Menorágia: Čo robiť, ak nie je s vašim cyklom niečo v poriadku?

Takmer každá žena má z času na čas problémy s menštruáciou. Či už ide o silné krvácanie, veľké bolesti alebo nepravidelný cyklus. „Normálna“ menštruácia by mala byť približne každých 28 dní, no v skutočnosti môže prebiehať aj častejšie alebo menej často, v rozmedzí od 21. do 40. dňa menštruačného cyklu. Krvácanie je najsilnejšie v prvých dvoch dňoch a môže trvať 3 až 8 dní. Jedným z najčastejších problémov spojených s menštruáciou je silné menštruačné krvácanie. Podľa odhadov postihuje až jednu z troch žien na celom svete. Je známe ako menorágia.

Nedávny prieskum medzi 1 000 britskými ženami vo veku 18 až 50 rokov, ktorý uskutočnila spoločnosť Bayer, skúmal skúsenosti žien s ťažkým menštruačným krvácaním. Výsledky sú prekvapivé. Viac ako polovica respondentiek uviedla silné krvácanie a viac ako 95 percent z nich potvrdilo, že menorágia má významný vplyv na ich každodenný život. Avšak až 37 percent z nich nikdy kvôli tomu nevyhľadalo lekára.

Čo je to menorágia?

Menštruačné krvácanie definujeme „silné“, ak trvá viac ako sedem dní alebo je rozsiahle (tampón alebo vložku si musíme meniť približne každú hodinu). Z lekárskeho hľadiska ide o menorágiu vtedy, keď žena stratí viac ako 80 ml krvi počas celého trvania menštruácie alebo krvácanie je dlhšie ako sedem dní.

Mohlo by vás zaujímať

Čerstvá mamička? Ako sa starať o citlivé miesta po pôrode

Prvé dni po pôrode nie sú prechádzkou ružovou záhradou. Okrem prudkých hormonálnych výkyvov, ktoré sa podpisujú na zmenách nálady, bojujeme s bolesťou intímnych partií, s kontrakciami pri… Čítaj ďaľej

Kedy hovoríme o silnom menštruačnom krvácaní?

  • Krvácanie trvá viac ako sedem dní.
  • Krvácanie je také silné, že hygienickú vložku alebo tampón treba meniť každú hodinu.
  • Silný tok krvi nám bráni v bežných činnostiach.
  • Krvácanie obsahuje veľké krvné zrazeniny.
  • Máme pocit veľkej únavy a slabosti, pocit depresie alebo zmeny nálad.
  • Neustála bolesť v dolnej časti brucha počas cyklu.
  • Výrazný vplyv na kvalitu života.

Kedy vyhľadať pomoc?

Silné menštruácie sú bežnejšie v prvých rokoch po prvej menštruácii, po pôrode, v mesiacoch pred menopauzou a v prvých mesiacoch po začatí užívania hormonálnej antikoncepcie.

Aj nadmerný stres a náhla strata hmotnosti môžu viesť k silnejším menštruáciám.

Ak sa nám menštruačné krvácanie alebo bolesti znemožňujú normálne fungovať, rozhodne je na mieste poradiť sa s gynekológom. Taktiež i vtedy, ak máme v menštruačnej krvi krvné zrazeniny.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach