Chcete schudnúť?

Myslíte si, že keď schudnete bude sa vám lepšie dariť vo vašom vzťahu? Že vás začne váš partner milovať nanovo aj po rokoch manželstva alebo spolužitia alebo, že prinesie opäť vášeň do vášho intímneho života? Že vás partner začne viac brávať do spoločnosti a bude sa vami chváliť aj pred kamarátmi? Radšej si hneď povedzme pŕ. I keď je síce chudnutie v prípade nadváhy alebo obezity určite zdraviu prospešné, vzťahu nemusí vždy pomôcť. Dokonca sú prípady, kedy má schudnutie na existujúci vzťah negatívny vplyv.

Ako je to možné?

(Ne-)Pripravení na zmenu

Schudnutie jednej osoby v páre, zvyčajne ženy (pretože častejšia je situácia, že žena sa pustí do boja s nadváhou,) môže mať aj negatívny vplyv na vzťah. I keď to robíme s dobrým úmyslom a tešíme sa na to, že naše snahy partner ocení. A to vtedy, keď nie sú obaja partneri rovnako pripravení prijať zdravú zmenu. Mnohé páry sú totiž zvyknuté na istý jedálniček, spôsob stravovania. Vybudovali si spoločný životný štýl, ktorý mohol viesť k nadváhe až obezite. Ak jeden z partnerov vyjde z tohto štýlu von, môže to znamenať disharmóniu vo vzťahu. Nielen kvôli tomu, že to naruší ich spoločný pokoj a jednotu, ale i v tom, že nastanú praktické problémy. Napríklad s varením, nakupovaním a podobne.

Buď ho inšpirujeme alebo zmeny neprijme

Odborníčka na komunikáciu z North Carolina State University a University of Texas v Austine Lynsey Romoová tvrdí, že ľudia si musia byť vedomí faktu, že úbytok hmotnosti môže zmeniť vzťah. Ako k lepšiemu, tak aj k horšiemu. Aj toho, že dôležitú úlohu pri udržiavaní zdravého vzťahu zohráva komunikácia. Podľa nedávnej štúdie sa komunikácia párov po schudnutí jedného z partnerov všeobecne zmenila k dobrému. Aj realita ukazuje, že keď jeden z páru chudne a mení svoj životný štýl na zdravý, môžu nastať rôzne reakcie zo strany druhého partnera. Partneri, ktorí spolu žijú v jednej domácnosti zvyčajne zdieľajú spoločný životný štýl aj spôsob stravovania. Ak partner, ktorý chudne hovorí o potrebe zdravého životného štýly s druhým a inšpiruje ho, je to ten lepší prípad. Nenastáva však vždy. Môže sa stať, že druhý partner neprijme zmeny životného štýlu prvého partnera, a tak začnú aj nezhody.

Mohlo by vás zaujímať

Efektívne chudnutie

Efektívne chudnutie: viete si správne načasovať jedlo?

Ak sa bavíme o zdravom stravovaní, väčšinou majú ľudia prehľad o tom, ktoré potraviny je vhodné zaradiť do každodenného jedálnička. No už nie je takou samozrejmosťou, … Čítaj ďaľej

Súlad s druhým

Nie je pochýb o tom, že partneri si počas spoločného života vyformujú spoločný jedálny lístok. Vedia, kto má čo rád a zvyknú si na to. Preto môže byť zmena zdravotného štýlu jedného z nich skutočne šokom pre pohodlie vzťahu. Vtedy, ak druhý partner nemieni prijať nový „režim“. Zaujímavé je, že to či partner prijme rozhodnutie o zdravom životnom štýle druhého partnera súvisí aj s tým, do akej miery sú spolu emocionálne zžití. Viac pozitívnych reakcií na zmenu partnerovho zdravotného štýlu zaznamenávajú páry, ktoré majú vyšší stupeň fyzickej a emocionálnej intimity, ktoré sú viac fyzicky a emocionálne zblížené.

Začiatok konca?

K negatívnym reakciám na zmenu životného štýlu jedného partnera dochádza aj vtedy, keď chudnúci partner vyžaduje od toho druhého, aby nasledoval jeho životný štýl, čo môže spôsobiť napätie vo vzťahu. Partneri tých, ktorí schudli a venujú sa zdravému životnému štýlu sa môžu začať cítiť vo vzťahu ohrozenými, pretože už nie sú na jednej vlne s partnerom – nevedia alebo nechcú s ním udržať krok. Navyše niekedy si myslia, že ich partneri schudli kvôli niekomu inému, prípadne žiarlia na to, že sú atraktívnymi, kým oni nie. V týchto prípadoch sú schopní kritizovať schudnutého partnera, sabotovať ho nezdravým jedlom, znížiť frekvenciu sexu… Len preto, aby ho nejako potrestali už vopred pred možnou neverou. Zo strachu.

Tip redakcie:

Osobná váha SENCOR SBS 8000BK

Osobná váha SENCOR  SBS 8000BK

Osobná váha značky Sencor je fitnes váha z tvrdeného 6 milimetrov hrubého bezpečnostného skla s váživosťou až do 180 kg, ktorá dokáže okrem telesnej hmotnosti zmerať i viaceré iné parametre, ako napríklad podiel telesného tuku, vody, svalstva či kostí v tele. Všetky parametre sú prehľadne zobrazené na extra veľkom LCD displeji s bielym podsvietením, ktorý dokáže zobraziť aj indikáciu slabej batérie či preťaženia. Váha taktiež ponúka aj funkciu Bluetooth či voľne stiahnuteľnú aplikáciu, pomocou ktorej je možné sledovať históriu či analýzu meraní.

www.sencor.sk