Smartfón môže narušiť vzťah medzi matkou a dieťaťom

Nedajme mu dôvod, aby naň muselo žiarliť!

Kedysi to bolo jednoduché. Keď si mamička sadla k dieťaťu, tak pri ňom nielen sedela, ale bola sním telom i dušou. Dnes to tak vôbec nemusí byť. Môžeme sedieť pri dieťati, ale pritom mať v ruke svojho spoločníka – mobil. Problém je, že žiadnemu dieťaťu sa takáto „spolupráca“ nepáči a môže na ňu začať dosť negatívne reagovať. Je jasné, že si chceme z času na čas niečo na mobile pozrieť alebo vybaviť, ale dajme pozor na to, aby to nebolo priveľmi často, aby ho naše dieťa nebralo ako konkurenciu a nezačala na neho žiarliť. Detičiek, ktorým smartfóny kradnú mamičky je dnes viac ako dosť!

vzťah medzi matkou a dieťaťom

Rýchly únik

Tento nový druh žiarlivosti nie je žiadnou zvláštnosťou. Mnohé mamičky hľadajú práve v kontaktoch s inými ľuďmi cez smartfón únik od namáhavej celodennej a celonočnej starostlivosti a aspoň aké-také rozptýlenie. Odborníci však upozorňujú na to, aby sme to robili výhradne v čase, keď deti spia alebo keď sa im venuje niekto iný. Samozrejme, súrny telefonát si môžeme vybaviť, ale žiadne siahodlhé reči či vypisovania. Okrem toho, že za ten čas sa deťom môže niečo stať, trpí tým aj ich psychika. 

Najnenávidenejší predmet na svete

„Môj syn, keď mal tri roky tak intenzívne bojoval proti mobilu, že mi ho začal schovávať na neznáme miesta a dlho trvalo, kým som ho skutočne našla. Až potom som si uvedomila, že to vôbec nebola hra, len ma chcel upozorniť na to, že na mobil žiarli a nenávidí ho, že chce mať svoju mamu naplno pri sebe a nie s mobilom v ruke. Odkedy som minimalizovala komunikáciu cez mobil pri ňom, všetko je lepšie. keď si to spätne premietam, niekedy ho moje vybavovanie cez mobil privádzalo až do zúrivosti – len vtedy som nechápala ešte o čo ide. Otvorila mi oči až kamarátka, ktorá mala podobný problém. Z jej dcéry vyrástla utiahnutá samotárka, ktorá nič na svete nenávidí viac ako mobily rodičov. Problém dokonca riešia v spolupráci so psychologičkou a už dlhé mesiace…,“ povedala nám 27-ročná Nataša.

Výsledok: domácnosť plná napätia

Negatívne vplyvy smartfónov na vzťah medzi rodičom a dieťaťom potvrdila aj štúdia publikovaná v časopise Journal of Developmental & Behavioral Pediatrics. Ukázala, že používanie smartfónov v čase, keď sa venujeme svojmu dieťaťu priamo súvisí s množstvom konfliktov a napätia v domácnosti. Prečo je to tak? Čím viac zmazávame hranice medzi pracovným, spoločenským a rodinným životom, tým viac sa cítime byť na mnohých miestach naraz, čo má negatívny vplyv na rodičovstvo.

Dbajme na hranice

Samozrejme, nemusíme byť deťom k dispozícii sto percent času, potrebujú sa učiť aj nezávislosti. Je však dôležité, aby sme dodržiavali pevné hranice medzi rodinným, súkromným a spoločenským životom, pretože budú trpieť všetky oblasti a my a naše dieťa najviac. Preťaženie z vtiahnutia do všetkých spomínaných oblastí naraz alebo nonstop je nebezpečné pre našu psychiku, oberá nás o energiu a sústredenie, ktoré pri starostlivosti o dieťa potrebujeme. Navyše, dieťa vycíti našu nervozitu, stres, negatívne emócie, čo naň veľmi zle vplýva. Stresujúce pracovné úlohy alebo spoločenské povinnosti preto riešme v čase, keď deti spia alebo sa o ne stará niekto iný. Zabezpečíme si tým pokojnú domácnosť a deťom doprajeme všetko, čo potrebujú. 

-sz-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach