Viete si vybrať správnu hudbu?

Počúvate hudbu? Viete, že môže liečiť?

Určite máte svoje obľúbené skladby, ktoré počúvate, keď ste veselí, alebo naopak, keď máte smutnejšie dni alebo také, ktoré počúvate s partnerom pri večeri, či pri milovaní. Určite ste už počuli aj o tom, že niektoré druhy hudby môžu pôsobiť liečivo.

 hudbu

Akú si vybrať?

Vo všeobecnosti sa tvrdí, že hudba má pozitívny vplyv na naše fyzické i psychické zdravie. Ovplyvňuje našu náladu, stav, tým pádom aj myšlienky a pochody. Avšak menej ľudí už vie, že hudba môže i škodiť. Existujú totiž hudobné štýly, ktoré nášmu organizmu neprinášajú blaho, ale skôr naopak, i keď to tak cítiť alebo vnímať nemusíme.

Klasika bez spevu

Je overené, že pre terapiu hudbou je najvhodnejšia jemná hudba bez spevu, teda „inštrumentálka“. Niektoré druhy hlasu a spevu totiž môžu pôsobiť stresujúco. Preto, ak ste vyčerpaní a vystresovaní, môže vám ulahodiť napríklad jemná sláčiková melódia. Klasika je považovaná za najliečivejší druh hudby. Jej priaznivý účinok sa prejavuje pri viacerých telesných i duševných problémoch, navyše – upokojuje, zlepšuje koncentráciu, povzbudzuje kreativitu, činorodosť, posilňuje pamäť. Priaznivo pôsobí dokonca na imunitný systém a u niekoho pomáha aj proti bolestiam, či nespavosti. I preto sa odporúča púšťať ju maličkým aj ešte nenarodeným deťom.

Nepočúvajte nasilu

Každý má rád iný druh hudby, a preto sa nedá povedať, aký štýl je vo všeobecnosti najškodlivejší alebo najvhodnejší. Niekto je v strese z ťažkej rockovej hudby, iného nervuje napríklad opera alebo orchester. I liečivá klasika nebude fungovať u ľudí, ktorým v negatívnom zmysle „trhá žily“.

Na náladu

Podľa informácií agentúry Famous kardiológ Hans Joachim Trappe z Bochumskej porúrskej univerzity pripisuje popu a rocku povzbudzujúce účinky a tvrdí, že tieto hudobné štýly sú vhodným sprievodom k monotónnym činnostiam. Zlepšiť náladu dokážu i latinskoamerické rytmy, ktoré pomáhajú prekonať melancholickú náladu a vnášajú radosť zo života.

Škodlivé štýly?

Na druhej strane existujú štýly, ako sme už spomínali, ktoré môžu veľmi negatívne ovplyvniť činnosť dôležitých orgánov. Podľa tohto odborníka určite žiaden liečivý vplyv nemajú heavy metal a techno, ktoré síce u niektorých jednotlivcov môžu pomôcť pri odbúravaní agresie, ale zvyšujú srdcovú frekvenciu a krvný tlak, čím sú škodlivé. Dokonca sa ukázalo, že pri tvrdej hudbe a technu hynú aj rastliny, ktoré sú tejto hudbe trvalo vystavené. Existuje už tiež niekoľko prípadov náhlych úmrtí, spôsobených narušením srdcového rytmu.

Pozor na prudké zmeny

Podľa spomínaného kardiológa sú nebezpečné i skladby s mnohými prudkými zmenami rytmu a hlasitosti. Pre telo je totiž každá prudká zmena stresom a mozog ho uvedie do stavu poplachovej pohotovosti. Keď sa chcete zbaviť stresu a relaxovať, nepúšťajte si ani džez, ten si totiž vyžaduje špeciálnu koncentráciu pri počúvaní.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach