Vitamín D – nielen na imunitu

O tom, prečo je pre náš organizmus dôležitý a ako ho telu dodať, nám viac prezradí výživová špecialistka Janka Trebulová.

Vitamín D je pre nás veľmi dôležitý, lebo sa podieľa na viacerých procesoch v tele. Jeho dostatočný príjem je dôležitý už počas tehotenstva a dojčenia, lebo prispieva k správnemu vývinu kostí dieťaťa. U detí a mládeže tiež podporuje správny vývin organizmu a rast kostí a zubov. „Taktiež sa podieľa na dostatočnom imunitnom systéme,“ dodáva výživová špecialistka Janka Trebulová.

www.unsplash.com

Vitamínu D sa hovorí aj slnečný vitamín, lebo slnečné lúče pôsobia na našu pokožku a pomáhajú vytvárať vitamín D v našom tele. Dostatok vitamínu D máme v období približne od marca do októbra, kedy je dostatok slnka. „Ak sme na slnku 10 až 15 minút aspoň dvakrát týždenne, zásoba takto vytvoreného vitamínu D nám postačí až na dva mesiace. Pozor však, ak použijeme ochranný krém s UV faktorom 8 a viac, zabránime tým prenikaniu UV lúčov cez pokožku a vtedy sa nám vitamín D nevytvára,“ vysvetľuje Janka.

V zimnom období ho ale potrebujeme dopĺňať stravou alebo výživovými doplnkami. „Veľa sa ho nachádza predovšetkým v rybách a v rybom oleji. Nájdeme ho aj v mäse, vaječnom žĺtku, ale napríklad aj v mlieku a mliečnych výrobkoch. Pre vegetariánov sú vhodnými potravinami predovšetkým rastlinné tuky a oleje, ale aj kokos, kakao alebo datle,“ radí Janka.

NaturaMed Pharmaceuticals

Ryby sú najlepším prírodným zdrojom vitamínu D, lebo okrem neho sú bohaté aj na rôzne živiny a najmä omega-3 mastné kyseliny. Omega-3 mastné podporujú normálnu a zdravú funkciu srdca a ciev, čo je dobrá správa pre množstvo Slovákov, ktorých trápia srdcovo-cievne ochorenia. Navyše sú dobré pre zdravie mozgu, podporujú pamäť a pomáhajú udržiavať zdravý zrak. Taktiež môžu pomáhať deťom a tínedžerom s poruchami pozornosti.

Ak vám ryby nie sú po chuti, dennú dávku vitamínu D a omega-3 mastných kyselín viete zaistiť aj s výživovým doplnkom OmegaMarine Forte+ od NaturaMed Pharmaceuticals. Obsahuje kvalitný olej z nórskych lososov, ktorý sa pýši označením najčerstvejší rybí olej na svete!

Mesačné balenie OmegaMarine Forte+ teraz môžete vyskúšať zadarmo, len za cenu poštovného a balného. Viac informácií o produkte aj aktuálnej akcii získate na bezplatnej linke 0800 444 204 alebo na webovej stránke www.omegamarineforte.sk.