Sestrine nadšenie otravovalo celú rodinu!

Ja a moja sestra. Dve deti tých istých rodičov – a predsa každá z nás povahou úplne iná. Ľudia sa vždy čudovali, ako môžeme byť také rozdielne. Ono by to vlastne ani tak nevadilo, keby to sestra nezačala tak trochu preháňať.

Keď ju niečo chytilo, venovala sa tomu neúnavne a naplno

Moja sestra Agáta bola vždy veľmi svedomitá, cieľavedomá, vytrvalá a bohužiaľ, aj značne tvrdohlavá. Keď ju niečo chytilo, venovala sa tomu neúnavne a naplno. Pamätám si napríklad, že keď sme ako deti skladali skladačku puzzle a mamina nás hnala do postele, lebo už bolo neskoro, sestra bola taká nešťastná, že to dokončila až vtedy, keď rodičia išli spať. Jednoducho vstala uprostred noci, aby ju nič nerušilo, puzzle zložila a až potom pokojne zaspala! Ráno sme takmer odpadli, keď sme v detskej izbe našli  na zemi zložený celý obrázok…

https://stock.adobe.com

Na druhej strane, rovnako tvrdohlavá vedela byť aj vtedy, ak niečo nechcela: Do pamäte celej našej rodiny sa napríklad navždy zapísal deň, keď si Agátka v jednu nedeľu postavila hlavu, že nebude vôbec raňajkovať. Vtedy jej rodičia povedali, že tam bude sedieť dovtedy, kým aspoň niečo nezje – výsledok bol taký, že tam Agátka sedela tri a pol hodiny, až dovtedy, kým rodičom povolili nervy a poslali ju do detskej izby…

Ako Agátka rástla, rástlo aj jej nadšenie…

Tí, čo si mysleli, že z toho vyrastie, boli na omyle – ako Agátka rástla, tak rástlo aj jej nadšenie. Najprv sa nadchla pre nejakú kozmetickú značku a stala sa jej poradkyňou. Spočiatku to bolo celkom zaujímavé, ale postupom času sa už žiadne rodinné či priateľské stretnutie nezaobišlo bez toho, aby pred nás nepredložila katalógy a že by nám nevnucovala jednotlivé produkty. Keď nemala taký úspech, aký by si bola predstavovala, jednoducho nás začala presviedčať, prípadne kritizovať stav našej pleti, tvrdiac, že nepoužívame vhodnú kozmetickú starostlivosť. Bolo to skrátka otrasné, ale jej to ešte vždy nestačilo. Netrvalo dlho a okrem toho nám začala ponúkať aj výživové doplnky od inej firmy. Keďže medzitým sa z nej stala zdravotná sestra a jej práca ju skutočne bavila, prečítala aj veľa kníh a iných materiálov o zdraví, vrátane alternatívnej medicíny. Prirodzene, svoje poznatky nám pravidelne prednášala a nanucovala v rámci rodiny, či medzi priateľmi, pričom každému odporúčala nejakú liečbu, procedúry, kúry a spôsob života, čo nám, pochopiteľne, značne liezlo na nervy. 

Ani jej muža nebavilo stále počúvať, čo je zdravé a čo nemá jesť!

Spočiatku sme sa to pokúšali obrátiť na žart, ale to ju urážalo a s tvárou mučeníka zakaždým skonštatovala, že ona nám chce  len pomôcť a my sme nevďační. Samozrejme, ona sama popri tom podstupovala rôzne detoxikačné kúry, aj špeciálne odtučňovacie diéty, ktoré nadšene propagovala a ohŕňala nos nad každým, kto nemal rovnaký názor. Ešte horšie však bolo, keď sa začala kvôli tomu urážať, sťažujúc sa, akí sú ľudia nevďační a ona ich pritom chce zachrániť. Bolo to fakt dosť zlé – dokonca až tak, že sa jej, možno aj kvôli tomu, rozpadlo manželstvo. Ani jej muža jednoducho nebavilo stále počúvať, čo je zdravé a čo nemá jesť. Navyše, keď porušil jej pravidlá zdravej výživy a zjedol niečo, na čo mal chuť, Agáta bola aj niekoľko dní odutá a neustále ho za niečo vytrestávala.

Bola to katastrofa!

A tak môj švagor išiel kade ľahšie a zronená Agáta našla útechu v náboženstve.  Aj predtým síce bola veriaca, ale to, čo začala predvádzať, už hraničilo s fanatizmom. Nestačilo, že ona sama sa naplno vrhla do rôznych aktivít, ktoré súviseli s jej vierovyznaním, ale začala do nich zaťahovať aj všetkých svojich blízkych, priateľov, známych, ba aj kolegov. S tým, že ak to niekto odmietal, bola ešte nástojčivejšia, alebo urazená. Bola to katastrofa a ja už som sa nedokázala dlhšie prizerať na to, ako sa moja sestra rúti do záhuby. Videla som, ako sa jej ľudia začínajú vyhýbať, ako ich jej nadšenie a nanucovanie otravuje. A súčasne som videla, ako sa Agáta trápi, že jej úsilie nepadá na úrodnú pôdu. Celú situáciu totiž vnímala tak, že ona chce ľuďom pomôcť, aby boli zdravší a šťastnejší a nikto si to neváži. Bolo mi jej veľmi ľúto, pretože svoje nadšenie a vytrvalosť rozvíjala v nevhodnej oblasti a nevhodným spôsobom.

Želala som si, aby sa moja sestra znormalizovala…

Navyše, v jej blízkosti sa objavil zaujímavý muž, ktorý mal pre ňu slabosť a aby si ju získal, dokázal dokonca donekonečna počúvať jej rady o zdraví. A keďže som si veľmi želala, aby sa moja sestra znormalizovala a aby neodpudila od seba sympaťáka, ktorý sa páčil celej rodine, rozhodla som sa Agáte pomôcť a navrhla som jej, aby sa o svojom trápení išla porozprávať s jednou milou paňou, ktorá sa venuje Bachovej kvetovej terapii.  Na moje veľké prekvapenie, bola som úspešná, pretože Agáta sa zaujíma o všetko, čo súvisí so zdravím, takže takéto stretnutie poňala ako zaujímavé rozšírenie svojich vedomostí. No a po druhé, tešila sa, že môže niekomu ďalšiemu porozprávať o tom, ako chce ľuďom pomáhať a ako na to, poväčšine, nie sú zvedaví. Neskôr sa mi priznala, že sa nádejala, že sa tam dozvie nejakú inú, účinnejšiu metódu, ako ľudí presvedčí o svojej pravde.

Prestala vnucovať svoj životný štýl ľuďom, ktorí o to nemajú záujem!

Samozrejme, situácia sa vyvinula trochu ináč, ale Agátka konečne našla niekoho, komu môže vyrozprávať o svojom nadšení i trápení a keďže pani poradkyňa jej bola veľmi sympatická, zdôverila sa jej aj s tým, ako ju už celá táto situácia ničí a ako sa vnútorne trápi.

Príjemná pani poradkyňa ju trpezlivo vypočula a poradila jej, aké kvetové esencie by jej mohli pomôcť, aby sa cítila vyrovnanejšie, šťastnejšie a aby svoje drahocenné nadšenie zúročila tam, kde to naozaj treba.

Na naše veľké prekvapenie, Agátka si odporúčania vzala k srdcu a celkom nenápadne sa začala meniť k lepšiemu. Nadšenie pre novinky z oblasti zdravia ju síce neopustilo, ale prestala s tým zaťažovať svoje okolie a rovnako tak prestala vnucovať svoj životný štýl ľuďom, ktorí o to nemajú záujem. Svoju energiu a voľný čas začala míňať úplne ináč, a to opäť veľmi intenzívne: Našťastie, tentoraz je šťastne zaľúbená a na obzore je dokonca svadba s tým sympaťákom, ktorý ju má naozaj rád!

Miriam, sestra Agáty

Poradňa

Bachove kvetové esencie  nám môžu veľmi účinne pomôcť v najrôznejších situáciách, ktoré život prináša. Práve vďaka nim často získame potrebný odstup či nadhľad, začneme veci vnímať trochu ináč, získame novú silu a energiu a náš život sa môže  zrazu príjemne zmeniť. A o tom svedčí aj príbeh Agáty.

Aké Bachove kvetové esencie by ste odporúčali užívať v tomto prípade?

Radí Mgr. Zuzana Sommer

V tomto prípade by som odporúčala užívať tieto tri Bachove kvetové esencie:

Vervein

Vervain (Železník  lekársky)

Predovšetkým Vervain – železník  lekársky. Je to esencia presne vhodná pre Agátu, pretože jej neustále konfrontovanie s okolím, ktoré podľa nej už od detstva bolo v rozpore s jej ideálmi a presvedčením, ju viedlo a vedie neustále a všadiaľ  a za každých okolností vyjadrovať len svoj názor, presviedčať druhých len o svojej pravde a svojom poznaní.

Agáta je ináč veľmi schopná žena, s obrovským potenciálom životnej síly, len ju, bohužiaľ, zle smeruje  a používa – vždy len na získavanie poslucháčov a ich presviedčania, aby nasledovali jej obrovské nadšenie. Táto esencia pomohla Agáte pochopiť svoju silu, svoju životaschopnosť a aktivitu, neustálu potrebu „pohybu a dynamiky“, ktorá v nej je, ale vedieť ju, smerovať k vlastnému rozvoju, naučiť sa naplno venovať jednému záumu, neskákať od jedného k druhému a pritom naplno svoju sílu využiť bez manipulácie a prílišného zaťažovania ostatných.

Chicory a Beech

Chicory (Čakanka obecná)

K Vervainu boli pre ňu doležité aj esencie Chicory (Čakanka obecná) a Beech (Buk lesný). Chicory  + Beech naučili a pomohli  Agátu prijímať ostatných takí takých, akí sú, aj s inými názormi, než má ona sama. Rešpektovať názory iných a nevidieť len samu seba.  Agáta bola totiž hlboko presvedčená, že svojimi názormi chce iným len pomôcť,  ale neuvedomovala si, že ich tým vlastne manipuluje a absolútne nerešpektuje.

Beech (Buk lesný)

Ona sama mala v sebe pocit, že je to láskavosť z jej strany pre iných, a nechápala, že prečo si „nikto neváži to, čo robím“. Táto kombinácia esencií jej pomohla nechať naozaj druhým voľný priestor nielen pre ich názory, ale aj nevyžadovať od nich neustálu pozornosť a nesústrediť každé stretnutie s najbližšími len na seba a svoje názory.

Táto tolerancia voči iným, nasmerovanie svojej obrovskej životnej síly na svoje radostné plány prinieslo Agáte obovskú úľavu nielen v nej samotnej, našla si viac času pre seba, pre svoj partnertský nový vz’tah, kde sa začala učiť tolerancii a vnímavosti a citlivosti voči druhému. Z tohoto nového pocitu profituje nielen samotná Agáta, ale aj celé jej najbližšie okolie.