Magická sóda bikarbóna

Kto by nepoznal sódu bikarbónu? Hydrogénuhličitan sodný (NaHCO3) je pod názvom jedlá sóda známy nielen v kulinárskom prostredí. Sódu bikarbónu poznali už v starom Egypte a postupne sa potvrdzovali jej blahodarné účinky nielen na žalúdok a trávenie, ale aj na krásu i zdravie pokožky a celého tela. Pozrime sa teda na to, čo všetko užitočné a úžasné môže taká sóda bikarbóna pre naše zdravie a krásu urobiť…

sóda bikarbóna

 

Pripravte si detoxikačný a omladzujúci kúpeľ…

sóda bikarbónaAk si chcete dopriať skvelý kúpeľ, po ktorom sa budete dobre cítiť nielen na tele, ale aj na duši, všetko čo potrebujete, je pol šálky (asi 100 g) sódy bikarbóny a teplú vodu vo vani. V prípade, že chcete mať zážitok z kúpeľa ešte intenzívnejší, môžete si ho obohatiť aj trochou (asi 100 g) himalájskej či morskej soli a aby si aj zmysly prišli na svoje, prikvapkajte si zopár kvapiek esenciálneho oleja (napríklad levanduľový, pomarančový, mandarínkový, medovkový alebo iný). Ak si takýto kúpeľ doprajeme aspoň 1 – 2-krát do týždňa, budeme sa cítiť oveľa lepšie, ale aj mladšie. Navyše, kúpeľ so sódou bikarbónou dôkladne čistí, vypína a omladzuje pokožku, zbavuje ju nečistôt a uvoľňuje upchaté póry. Dámy určite poteší aj správa, že je účiný aj v boji proti celulitíde. V kúpeli je potrebné zotrvať aspoň 20 – 30 minút, pričom si postupne dopĺňame teplú vodu, aby sme neprechladli. Aby sme svojej pokožke pomohli zbaviť sa zrohovatených čiastočiek, môžeme si telo počas kúpeľa vydrhnúť špongiou a pritom krásne relaxovať. Už po niekoľkých minútach v takomto kúpeli pokožka ostane jemná a vláčna.

Vyliečte si akné

Zmiešajte si med so sódou bikarbónou na kašičku a natrite si ňou pokožku, ktorá je postihnutá akné. Nechajte pôsobiť 15 minút s potom zmyte vlažnou vodou. Pleť bude oveľa sviežejšia, a zapálené miesta sa začnú hojiť.

zena s kozmetickou maskou

Liečivá maska na prečistenie pórov

1 čajovú lyžičku sódy bikarbóny si zmiešame s pár kvapkami jojobového (arganového alebo iného oleja) a môžeme pridať aj 2 – 3 kvapky čajovníkového oleja. Nanesieme na problematickú oblasť a necháme 10 minút pôsobiť. Potom zmyjeme teplou vodou. Takúto masku by sme si mali dopriať 2 – 3-krát týždenne.

Efektný píling

Ak chcete, aby vaša pleť bola čistá a jemná, namiešajte si píling z bežného pleťového krému, ktorý používate a 1 čajovej lyžičky sódy bikarbóny. Touto kašičkou si krúživými pohybmi jemne vymasírujte pleť a potom zotrite vatovým tampónikom namočeným do vody a nakoniec dôkladne opláchnite. Pleť bude čistá a zmiznú aj čierne bodky.

Prevzdušní, dôkladne vyčistí vlasy a dodá im objem

Sódu bikarbónu možno používať aj namiesto suchého šampónu – stačí votrieť ku korienkom vlasov trochu práškovej sódy bikarbóny a potom vlasy trochu rozstrapatiť – okamžite budú pôsobiť živšie a získajú na objeme. Ak si vlasy umývame šampónom, môžeme do bežnej dávky šampónu, ktorú si vmasírujeme do vlasov, zamiešať pol kávovej lyžičky sódy bikarbóny – vlasy budú čistejšie a dokonale sa zbavia všetkých zvyškov lakov a stylingových prípravkov.

Antiperspirant vždy poruke…

V minulosti, keď ešte neboli antiperspiranty, dámy – aj v umeleckých kruhoch – s úspechom využívali účinky jedlej sódy, a to tak, že buď si umyté podpazušie, nohy, alebo iné miesto, kde sa veľmi potili, poprášili práškom z jedlej sódy, alebo si sódu vymiešali s trochou vody na jemnú kašičku a túto potom votreli do podpazušia, alebo na nohy.

Ľahké a zdravé nôžky

Kúpeľ so sódou bikarbónou pomáha, ak trpíte prílišným potením nôh a pomáha aj pri ich plesňových ochoreniach vďaka antibakteriálnym a antimikotickým vlastnostiam jedlej sódy. Taktiež vaše nechty budú zdravšie. Nezabudnite si teda do lavóra pripraveného na kúpeľ nôh prisypať aj sódu bikarbónu.

intimna zona, brusko

Holenie nôh a intímnych partií

Ak máte problém s podráždenou pokožkou po holení, čo môže súvisieť aj so zarastajúcimi chĺpkami, mali by ste si pred holením dopriať kúpeľ so sódou bikarbónou – pokožka bude mäkká, čistá a nebude sa po holení zapaľovať.

Pomoc pri vaginálnych mykózach

Účinná a rýchla pomoc pri vaginálnych mykózach môže byť taká jednoduchá: Stačí si urobiť príjemný sedací kúpeľ a prisypať doň sódu bikarbónu. Takýto kúpeľ pomáha aj pri zapareninách a prináša úľavu pri nepríjemnom svrbení v intímnej oblasti mužov i žien.

Bolí vás hrdlo?

Aj tu pomôže sóda bikarbóna – stačí si pri prvých príznakoch bolesti každú hodinu vykloktať hrdlo pohárom teplej vody, do ktorej sme pridali čajovú lyžičku sódy bikarbóny.

Bolesti kĺbov, reumatizmus, aj psoriáza…

Pravidelné kúpanie v sóde bikarbóne  intenzívne pomáha aj pri bolestiach kĺbov, pri reumatizme, ale aj pri bolestiach súvisiacich s osteoporózou. Ľuďom trpiacim na psoriázu prináša nielen úľavu, ale aj zmiernenie alebo úplné odstránenie vonkajších príznakov. Pravidelné kúpele s pridaním sódy bikarbóny pôsobia totiž podobne ako kúpanie v Mŕtvom mori.

[poller_master poll_id=”23″ extra_class=””]

A celkom na záver – čo všetko nám teda kúpeľ s pridaním sódy bikarbóny prinesie?

? Zbavíme sa bolestí – hlavy, brucha, svalov, šliach, alebo bolesti aspoň zmiernime
? Únava a slabosť po namáhavom dni sa rozplynú
? Kúpeľ dokáže podporiť hojenie drobných povrchových rán, ktoré vydezinfikuje, ranu stiahne a hojenie urýchli
? Tráviace ťažkosti po kúpeli ustúpia do úzadia
? Pokožka sa dokonale zregeneruje, problémy (napr. so svrbením) ustanú
? Sóda bikarbóna lieči zápaly, vrátane chrípky a angíny
? Kúpeľ detoxikuje telo – vyčistí ho od toxínov a nahromadených odpadových látok
? Naštartuje sa samoliečebný proces nielen tela ale tiež nášho vnútra
? Opadne z nás stres, melanchólia a my budeme plní energie.
? Budeme sa cítiť  mladí a v dobrej forme a pohode – náš organizmus aj myseľ sa uvoľní.

Takže skúsiť sa to určite vyplatí! Navyše, ide o procedúru za málo peňazí! 😀