Bezlepková strava v tehotenstve: Ako mať dostatok živín, keď nemôžete lepok?

Lepok, bielkovina, ktorá dodáva potravinám štruktúru a textúru, sa prirodzene nachádza vo väčšine produktov vyrobených z obilnín, vrátane pšenice, jačmeňa a raže. Diéta v tehotenstve v tehotenstve rozhodne nie je dobrým nápadom, ale keď máme celiakiu alebo neznášanlivosť lepku, musíme prispôsobiť výber potravy. Ako zabezpečiť dostatok živín pre vyvíjajúci sa plod aj bez lepku?

Ak máme celiakiu, lepok vyvolá reakciu imunitného systému, ktorá časom poškodí výstelku tenkého čreva s príznakmi vrátane hnačky, únavy a bolesti kĺbov. Iný stav – intolerancia lepku, spôsobuje nielen črevné problémy, ale môže vyvolať aj klasické symptómy alergie, ako je žihľavka, svrbenie, upchatý nos. Okrem obilnín sa lepok môže objaviť aj v potravinách a nápojoch kúpených v obchode alebo v reštauráciách vrátane piva, obaľovaných hranolčekov, párkov v rožku, niektorých šalátových dresingov a sójových omáčok, polievok, sladkostí zo sladkého drievka a zeleninových hamburgerov.

Je bezlepková diéta bezpečná počas tehotenstva?

Je bezpečné vyhnúť sa lepku, keď ste tehotná, ale nie vždy je to dobrý nápad – jedine vtedy, ak máme skutočne zdravotné problémy kvôli lepku. Rozhodne nie je na mieste skúšať, čo s vami urobí bezlepková diéta v tehotenstve kvôli iným dôvodom. 

Pozor na anémiu

Tehotné ženy s celiakiou by sa automaticky mali vyhýbať lepku, znížia riziko, že sa im narodí dieťa s určitými srdcovými alebo močovými vrodenými chybami. Ľudia s celiakiou, ktorí dodržiavajú bezlepkovú diétu, majú tiež menšiu pravdepodobnosť vzniku zdravotných problémov, ako je anémia alebo osteoporóza. Bezlepková diéta však môže sťažiť získanie určitých živín, ktoré sú dôležité pre budúce mamičky a ich rastúce deti, napríklad sacharidov, vlákniny, kyseliny listovej, železa a vitamínov B.

Čo môžeme jesť pri bezlepkovej strave?

Vylúčenie obilnín zo stravy znamená vylúčenie hlavného zdroja vitamínov B (vrátane kyseliny listovej), vlákniny a dôležitých minerálov (železo a zinok). Našťastie, mnohé bezlepkové potraviny ponúkajú tieto a ďalšie živiny. Napriek tomu sa počas tehotenstva oplatí vynaložiť úsilie na získanie množstva nasledujúcich živín z bezlepkových zdrojov:

Kyselina listová – jedna z najdôležitejších živín v tehotenstve. Pomáha predchádzať vrodeným chybám, ako je rázštep chrbtice. Dobrým zdrojom tejto živiny sú špenát, špargľa, avokádo, fazuľa.

Železo – pomáha vytvárať červené krvinky, ktoré prenášajú kyslík do celého tela – čo je dôležité, keď plod rastie, pretože telo matky pumpuje oveľa viac krvi. Snažme sa získať aspoň 27 mg denne z bezlepkových zdrojov. Bezlepkové potraviny najbohatšie na železo: červené mäso alebo tmavé mäso z hydiny, strukoviny ako cícer, fazuľa, špenát.

Vláknina – keďže počas tehotenstva máme väčšiu pravdepodobnosť zápchy, dajme si za cieľ aspoň 25 gramov vlákniny a veľa vody denne. Vlákninu obsahujú vo veľkom: strukoviny, hnedá ryža, orechy, ovocie a zelenina

Vápnik – tento minerál je nevyhnutný na posilnenie vyvíjajúcich sa kostí a zubov dieťaťa – a chráni aj naše. Vápnik tiež hrá kľúčovú úlohu vo vývoji svalov, srdca a nervov plodu.

Mohlo by vás zaujímať

Rizikové tehotenstvo: Čo očakávať, ak vám ho lekár potvrdí?

Rizikové tehotenstvo spravidla znamená viac kontrol u gynekológa alebo pôrodníka a viacero testov v porovnaní so zdravým nízkorizikovým tehotenstvom, akých je u náš väčšina. Avšak stále môžete mať zdravý… Čítaj ďaľej

Tehotné ženy potrebujú 1 000 mg vápnika denne a ženy do 18 rokov 1 300 mg denne. To znamená asi štyri porcie potravín bohatých na vápnik denne.

Našťastie, mnohé z najlepších zdrojov vápnika sú prirodzene bezlepkové: biely jogurt, mlieko alebo obohatené sójové mlieko, sardinky konzervované v oleji s kosťami, nízkotučný tvaroh.

Zinok – zinok podporuje rast buniek plodu a zohráva úlohu pri prevencii nízkej pôrodnej hmotnosti a iných komplikácií počas pôrodu. Pomáha tiež udržiavať náš imunitný systém v bojovej forme, takže počas tehotenstva budeme lepšie odolávať prechladnutiu a infekciám.

Budúce mamičky by mali prijať približne 11 mg zinku denne. Doprajme si: chudé hovädzie mäso alebo tmavé mäso z hydiny, jogurty, fazule, orechy a semená.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach