Nadúvanie počas menštruácie: Ako mu predísť?

Sedemdesiat percent žien prežíva počas menštruácie aj nepríjemné nadúvanie. Ako sa dá vybabrať s bruškom ako balón počas týchto dní?

počas menštruácie

Máme pre vás niekoľko tipov:

1. Konzumujme potraviny bohaté na bielkoviny a draslík

Dajme si na tanier potraviny, ktoré nás nebudú zbytočne nafukovať. Skvelé sú banány, melóny, paradajky, špargľa, ktoré pomáhajú udržiavať rovnováhu tekutín. Doprajme si zdravé tuky – chia semiačka, orechy, lososa. Z bielkovinových jedál uprednostnime biele chudé mäso, ryby a tofu. Pomôžu aj potraviny, ktoré odvodňujú – zeler, uhorky, citrónová šťava, cesnak a zázvor.

2. Vyhýbajme sa potravinám, ktoré nafukujú

Brokolica, kel, kapusta, karfiol sú síce zdravé, ale zvyknú nafukovať, čo je špeciálne v tomto období nepríjemné. Vynechajte tiež potraviny, ktoré obsahujú komplexný cukor, tie tiež vedú k plynatosti a nadúvaniu.

3. Nevynechávajme tréning

Samozrejme, počas prvých dvoch dní, keď máme silné bolesti nemusíme cvičiť, ale ďalšie dni je už aj krvácanie slabšie a bolesti nie sú, tak nie je dôvod vynechávať cvičenie. Práve naopak. Rýchlejšie nám pomôže dať sa do formy a zlepší psychický stav. Sedavý spôsob života tiež výrazne zhoršuje plynatosť.

4. Vyhnime sa kofeínu a alkoholu

Pre menštruáciou alkohol zvyšuje príznaky predmenštruačného syndrómu, citlivosť prsníkov, zmeny nálad a nadúvanie. Káva nadmerne stimuluje tráviaci trakt a dráždi črevá, dehydratuje, čo spôsobuje následné zadržiavanie vody.

5. Vynechajme sladené a bublinkové nápoje

Bublinkové nápoje môžu spôsobiť, že sa budeme na chvíľu cítiť lepšie, ale nápoje s cukrom i umelými sladidlami môžu spôsobiť nafukovanie. Radšej pite čistú vodu, ktorá je najlepším priateľom pri akýchkoľvek problémoch, i vtedy, keď žiadne nemáme.

6. Doprajme si viac spánku

Spánok počas našich dní je často negatívne ovplyvnený bolesťou, nafukovaním, negatívnymi pocitmi. Ak sme nespali v noci dostatočne, doprajme si oddych počas dňa, ak je to možné alebo sa uložme spať o čosi skôr.

7. varme doma častejšie

Domáca strava je najlepší spôsob, ako chrániť svoje zdravie a tiež ako minimalizovať nafukovanie. Vieme, čo sme do jedla dali, vieme, že neobsahuje neželanú chémiu, čím môžeme ovplyvniť nafukovanie po jedle. Jedlá v reštauráciách alebo polotovary sú často plné skrytej soli, cukru a chémie, ktorá problém len zhoršuje.

-sz-