Pár tipov, ako sa starať o detský chrup

Aj detské zúbky potrebujú dôkladnú starostlivosť!

Mnohé mamičky sú presvedčené, že o detské zúbky sa prakticky netreba starať, pretože – i tak vypadnú. Nie je to však vôbec pravda! Detské zúbky vyžadujú kvalitnú starostlivosť už od prvých rezákov, napriek tomu, že sú mliečne. V starostlivosti o detské zúbky nám výdatne pomáhajú aj kvalitné prípravky.

detský chrup

Zopár faktov o detských zúbkoch

Prvý zúbok zvyčajne prekvapí v období medzi 4. až 11. mesiacom života bábätka. Výnimočne sa s jedným, či dvoma zúbkami detičky už môžu aj narodiť. Prerezávanie zúbkov nie je pre mamičky radostnou udalosťou, pretože dieťa je plačlivé, má opuchnuté ďasná, je nepokojné, slintá a často odmieta jesť

Kedy a ako čistiť zúbky?

Už v čase, keď rastie prvý zúbok je vhodné začať so starostlivosťou oň a tiež o ústnu dutinu bábätka. Existujú špeciálne mäkké kefky určené na prvé zúbky. Veľmi obľúbenou je napríklad zubná kefka Lacalut určená pre deti od narodenia do 4 rokov. Extra jemne zaoblené štetiny čistia detské zúbky dôkladne, ale mimoriadne šetrne a masírujú detské ďasná. Kefka zároveň má protišmykovú oporu na palec, čo je pre deti veľmi dôležité.

detský chrup

Samozrejme, spočiatku nie je potrebné používať zubnú pastu, ale neskôr vo veku 18 mesiacov môžeme učiť dieťa čistiť si zuby nielen vodou, ale aj malým množstvom kvalitnej detskej pasty. Nácvik umývania si zúbkov môžete pokojne začať už aj od jedného roka, kedy zaobstaráte dieťaťu vhodnú kefku a začne sa učiť umývať si zúbky samo. Samozrejme, vyžaduje to veľa trpezlivosti, rozhodne však nič nestratíte.

Prečo je starostlivosť o mliečne zuby  dôležitá?

Kvalitná starostlivosť o mliečne zúbky zabezpečí, že trvalé zuby, ktoré začnú dieťaťu rásť približne vo veku päť – šesť rokov, budú mať rovný zhryz a dieťa bude mať zdravé ďasná. Rovnako je dôležité, aby si dieťa na pravidelnú starostlivosť o chrup každé ráno a večer zvykalo už od skorého detstva.

Kvalitná zubná pasta

Deti potrebujú pre zdravý chrup zubné pasty s obsahom fluoridu. Ten spevňuje sklovinu, chráni pred zubným kazom a tiež hojí drobné pukliny. Pre tých najmenších – deti od 0 do 4 rokov je vhodnou pastou napríklad zubná pasta Lacalut s vitamínmi A a E, ktoré neobsahuje cukor. Táto pasta, ktorú na náš trh prináša spoločnosť Naturprodukt www.naturprodukt.sk chráni citlivé mliečne zuby pred kazmi pomocou aminfluoridu (olaflur). Šetrne čistí a odstraňuje plak. Vitamíny A a E prispievajú k ochrane sliznice ústnej dutiny. Má pre deti príjemnú malinová príchuť a neobsahuje cukor. Obsah fluoridov v tejto paste je prispôsobený deťom (0,025 % F).

detský chrup

Pre deti vo veku 4 až 8 rokov je skvelým prostriedkom na čistenie zúbkov, zubná pasta Lacalut, určená pre túto vekovú kategóriu. Je špeciálne určená na obdobie výmeny mliečnych zubov za trvalé. Má mentolovo-mätovú príchuť. Špeciálne čistiace telieska v nej odstraňujú zubné plaky, hlavnú príčinu kazov a chorôb ďasien. Remineralizačným pôsobením olafluru sa fluoridy rýchlo zabudovávajú do zubnej skloviny, čím sa zuby stávajú tvrdšími a odolnejšími voči kazom.

detský chrup

Pre deti od 8 rokov je určená pasta Lacalut junior Sweet berry alebo Tropicana – špeciálna zubná pasta na ochranu trvalých zubov s vysokoúčinným aminfluoridom a fluoridom sodným. Zubné pasty majú ovocnú príchuť a obsahujú trblietavé čiastočky, ktoré deti milujú. Kombinácia aminfluoridu a fluoridu sodného je optimálnou ochranou pred zubným kazom. Vďaka vysokej koncentrácii aminfluoridu a fluoridu sodného (1.400 ppm fluoridov) v tejto paste máme postarané o kvalitnú mineralizáciu a ochranu nových trvalých zubov.

-sz-

www.naturprodukt.sk

Save