Trápia vás obličkové kamienky a piesok?

Ak patríte k tým, ktorých občas, či častejšie potrápia problémy s obličkovými kamienkami či pieskom, určite súhlasíte s tým, že je to riadne trápenie. Bolesti, ktoré sprevádza obličková kolika, patria totiž k najhorším…

obličky

Prečo sa tvoria?

Obličkové kamienky i piesok, ktoré nám spôsobujú také bolestivé problémy, sa najčastejšie tvoria z vápnika, kyseliny močovej alebo z aminokyseliny, ktorá sa nazýva cysteín. Tieto usadeniny v močových cestách spôsobujú bolesti a pálenie. Ak sa kamienky či piesok dokážu uvoľniť a z tela odídu močom, svoje si síce vytrpíme, ale keď sa všetko upokojí, na istý čas sa bolestí zbavíme – kým nepríde ďalšia kolika. Oveľa horšie je to však vtedy, ak sú obličkové kamene väčšie – vtedy môžu uzavrieť močové cesty, čím zabraňujú odvodu moču z tela a vzniká vážny stav, ktorý môže ohroziť život. Možno zmierniť ich tvorbu a zabrániť kolikám? Aj keď pri tvorbe obličkových kamienkov a piesku zvyčajne významnú úlohu zohráva dedičný faktor, veľa môžeme urobiť aj vhodnou prevenciou – dostatočným pitným režimom a pohybom, ale aj cielenou stravou.

Čo by sme mali, a čo nemali jesť?

Názory na to, čo všetko môže spôsobovať tieto problémy, sú rôzne, ale predpokladá sa, že konzumácia údenín, červeného mäsa a vnútorností môže tvorbu obličkových kamienkov a piesku podmieňovať. Okrem toho, výskumy poukazujú aj na to, že vegetariáni a vegáni trpia takýmito problémami menej často, takže treba obmedziť a konzumáciu mäsa a mäsových výrobkov a nahradiť ich radšej ovocím a zeleninou. Aj v tejto oblasti sú však určité obmedzenia – ak máme problémy s tvorbou obličkových kamienkov a piesku, mali by sme sa vyhýbať zelenine, ktorá obsahuje väčšie množstvo kyseliny šťaveľovej – konkrétne je to napríklad fazuľa, špenát, rebarbora, alebo hoci aj červená repa. Zjavne teda aj tu platí, že nie všetko, čo sa považuje za zdravé, je zdravé pre každého…

Čistá voda a bylinkové čaje

Ak chceme čo najviac obmedziť tvorbu kamienkov a podporiť ich rozpúšťanie, aby sme sa vyhli veľmi bolestivým kolikám, mali by sme denne vypiť aspoň dva litre čistej vody bez bubliniek. Vhodné sú aj bylinkové čaje, ktoré výrazne pomáhajú obličkové kamienky rozpúšťať – napríklad čaj z repíka alebo zlatobyle. Ak však chceme, aby pitná kúra bola naozaj účinná, mali by sme vodu i čaje piť v priebehu celého dňa – a nielen jednorazovo, vo vyšších dávkach popoludní alebo večer, keď si spomenieme, že sme málo pili. Príjemné melónové liečenie Keď príde obdobie melónov, urobme si pre zdravie svojich obličiek príjemnú jednodňovú melónovú kúru, keď po celý deň nebudeme jesť nič iné len melóny a piť čistú vodu bez bubliniek – melón vyčistí naše obličky a podporuje tvorbu moču, ktorý vyplavuje usadeniny.

A čo ak predsa len príde kolika?

Ak  sa vám stane, že vás chytí obličková kolika a pocítite prichádzajúce bolesti, prvá pomoc by mala vyzerať nasledovne: Napustite si do vane teplú vodu (takú, ako znesieme), ponorte sa do kúpeľa a počas kúpeľa pomaly a po dúškoch popíjajte čistú vodu, repíkový čaj alebo  jednu fľašku piva – úplne stačí aj nealkoholické pivo alebo „desinka“. Zaručene pomáha! Organizmus sa prehreje a príjem tekutiny zabezpečí, že kamienky sa rýchlejšie uvoľnia.

 

 

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach