Ako si poradiť s nachladnutím?

Aj vy sa bojíte chorôb z nachladnutia? Alebo vás už nebodaj niečo také obchádza?  Samozrejme, ako to už býva, ochorenia nikdy nie sú vítané a bolesť hrdla, upchatý nos, nádcha, dusivý kašeľ, či bolesť v prieduškách nás dokážu riadne potrápiť. Ako si môžeme pomôcť a čo všetko môžeme urobiť, aby sme neochoreli, alebo – ak sme už ochoreli, čo urobiť pre to, aby sme boli čím skôr fit?

MucoplantNajlepšia je prevencia.
Jasné, že najlepšie by bolo vôbec nenachladnúť. Netreba teda podceňovať vhodné a primerané oblečenie, tak, aby nám nebolo zima, ale aby sme sa ani zbytočne nepotili. Určite by sme nemali zabúdať nosiť na krku šál alebo ho mať aspoň poruke. Nie je to iba dobrá rada starých mám, ale má aj reálne opodstatnenie: Ak vystavujeme svoj krk chladu, vysychá nám sliznica a práve takáto je veľmi náchylná na usádzanie škodlivých vírusov. Ako prevenciu nezabúdajme konzumovať dostatočné množstvo vitamínu C, ktorý posilňuje imunitný systém a pôsobí proti infekcii. Dopriať by sme si ho mali najmä v podobe čerstvého ovocia a zeleniny. Ak však nepatríme práve k tým, ktorí z rôznych dôvodov dokážu ovocie a zeleninu konzumovať vo väčších dávkach, je určite vhodné dopriať si vitamín C aj vo forme výživových doplnkov.

Mucoplant roztokMucoplant sirup 100mlA čo ak sme predsa len ochoreli?
Ak sa to napriek všetkým opatreniam stalo, treba rýchlo podniknúť „záchranné“ opatrenia a nasadiť terapiu.  Predovšetkým pokračujeme vo zvýšenej konzumácii vitamínu C aj v dvojnásobnej dávke. (Odporúčaná denná dávka vitamínu C je 80 mg) Dôležitý je aj príjem vitamínu E, ktorý pomáha hojiť choré sliznice a vitamínu A, ktorý chráni  všetky sliznice v tele a pôsobí liečivo aj proti  chronickým pľúcnym chorobám. Nezabúdajme na zvýšený príjem tekutín – napríklad šípkový čaj, lipový čaj s medom a citrónom. Ak treba, tak aj s tabletkou proti teplote, bolesti v krku a upchatému nosu. Ešte lepšie urobíme, ak si posilnení čajom a vitamínmi ľahneme do postele a zotrváme v teple – ak je to možné, tak aj na pár dní. Liečbu môžeme podporiť aj bylinnými prípravkami – mimoriadne účinný je napríklad  skorocelový sirup Dr. Theiss Mucoplant Spitzwegerich Hustensaft alebo Dr. Theiss Mucoplant Skorocelový roztok s echinaceou a vitamínom C (neobsahuje cukor).

Dr. Theiss Mucoplant Spitzwegerich Hustensaft – skorocelový sirup je vhodný už pre deti od dojčenského veku a dospelých. Podporuje spomalenie tvorby hlienov v prieduškách, uľahčuje vykašliavanie. Extrakt z mäty piepornej podporuje uvoľnenie dýchacích ciest.

Dr. Theiss Mucoplant Skorocelový roztok s echinaceou a vitamínom C pomáha udržať zdravé dýchacie cesty a prispieva k udržaniu normálnej funkcie imunitného systému. Je vhodný pre deti od 6 rokov a pre dospelých.

Aby sme sa liečili aj v noci a aby sa nám pri nachladnutí dobre dýchalo, môžeme vyskúšať Dr. Theiss Mucoplant Skorocelový roztok Na dobrú noc.  Tento roztok, ktorý obsahuje skorocel, tymian, rumanček aj medovku, napomáha zdravému dýchaniu a je vhodný pre deti od jedného roka a pre dospelých.

Čo ešte pomáha?
Dobre padne aj kurací alebo hovädzí vývar s mrkvou. Dávajte prednosť červeným a oranžovým druhom zeleniny a ovocia a tmavozeleným druhom zeleniny.  Doprajme si ľahkú stravu a denne by sme mali konzumovať aspoň jednu porciu čerstvej zeleniny alebo ovocia. Pomáha aj konzumácia cibule, ktorá je účinná pri odkašliavaní a rozpúšťaní hlienov. Rovnako tak si môžeme dopriať aj chren a cesnak, ktoré vďaka antibakteriálnemu pôsobeniu pomáhajú  pri zápaloch mandlí, zmierňujú dusivý kašeľ a uvoľňujú hlieny. Pri kašli pomáhajú aj reďkovky – tie obsahujú  prírodné antibiotické látky, uvoľňujú svalstvo dýchacích ciest a dezinfikujú sliznice. Pri zachrípnutí a zahlienení pomáha hryzenie jabĺk, ktoré okrem iných pozitívnych účinkov dezinfikujú aj ústnu dutinu.

Hus_Muco_Trop_FS_030_SKskorocelove_cukrikyKeď nás trápi kašeľ.
Pri dusivom kašli možno skúsiť aj šťavu z čiernych ríbezlí. Veľmi dobré účinky má aj zázvor – jeho silice aktivizujú imunitnú sústavu a posilňujú odolnosť organizmu. Zázvor je vhodný pri bolestiach v krku, v prsiach, ale aj na zmiernenie kašľa. Konzumovať ho možno buď postrúhaný a rozmiešaný v mede (kúsok zázvoru vo veľkosti veľkého vlašského orecha postrúhame a zmiešame s 3 čajovými lyžičkami medu) alebo si uvaríme zázvorový čaj s medom a citrónom.

Dospelí pacienti môžu vyskúšať aj Dr. Theiss Mucoplant Kvapky proti kašľu s expektoračným účinkom s obsahom dúšky tymianovej a s hviezdicovým anízom.

Počas dňa urobíme dobre svojim dýchacím cestám, ak budeme cmúľať liečivé bylinkové cukríky – napríklad Dr. Theiss Mucoplant Skorocelové cukríky s medom a vitamínom C.

eukalyptovy_balzamSila liečivých balzamov.
Ak sa nám zle dýcha a trápi nás kašeľ, mali by sme si niekoľkokrát denne votrieť do pokožky hrudníka a chrbta liečivý balzam s expektoračným, spazmolytickým, sekretolytickým a antimikrobiálnym účinkom. Môžeme vyskúšať napríklad Dr. Theiss Mucoplant Eukalyptový balzam pri prechladnutí. Zmes eukalyptovej a borovicovej silice s gáfrom v hydrofóbnom masťovom základe zlepšuje dýchanie počas ochorení dýchacích ciest, pri kašli, prechladnutí a pri chrípkových ochoreniach. Po votretí balzamu do pokožky je vhodné ošetrené miesto prekryť a udržiavať v teple.  Možno ho používať aj na inhaláciu. Balzam neobsahuje mentol, a preto je vhodný aj na natieranie detí a dojčiat. Nesmie sa však dostať na tvár dieťaťa, ani prísť do styku so sliznicami. Tento balzam nie je vhodný pre tehotné, ani dojčiace ženy. Rovnako tak ho nemožno používať na natieranie pokožky pri osýpkach, astme, ovčích kiahňach, či iných kožných ochoreniach.

balzam_na_dobru_noc_krabickaJemnou alternatívou pri bolesti hrdla a prechladnutí je Dr. Theiss Mucoplant Balzam na dobrú noc s levanduľou a medovkou, ktorý upokojuje a zmierňuje prejavy prechladnutia počas spánku. Balzam je možné aplikovať votretím do pokožky hrudníka a chrbta viackrát denne alebo pred spánkom. Je určený pre deti od dvoch rokov.

Rýchle kloktadlá.
Proti bolestiam hrdla veľmi dobre zaberá napríklad kloktanie šalviovým odvarom alebo kloktanie vlažnou vodou, do ktorej sme pridali za čajovú lyžičku kuchynskej soli. Samozrejme, môžeme si vybrať aj iné kloktadlá z lekárne.

Ďalšie tipy do domácej lekárničky pri nádche.
Ak máme nádchu, upchatý nos, suchú sliznicu v nose, alebo chceme urobiť proti nádche účinnú prevenciu, určite by sme si mali vybrať zo širokej ponuky liečivých nosových sprejov. Vyskúšajte napríklad Dr. Theiss Mucoplant nosový sprej s morskou vodou, ktorý okrem toho, že zvlhčuje suchú nosovú sliznicu, uľahčuje odtok hlienov, podporuje čistenie upchatého nosa a preventívne pôsobí proti nádche. Je vhodný aj na vyplachovanie nosa pri sennej nádche. Výnimočne osviežujúci a príjemný je Dr. Theiss Mucoplant nosový sprej s morskou vodou – echinacea a eukalyptus, ako aj Dr. Theiss Mucoplant nosový sprej s morskou vodou – šalvia. Vysušenej, začervenanej a podráždenej  pokožke v oblasti nosa, akou pri nádche často trpíme, pomôžeme, ak ju ošetríme prípravkom Dr. Theiss Mucoplant Nosová masť – rumanček a pantenol.  Pokožka sa rýchlo upokojí a zahojí. Možno používať aj preventívne, pri prvých príznakoch nádchy, pretože táto jemná nosová masť pokožku zvlhčuje, chráni a ošetruje.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach