Máme bábätko: Kedy prespí celú noc?

Spánok dieťaťa závisí od jeho veku. Jedno alebo dvojmesačné bábätko sa počas celej noci prebúdza, aby sa najedlo. Päťmesačné alebo šesťmesačné dieťa už je pripravené na to, aby prespalo celú noc. Prebúdzanie v noci považujeme za problém až u starších detí, a len vtedy, ak sa dieťa budí niekoľkokrát za noc. Samozrejme, ak je dieťa choré, je úplne normálne, že sa v noci budí, a to aj v predškolskom veku.

https://www.shutterstock.com

Isté je jedno, ak – ako rodičia – vieme, čo môžeme očakávať, ako sa reálne mení spánok dieťaťa podľa veku, budeme menej frustrovaní. Opäť platí zásada – neoplatí sa porovnávať s kamarátkami a známymi, pretože každé dieťa je iné. Ak nie sme si istí, porozprávajme sa radšej s pediatrom.

Spánkové vzorce najmenších

Novonarodeniatko prespí aj až 17 hodín denne, ale v krátkych intervaloch, ktoré predstavujú neraz menej ako hodinu, zvyčajne však dve až tri. Po krátkom bdení sa zase unaví a zaspí.

Bábätká do veku jedného mesiaca spia približne 14 hodín denne a zvyčajne majú jeden dlhší úsek spánku v prvej časti noci – štyri alebo päť hodín. Potom sa zobudia a potrebujú na kŕmenie každé dve alebo tri hodiny. Niektoré ešte častejšie.

Zvyšok prvého roku dieťaťa, pokiaľ ide o spánok vyzerať asi takto:

Po troch mesiacoch dieťa prespí približne 13 hodín denne, vrátane približne 8 hodín v noci. Niektoré deti už od tohto veku prespia celú noc. Zvyčajne sa však aspoň raz alebo dvakrát ešte budia.

Polročné dieťa potrebuje 12 a 1/2 hodiny spánku, pričom v noci prespí 9 hodín. Väčšina bábätiek už v tomto veku prespí celú noc alebo sa zobudí len raz.

Deväťmesačné dieťa spí 12 hodín denne, vrátane 9 hodín v noci a dvoch spánkov kratších počas dňa.

Ročné dieťa spí stále približne 12 hodín denne, v noci 9 až 10 hodín. Denný spánok sa postupne zredukuje z dvoch spánkov na jeden.

Nezabúdajme: Dôležité je dieťa naučiť zaspávať v rovnakú večernú hodinu. Tak bude na spánok správne pripravené a ľahšie prespí celú noc.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach