Koniec porovnávaniu či je lepšie dojčenie alebo umelé mlieko?

Vyvinuli dojčenské mlieko s prospešnými cukrami, aké obsahuje materské!

Zdá sa, že by mohol byť koniec večným debatám a dohadom o tom, že umelé mlieko je pre dojčatá omnoho nevýhodnejšie ako prirodzené materské mliečko. Výrobcovia sa ho snažia čoraz viac prispôsobiť skutočnému materskému, i keď je jasné, že v mnohom sa mu vyrovnať stále nemôže. Ďalším krokom vpred by však mal byť úplne novo-vyvinutý druh umelého mlieka: obsahuje totiž cukry, ktoré sa nachádzajú v materskom mlieku a prospievajú detskej imunite. Čo je výhodnejšie, dojčenie alebo umelé mlieko?

Dojčenie alebo umelé mlieko

Vplyv na imunitný systém

Najväčší a najčastejšie kritizovaný rozdiel medzi materským mliekom a mliekom, ktoré je umelo vyrábané pre dojčatá je fakt, že žiadne umelé mlieko neposkytuje dojčatám také výhody pri rozvoji imunitného systému ako materské. Zároveň pôsobí ako ochrana proti obezite, ekzémom aj tráviacim problémom. Nový výskum však ukázal, že cukry, ktoré sa prirodzene nachádzajú v materskom mlieku a ktorými sa živia dobré baktérie v črevách dojčiat, môžu tiež byť vložené do umelého mlieka.

Čo ukázali prvé pokusy?

Prvé pokusy s novým umelým mliečkom hneď ukázali očakávaný efekt. Deti kŕmené umelým mliekom s obsahom prebiotických oligosacharidov – cukrov, aké obsahuje prirodzene materské mlieko mali podobnú imunitnú reakciu a schopnosť odvrátiť ochorenie ako dojčené deti a omnoho menšiu pravdepodobnosť vzniku ekzému ako deti kŕmené klasickým umelým mliekom. Túto inovatívnu štúdiu realizovala spoločnosť Abbott a bola publikovaná v odbornom magazíne Journal of Human Nutrition.

Kedysi im nepripisovali žiaden význam

Z celkového počtu 500 kalórii, ktoré žena každodenné spáli na tvorbu materského mlieka, je asi 10 percent použitých na vytvorenie prebiotických oligosacharidov, ktoré sa tiež označujú skratkou MGOs. Kedysi bol predpoklad, že tieto látky v materskom mlieko nemajú žiaden význam. V skutočnosti však je ich význam obrovský, vedia zabrániť mnohým infekciám, napríklad E.coli.

Mohlo by vás zaujímať

No url provided!

Strava pre prospešné baktérie

Tiež si musíme uvedomiť, že tráviace orgány dojčiat sú omnoho jednoduchšie ako u dospelých. Sú ovplyvňované baktériami B. infantis, ktoré udržiavajú zdravú mikroflóru a sú schopné, ak ich je dosť, vytlačiť nebezpečné mikroorganizmy ešte skôr ako sa môžu usadiť. Tieto zdraviu prospešné baktérie sa živia oligosacharidmi z materského mlieka, produkovanými mamičkami. Kravské mlieko ich obsahuje tiež, avšak podstatne menej a efekt je výrazne oslabený.

Zdravie dojčiat (a nielen ich) sídli v črevách

Až sedemdesiat percent imunitného systému dojčiat sídli v črevách, preto je ich zdravá črevná flóra mimoriadne dôležitá. Vo všeobecnosti deti do veku šesť až osem týždňov vo vyspelých krajinách dojčí viac ako 75 percent žien. Sú však oblasti, kde dojčí dokonca i novorodeniatko len každá šiesta žena. Niektoré mamičky sa vôbec nesnažia začať dojčiť, iné sa vzdajú kvôli bolestivosti, či problémom.

Nové mlieko obohatené prirodzenými oligosacharidmi sa zatiaľ dá zohnať iba v USA.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach