Už maličké deti sa učia vytrvalosti a trpezlivosti od nás!

Nepáči sa vám, že je vaše dieťa nervózne, nie je vytrvalé, všetko rieši prudko a ak samu niečo nepodarí, nasleduje pomaly hysterický výstup? Nuž, pozrime sa najskôr do vlastných radov, pretože už tie najmenšie deti sa učia trpezlivosti a vytrvalosti o nás – rodičov!

deti sa učia vytrvalosti

Učia sa z pozorovania našich reakcií

Pre dieťa môže byť veľmi cennou lekcia, keď sa snažíme otvoriť veľmi starostlivo zabalený a nepoddajný balík. Všimnime si, ako vtedy ich očká sledujú každý jeden ťah. Áno, a presne to zopakujú, keď budú mať rozbaliť svoj balíček aj oni. V prípade, že ho nervózne odhodíme alebo dotrháme papier, trpezlivosti a rozvahe ho nenaučíme, preto pozor aj na takéto malé detaily.

Hodnota ukrytá v pote

Odborníci radia radšej nerobiť podobné veci pred deťmi v prípade, že sme vystresovaní, chorí, zle sa cítime. Naopak, treba im ukázať trpezlivosť a dôslednosť, ktorú môžu takto hravo zahrnúť do svojho života, do reakcií podľa ktorých ich budú neraz ostatní posudzovať. Vedci dokonca tvrdia, že ak necháme, aby dieťa videlo náš pot (fakt, že naša cesta k cieľu nebola jednoduchá a museli sme prejsť viacerými prekážkami), uvedomia si, že v tom pote, v tej snahe je potenciálna hodnota. Práve tá ich môže povzbudiť v tvorivej práci.

Hra je preň práca

Nikdy dieťa nerušme a radšej upravme pravidlá (keď to nie je skutočne nevyhnutné), ak je zaujaté do tvorivej hry, vkladá do nej všetku svoju energiu, sústredenie sa, chce dokázať, že i ono vie tvrdo pracovať ako my – veď hra je pre neho práca. Vďaka nej získava nové skúseností, ktoré neskôr ocení v celom ďalšom živote. Predchádzajúce poznatky odborníkov predpokladali, že deti sa tieto zručnosti učia v predškolskom veku. Avšak najnovšie štúdie ukázali, že to je podstatne skôr – už od veľmi raného detstva, prakticky od veku jedného roka.

Cesta k úspechu

V rodinách, v ktorých rodičia deťom neukazujú, ako tvrdo museli pracovať na to, aby niečo získali, neukážu im svoje trápenie a neraz dlhú cestu do cieľa plnú problémov, nemajú deti predstavu o hodnote práce. Nevedia, že si to vyžaduje ich trpezlivosť, dôslednosť a snahu, aj pri prvom nezdare. Veľmi dôležité je tiež deťom ukázať, že neúspech nie je negatívom, ale práve naopak, je to cesta k úspechu. Bez neúspechu by sa nám nikdy nič v konečnej fáze nepodarilo a nič by sme sa bez neho nenaučili.

Inteligencia nie je všetko

Odborníci tvrdia, že inteligencia nie je meradlom úspechu. Je poddajná a výsledky dieťaťa závisia od toho, či um ukážeme trpezlivosť a náročnú cestu za cieľom. Dôležité je tiež ukázať deťom niekoľko pozitívnych spôsobov „boja“ s problémami, ktoré vedú k danému cieľu.

-sz-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach