo večer (Nature Communications, február 2023). Presné dôvody sú záhadou, no vedci ponúkli niekoľko možných vysvetlení.

Mohlo by vás zaujímať

Ako môže ranné cvičenie zlepšiť váš deň

Zacvičiť si skoro ráno? Niekomu to môže znieť ako mučenie, najmä ak máte problém vstať ráno z postele. Takisto môže niekomu vyhovovať cvičenie aj neskôr… Čítaj ďaľej

Pravdepodobne to súvisí s tým, ako telo reaguje na aktivitu na základe svojich vnútorných hodín. Výhody popoludňajšieho tréningu môžu vyplynúť aj z dostatku živín, ktoré už v tom čase v sebe máme. Tiež sa tak neponáhľame do práce, zvyčajne podstatnú časť máme už za sebou, a teda viac času a energie investujeme do cvičenia.

Aj večerné cvičenie má svoje výhody

Ak stále dávame prednosť cvičeniu neskôr počas dňa, prináša nám ďalšie výhody. Večerné cvičenie medzi 18.30 h a 20.30 h zužitkúva zvýšenú svalovú silu hornej časti tela, vytrvalosť a lepšiu celkovú náladu u žien. Večerné cvičenie tiež výraznejšie znižuje systolický krvný tlak a únavu a stimuluje oxidáciu tukov – v porovnaní so skorým ranným cvičením.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach