Nadané dieťa?

Takto mu pomôžeme rásť!

Asi niet matky, ktorá by si v istom období vývoja dieťaťa nemyslela, že je výnimočné a nadané, že je iné ako ostatné deti. Šikovnejšie, múdrejšie, inteligentnejšie, zdatnejšie… Samozrejme, každé dieťa je iné a v iných oblastiach aj vyniká, takže vždy je čosi pravdy na tom je každé dieťa je výnimočné. Nemusí to však byť hneď génius.

Nadané dieťa

Viete ako podporiť zručnosti a schopnosti vášho dieťaťa?

Podporu potrebuje, ale nie separovanie!

Keď máme pocit alebo aj potvrdenie od viacerých, napríklad učiteliek zo škôlky, lektoriek krúžkov a kurzov a podobne, že naše malé dieťa je výnimočné, dôležité je, aby sme ho v jeho danostiach a schopnostiach podporovali. Neznamená to, že máme hneď hľadať škôlky a školy pre super nadané deti, ani to, že ho máme separovať od bežného kolektívu.

Tu je niekoľko odporúčaní odborníkov:

* Buďme mu príkladom:
Ak dieťa ešte nehovorí v celých vetách, neodpovedá celými vetami na otázky, tak mu ukážme ako to vyzerá. Hovorme s ním celými vetami a rovnako tak odpovedajme na jeho otázky. Takto sa rozšíri jeho slovná zásoba a naučí sa jednoduchšie stavbu viet.

* Zapájajme ho do našich aktivít:
Keď mu budeme hovoriť – na toto si ešte malý, tomu nemôžeš rozumieť, to je zložité pre deti, toto je len pre nás veľkých a podobne, dieťa sa bude cítiť odstrkované, menejcenné a frustrované.

* Dovoľme mu hrať sa aj s hračkami pre starších:
Mnohé nadané deti sa s hračkami určenými pre ich vekovú kategóriu nudia. Nedržme sa striktne veku, ktorý je napísaný na škatuli hračky. Nechajme dieťa hrať sa s čím chce, i keď by daná hračka mala byť pre starších. Pozor však na bezpečnosť – rozhodne nenechávajme malé deti hrať sa s drobnými hračkami, ktoré by mohli vdýchnuť alebo prehltnúť a už vôbec nie, ak sú čo len na minútu osamote!

* Podporujme jeho záujem o čítanie:
Knihy sú stále veľmi dobrým darčekom pre každé dieťa – v rôznom veku. Keď ich už ako predškolákov naučíme láske ku knihám, vybudíme u nich zvedavosť na to, čo je v nich napísané, a tým pádom majú aj väčšiu motiváciu naučiť sa čítať. Nájdime si čas a vždy v nejaký moment si spolu s dieťaťom čítajme. Veľmi dobrým ťahom je tiež zobrať dieťa do knižnice, aby videlo množstvo informácií, ktoré je ukryté v knihách. Nechajme ho vybrať si knihy, ktoré ho zaujímajú.

* Dajme mu možnosť byť kreatívnym:
Namiesto mnohých hračiek, ktoré dieťa nič nenaučia, dožičme mu rôzne výtvarné pomôcky, farebné papiere, novinový papier, kriedy, voskovky, pastely, neskôr i akrylové a temperové farby, plastelínu, hlinu, kúsky látky, bezpečné lepidlo. Skvelá hra môže začať! Môžeme mu pomôcť napríklad vytvoriť si vlastnú knihu z nalepovaných obrázkov, rôzne ozdoby, či dekorácie.

* Prihlásme ho do krúžkov, na kurzy:
Samozrejme, nemá význam preháňať to a vysiľovať dieťa alebo ho nútiť robiť niečo, o čo nemá záujem. Avšak, keď rado tancuje prihlásme ho na tanečnú rytmiku a neskôr môžeme na špecializované tanečné kurzy – podľa toho, k akému druhu tanca bude mať najväčší vzťah. Podobne, ak prejavuje vzťah k výtvarnému umeniu, hudbe, či športové schopnosti. Môžeme vyskúšať aj dva tri záujmové krúžky a neskôr z nich vyselektujeme to naj pre naše dieťa.

-sz-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach