Popôrodná depresia – Ako často sa vyskytuje baby blues a ako ho rozpoznať?

Popôrodná depresia je bežný jav, ktorý môže postihnúť približne 20 % žien po pôrode, ale odhaduje sa, že až 50 % z nich s týmto problémom nenavštívi odborníka.

Popôrodná depresia je v skutočnosti fyzickou aj psychickou reakciou ženy na narodenie dieťaťa. Napriek tomu, že ide o jeden z najšťastnejších okamihov v živote, čoraz viac žien zápasí s týmto stavom.

V tomto texte sa pokúsime vysvetliť, čo môže byť príčinou jej vzniku a ako ju rozpoznať. Pozývame vás čítať ďalej!

Popôrodná depresia
Zdroj obrázku: Pixel-Shot / Shutterstock.com

Čo by ste mali vedieť o popôrodnej depresii?

Popôrodná depresia je v medicíne definovaná ako duševné ochorenie. Zvyčajne sa diagnostikuje štyri až šesť týždňov po narodení dieťaťa. Ide o čoraz častejšie sa vyskytujúce ochorenie, ktoré postihuje už každú ôsmu ženu.

Príznaky tejto poruchy sú veľmi podobné príznakom depresie, ale sú oveľa intenzívnejšie. Je potrebné spomenúť, že ženy, ktoré bojujú s touto poruchou, zvyčajne nepociťujú myšlienky súvisiace so samovraždou, namiesto toho sa zvyčajne veľmi obávajú o zdravie a život svojho dieťaťa.

Rizikové faktory

Medzi najväčšie faktory, ktoré ju môžu vyvolať, patria:

  • zdravotné problémy dieťaťa,
  • náročné tehotenstvo,
  • problémy vo vzťahu s partnerom/manželom,
  • nedostatočná podpora,
  • výskyt duševných porúch v predchádzajúcom období.

Hormonálne zmeny v ženskom tele môžu tiež vyvolať popôrodnú depresiu. Po narodení dieťaťa klesá u žien hladina estrogénu a progesterónu, čo spôsobuje zhoršenie nálady. Okrem toho sa zvyšuje hladina hormónov, ktoré sú zodpovedné za laktáciu (prolaktín).

Zatiaľ sa nepotvrdilo, či biologické faktory môžu ovplyvniť vznik depresie po pôrode. Popôrodná depresia však môže byť vyvolaná genetickými faktormi, napr. výskyt depresie u matky zvyšuje pravdepodobnosť jej výskytu u dcéry.

Popôrodná depresia – diagnóza

Príznaky, ktoré vás môžu znepokojovať a predznamenávať nástup popôrodnej depresie, sú:

  • neustály pocit smútku,
  • nepociťovanie radosti z vecí, ktoré predtým spôsobovali radosť,
  • strach zostať doma sama,
  • pocit, že ste zlá matka,
  • nedostatok chuti do jedla alebo nadmerná chuť na jedlo,
  • nedostatok túžby postarať sa o seba,
  • ťažkosti pri každodenných činnostiach,
  • neustály strach o zdravie dieťaťa,
  • problémy so spánkom a slabosť.                                      

Mohlo by vás zaujímať

Popôrodná depresia? Aj otcovia ňou trpia!

Nielen mamičky sa po pôrode môžu cítiť veľmi zle – zničené čelíme novým veľmi náročným a nikdy neutíchajúcim povinnostiam, zodpovednosti, akú sme ešte nikdy predtým neriešili.… Čítaj ďaľej

Liečba popôrodnej depresie

Depresiu nesmieme podceňovať! Nemali by sme sami pred sebou predstierať, že je všetko v poriadku. Byť matkou je veľmi náročná úloha, preto na seba nemôžete byť príliš prísna.

Napriek tomu, že popôrodná depresia je dočasná a zvyčajne sama pominie, nemala by sa podceňovať.

Pri liečbe zohrávajú veľkú úlohu blízki ženy, najmä jej partner. Mal by ju v tomto ťažkom období podporovať a rozhodne nekritizovať jej správanie.

V prípade popôrodnej depresie je najlepšie vyhľadať odbornú pomoc. Je tiež dôležité, aby partner akceptoval súčasný stav partnerky a odľahčil ju pri starostlivosti o dieťa.

Popôrodná depresia je choroba a je potrebná vhodná liečba. Zvyčajne sa používa farmakoterapia, ktorá sa kombinuje s psychoterapiou a psychoedukáciou.

Veľmi zaujímavou možnosťou je online psychoterapia, ktorá vám umožní poradiť sa s odborníkom bez toho, aby ste museli opustiť svoj domov. Je to ideálne riešenie, ktorého výsledky sa nelíšia od tradičnej terapie v ordinácii.

Takže ak u seba alebo u blízkej osoby pozorujete príznaky, ktoré môžu naznačovať nástup popôrodnej depresie, oplatí sa využiť túto podporu.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach