Vývoj detí i rozvoj ich zručností súvisí s výživou: Viete ako?

Každý rodič vie, že výživa je pre deti dôležitá. Menej z nás si však už uvedomuje, aké živiny a prečo naše deti potrebujú. Nové poznatky ukazujú, že vplyv výživy na rozvoj zručností a vývoj detí je podstatne výraznejší, ako by sme si mohli myslieť.

vývoj detí
https://www.shutterstock.com

Strava ovplyvňuje rast a výšku dieťaťa

Dôkazy z histórie ukazujú, že v obdobiach, keď ľudia nemali dostatok živín a žili na zemiakoch či múke, mali nielen horšie zdravie, ale dosahovali aj nižší vzrast. Inými slovami deti, ktoré nemajú dostatok potrebných živín rastú pomalšie a podľa druhu stravy, ktorú konzumujú sú buď chudšie alebo, práve naopak, nezdravo pribraté.

Spracované potraviny znemožňujú vstrebávanie živín

Častou príčinou nedostatku živín u detí je konzumácia spracovaných potravín. Z týchto potravín nedokážu absorbovať potrebné živiny – je to kvôli spôsobu spracovania. Naopak, celozrnné potraviny, ovocie a zelenina sú správnou cestou k celoživotnému zdraviu.

Aj priveľa cvičenia deťom škodí

Hyperaktívne deti, deti ktoré veľa cvičia, trénujú, vydávajú mnoho kalórií sú často chudšie a niekedy aj menšie ako deti, ktoré cvičia s mierou. Ak naše dieťa trénuje nejaký šport alebo sa veľmi hýbe, mali by sme primerane jeho potrebám dopĺňať živiny z jedla a nápojov. Potrebuje tiež nahradiť minerály, ktoré stratí potením sa. Myslime na to, že každé výkon si vyžaduje adekvátny oddych. Pohyb pre deti by mal byť skôr zábavou ako drinou.

Nemajú dostatok bielkovín

Mnohé dnešné deti nemajú v strave dostatok bielkovín. Nedostatok bielkovín je hlavnou príčinou zlého vývoja u detí. Dieťa potrebuje porciu bielkovín vo veľkosti dlane v rámci každého jedla – teda každé tri hodiny.

Mohlo by vás zaujímať

Najlepšie interiérové aktivity pre deti

Najmladší členovia rodiny potrebujú zábavu a dostatok pohybu, aj keď máme obmedzené vychádzanie. Ako dieťa doma zbaviť nudy? Tanec Na sociálnych sieťach predstavujú mnohí profesionálni tanečníci… Čítaj ďaľej

Deťom chýbajú zdravé črevné baktérie

Väčšina dnešných detí nemá dobré črevné zdravie, chýbajú im zdravé baktérie. Špeciálne to platí pre deti narodené cisárskym rezom, ale i tie, ktoré sú vystavené chemickým látkam, cukru, stresu, strachu, alkoholu, tabaku či priveľa času trávia na smartfónoch a tabletoch. Nezdravé črevá nedokážu správne absorbovať vitamíny a minerály.

Viac chronických chorôb

Nedostatok živín v detskej strave má výraznejší efekt, ako by sme si mysleli. Neovplyvňuje len rast detí, ale aj ich celkový zdravotný stav. Je dokázané, že počet detí s chronickými chorobami sa od doby, keď sme my boli deťmi až štvornásobne zvýšil. K častým ochoreniam už u detí a mladistvých patrí cukrovka, obezita, astma.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach