Ako si udržať zdravie, kým príde očkovanie na Covid 19?

očkovanie na Covid 19
Obr. č. 1 – Zdroj Pixabay

Situácia s pandémiou coronavírusom SARS-CoV-2 sa komplikuje, preto treba vedieť, čo pre seba môžeme urobiť, aby sme si udržiavali dobrú kondíciu a tiež vedeli podporiť organizmus v prípade choroby. Okrem hygienických pravidiel ROR (ruky-odstup-rúška) a zdravého životného štýlu (pestrá strava, pohyb na čerstvom vzduchu, dostatok spánku) je dôležité udržiavať svoj imunitný systém v pohotovosti. Nestačí sa izolovať vo svojej izbe a čakať na vakcínu, pretože život ide ďalej…

Podpora imunitného systému 

Dôležitým pomocníkom pre imunitné bunky  je vitamín C, ktorý biele krvinky potrebujú na zabezpečenie svojej funkcie, schopnosti čo najrýchlejšie prísť k miestu infekcie a zneškodňovať patogény (vírusy, baktérie). Vitamín C sa teda nachádza v imunitných bunkách na zabezpečenie ich výkonnosti, ale tiež ich ochrany pred oxidačnými látkami, ktorými zneškodňujú vírusy a baktérie. V lipozomálnej forme sa niekoľkonásobne lepšie vstrebáva do lymfy a krvi, pričom sa postupne uvoľňuje a je k dispozícii všetkým bunkám, ktoré ho potrebujú. Len lipozomálna forma vitamínu C umožňuje využitie v organizme aj vyšších dávok vitamínu C.Pri bežnej forme je to cca. 200 mg z jednej dávky, zvyšok sa vylučuje z organizmu.

očkovanie na Covid 19
Obr. zdroj inHARM

Špecifické a cielené možnosti stimulácie imunity

Na imunitný systém majú vplyv i ďalšie látky, napr. vitamíny D a minerály (Zinok, Selén), ktoré je vhodné pravidelne dopĺňať v pestrej strave, alebo vo výživových doplnkoch. Medicínsky výskum však skúmal aj špecifické a cielené možnosti stimulácie imunitného systému, ktoré sa osvedčili pri prevencii a liečbe vírusového ochorenia, napr. chrípky.

Podávanie určitých látok v nízkych farmakologických koncentráciách dokáže zabezpečiť stimuláciu imunitného systému pri vysokej bezpečnosti. Stimuláciu protivírusovej imunity môžeme dosiahnuť pomocou Anas barbariae (extrakt z kačacej pečene a srdca obsahujúci špecifické časti vírusov). Protibakteriálnu imunitu môžeme posilniť zmesou podtypov inaktivovanej baktérie Haemophilus influenzae, ktorá spôsobuje najčastejšie komplikácie chrípky. 

Tieto látky stimulujú špecifickú bunkovú imunitu sprostredkovanú  Th-lymfocytmi, cytotoxickými T-lymfocytmi a tzv. prirodzenými zabíjačmi – NK bunkami. 

Obr. Zdroj inPHARM, liek bez lekárskeho predpisu

Túto dvojicu látok dopĺňajú aj viaceré známe výťažky z rastlín (echinacea, ľuľkovec zlomocný, prilbica modrá a ďalšie), ktoré posilňujú sliznice dýchacích ciest, ale v priebehu ochorenia pôsobia aj lokálne protizápalovo a tiež pomáhajú znižovať zvýšenú teplotu. Všetky tieto zložky sa nachádzajú vo voľnopredajnom lieku GUNAPREVAC.

Dávkujte a užívajte podľa potreby

V prevencii stačí tieto látky podávať 1-krát týždenne, v akútnom stave sa dávka zvyšuje na 3-krát denne, pretože je potrebná zvýšená stimulácia imunitného systému, ako aj pôsobenie na jednotlivé príznaky vírusového ochorenia. V prípade malých detí do 6 rokov stačí polovičná dávka, takže 1 balenie lieku zabezpečí prevenciu na 3 mesiace. 

Aj keď tento liek nebol testovaný pri liečbe ochorenia Covid 19, dokáže stimulovať imunitný systém, čím dáva predpoklad jeho lepšej pripravenosti na nové výzvy.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach