Hrozno

Leto nám skončilo a nastáva čas pestrofarebnej jesene. Jeseň je čas hrozna. Či už zvnútra alebo zvonka, hrozno dokáže zázraky. Skúsili ste už hroznovú očistnú kúru?
Schudnete až tri kilá za tri dni. Hrozno pôsobí aj na psychiku, zmierňuje únavu a depresie. Možno preto dozrieva práve na jeseň. Mohli by sme povedať, že hrozno patrí k najzdravším druhom ovocia. Najviac sa pestuje v Taliansku. Blahodarné účinky hrozna poznali už v starom Egypte, Mezopotámii či Palestíne.

hrozno

Všetky sorty hrozna patria k najzdravším druhom ovocia. Hrozno je základom stravy, ale aj kultúry v celom Stredomorí a pestuje sa už tisíce rokov. Prvé záznamy o nasadení hrozna v kozmetike siahajú do 17. storočia, priamo na dvor Ľudovíta XIV., nazývaného aj Kráľ Slnko. Tento muž i doba, v ktorej žil, postavili krásu na najvyšší piedestál. Hoci príliš nefandili hygiene a zdravému životnému štýlu, krása bola nutnosťou. Hrozno si preto dvorné dámy často aplikovali na tvár, aby získali žiarivý vzhľad. Jeho rozjasňujúce účinky však boli už dávno predtým dobre známe všetkým francúzskym pestovateľom révy. Špeciálnu pozornosť si zasluhujú cukry jednoduché – glukóza a fruktóza, ktoré sú schopné dostať sa do krvného obehu priamo bez tráviacich procesov.

hrozno

Z hroznových zrniečok sa získava aj zlatožltý olej, ktorý ma balhodárne účinny na unavenú pleť. Olej z hroznových zrniečok je bohatý na esenciálne mastné kyseliny, špeciálne na kyseliny linolové, ktoré sú aj prirodzenou súčasťou pokožky, a na vitamín F. Linolové kyseliny pôsobia na vrchnú časť zrohovatenej časť pokožky a tým posilňuje ochrannú bariéru pokožky, a tak z nej neuniká potrebná vlhkosť. Tomu, kto má suchú pokožku, zväčša chýba potrebné množstvo vlastných linolových kyselín.

Účinné látky obsiahnuté v hrozne

? bobule hrozna obsahujú veľké množstvo vitamínov: A, B1, B3, B5 vitamín C a PP
? kyselinu listovú
? minerálne látky ako: vápnik, fosfor, železo, magnézium a najviac draslíka
? zmierňuje únavu a depresie
? pre nás známy hroznový cukor, ktorý nám dodá „okamžitú energiu“
? obashuje aj kyselinu glykolová, vínnu ukrývajú sa najmä v dužine bobúľ a ich vzájomne sa podporujúci účinok dosahuje výsledky pri obnove buniek
? pomáha z tela odstraňovať škodlivé látky, očisťuje krv
? šupky a jadierka prečisťujú črevá, povzbudzujú prekrvenie pokožky a pomáhajú pleti udržať si sviežosť
? znižuje cholesterol a pôsobí močopudne
? konzumácia hrozna pôsobí proti zápche
? hrozno neobsahuje nasýtený tuk, no dodáva veľa energie
? pomáha pri riadení srdcového rytmu
? zmierňuje prejavy obličkových a žlčníkových ťažkostí
? obsahuje dôležité antioxidanty, ktoré zabraňujú poškodzovaniu buniek voľnými radikálmi a ich predčasnému starnutiu

Domáca pleťová maska?
Väčšina kremov proti vráskam, olejov na ošetrovanie rúk a nechtov, prípravkov proti celulitíde obsahjú výťažok z hrozna. Kyseliny a triesloviny urýchľujú látkovú premenu. Hroznovú pleťovú masku si môžete pripraviť doma, ak zmiešate päť lyžíc hroznovej šťavy s lyžičkou medu a dvoma lyžicami krému. Nechajte ju pôsobiť pätnásť minút. Pleť zanechá hydratovanú a spomalí proces starnutia. Masku môžete použiť aj ako zábal proti celulitíde.

m.ondrus

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach