Akú hudbu vybrať, keď chceme uspať bábätko?

Hudba môže spôsobiť problémy so spánkom. Ale ak vyberieme tú správnu a zahrnieme ju do spánkového rituálu dieťaťa, môže ho upokojiť a naznačiť mu, že už je čas spinkať. Je mimoriadne dôležité naučiť čo najskôr rozoznávať novorodeniatko deň a noc a trénovať s ním spánok každý deň rovnako.

uspať bábätko

Čo je treba vedieť, ak chceme uspať bábätko hudbou?

Ak hudbu, tak veľmi opatrne

Hudbu, ako uspávací nástroj treba voliť veľmi opatrne. Nesprávne použitá a nesprávna hudba môže spôsobiť, naopak, rozrušenie a privodiť viac problémov so zaspávaním a spánkom samotným, ako keby sme dieťa uspávali bez hudby. Veľmi dôležité je, aby sme zastavili hudbu skôr, ako dieťa zaspí – nemalo by zaspať pri nej. I keď sa uspávanky spomínajú s uspávaním detí od pradávna, hudba alebo spev nemusí byť taká prospešná pri uspávaní, ako by sme mohli predpokladať.

Dieťa nie je robot

Jednoducho – nedá sa očakávať, že pustíme uspávanku a dieťa nám pri nej automaticky zaspí. Bolo by to jednoduché, praktické, ale nereálne. V skutočnosti jemná upokojujúca hudba, ktorá hrá veľmi ticho môže dieťa naladiť do stavu relaxu, ale ak necháme dieťa pri nej zaspávať môžeto mať niekoľko negatívnych efektov. Okrem plytkého spánku to je aj fakt, že dieťa sa naučí zaspávať pri danej hudbe a ak ju nebude mať zaspať nedokáže. To zrejme nie je cieľom žiadneho rodiča.

Monotónna, jemná, tichá

Jemná hudba spolu s tleným osvetlením je vhodná ako prechod od rušného dňa k spánku. Môže sprevádzať napríklad krémovanie bábätka po kúpaní a naznačiť mu, že prichádza čas spať. Vyhýbajme sa dynamickej a rytmickej hudbe. Voľme radšej klasickú alebo relaxačnú hudbu. Pozor, aj mnohé klasické skladby sú rytmické a môžu vyvolať pozornosť dieťaťa, preto nie je dobré, keď vyberieme jedného autora a necháme hrať celú platňu. Ak chceme dieťa upokojiť, podstatná je monotónnosť.

Namiesto hudby umývačka riadu?

Niektorí rodičia majú dokonca skúsenosti, že dieťa im zaspávalo pri určitom druhu šumu. Pri monotónnom zvuku práčky či umývačky riadu alebo tichého vysávača. Je to preto, že tento monotónny zvuk prehluší ostatné ruchy v dome či v byte a vytvorí jednotnú kulisu.

-sz-