Dámske kabelky, čo v nich nájdeme?

Pozor: Z vlastnej kabelky môžeme ochorieť!

Dámske kabelky skrývajú v sebe nielen pomôcky, ale aj nebezpečné vírusy

Podľa nového výskumu, ktorý zverejnil denník Daily Mail v dámskych kabelkách nenájdeme len mobil, diár, peňaženku a šminky, ale aj rôzne menej zaujímavé a najmä menej pôvabné „zvieratká“. Štúdia, ktorá bola založená na skúmaní výterov z dámskych kabeliek odhalila, že v našich nevyhnutných pomocníčkach bývajú mnohé nebezpečné a dokonca aj potenciálne smrtiace vírusy a baktérie, napríklad E.coli, Pseudomonas a rôzne kmene streptokokov. Vedci na dne kabeliek tiež objavili aj stopy exprementov a veľmi nebezpečné takzvané koliformné baktérie z exkrementov človeka a teplokrvných zvierat, ktoré môžu spôsobiť krvavú stolicu, žalúdočné problémy, kŕče a hnačku.

Prečo sa baktériám v našich taškách tak darí?

Najmä preto, že si dámske kabelky takmer vôbec nečistíme, alebo len zriedkavo. Navyše v taškách je zvyčajne teplo, čo je dôležité pre prežitie a rozmnožovanie baktérií. Štúdia ukázala, že tretina žien si nikdy svoju tašku nečistila a mnoho žien tiež pripustilo, že si v kabelke nosí neraz aj špinavú bielizeň. Ešte horšie je, že pätina žien nemá problém dať si do úst žuvačku, ktorú našli povaľovať sa bez obalu na dne tašky. Očistíme ju pofúkaním, aby sa zbavila prípadných špiniek a smelo žujeme, mnohokrát aj s nebezpečnými baktériami.

Dámske kabelky
https://www.shutterstock.com

Čo z toho vyplýva?

Nájdime si čas, pre pravidelné čistenie kabelky, či tašky. Nestačí len vybrať obsah a vytriasť prípadné odpadky a odrobinky, ale treba ju aj poumývať alebo vyprať, samozrejme, podľa toho z akého materiálu je. Keď si uvedomíme, čo všetko a v akej forme sa v našej taške ocitne, pochopíme, ako sa môžeme ohroziť. Navyše, ani ruky, ktorými chodíme do tašky zväčša nie sú práve umyté, peňaženka, ktorú položíme na akýkoľvek pult nie je tiež úplne čistá, ani diár, ktorý položíme vždy kam práve potrebujeme. Tak by sme mohli pokračovať donekonečna.

Opatrnosti nikdy nie je dosť

Ďalším dôležitým momentom, ktorý by sme si mali uvedomiť čo všetko v našej taške pravidelne, či nepravidelne nosíme. Od potravín, žuvačiek, sladkostí až po špinavú bielizeň, či dokonca použité vložky a prezervatívy. Ak si potom odhryzneme z rožka, ktorý nám vypadol z obalu a dotkol sa látky v našej taške a kontaminoval sa baktériami, ktoré nám tam veselo prežívajú. Takéto niečo môže byť skutočne veľmi nebezpečné. Špeciálne, ak máme opakované zdravotné problémy, venujme zvláštnu pozornosť veciam, ktorých sa najčastejšie dotýkame – smartfónu, klávesnice, peňaženke, kuchynskej linke, ale aj rúžu, diáru a ďalším veciam, s ktorými prichádzame dennodenne do styku.