Makrozómia plodu: Čo to znamená pre mamičku, keď je plod väčší, ako by mal byť?

Lekári počas tehotenstva pravidelne sledujú rast a veľkosť plodu. Rast je spravidla dobrým indikátorom zdravia a prosperity dieťaťa. Sú však prípady, keď plod rastie viac, ako sa očakáva. Priemerný novorodenec váži okolo 3 200 až 3 400 gramov. Stretli ste sa už s výrazom makrozómia plodu? Čo to znamená a prečo vzniká? O makrozómii hovoríme vtedy, ak má novorodenec viac ako 4 000 gramov. 

Väčšie dieťa = ťažší pôrod?

Žiaľ, je to tak. S rastúcou hmotnosťou plodu sa zvyšuje aj náročnosť pôrodu a riziko zranení mamičky. Komplikácie sa najčastejšie vyskytnú, ak dieťa váži viac ako 4 500, či dokonca viac ako 5 000 gramov. Prečo niektoré bábätká v brušku narastú viac, ako by mali? Najdôležitejší vplyv má hmotnosť mamičky, jej zdravie a genetika.

Väčší plod majú často mamičky, ktoré:

  • majú vysokú hladinu cukru v krvi,
  • už vynosili veľké dieťa,
  • mali pred tehotenstvom nadváhu alebo obezitu,
  • počas tehotenstva nadmerne priberajú,
  • boli viackrát tehotné,
  • majú chlapca – chlapci zvyčajne vážia o niečo viac ako dievčatá,
  • prenášajú,
  • majú rodinnú anamnézu veľkých detí,
  • sú staršie ako 35 rokov,
  • jedia priveľa spracovaných sacharidov.

To, či budeme mať veľké dieťa mnohokrát neovplyvníme, pretože často v tom má prsty genetika. Avšak priveľký plod môže pre mamičku znamenať komplikácie, preto lekár bude sledovať náš stav aj vzhľadom na možné riziká a komplikácie.

Mohlo by vás zaujímať

Budúce mamičky sa pripravujú na pôrod, no podceňujú obdobie šestonedelia

Obdobie šestonedelia začína bezprostredne po pôrode a trvá šesť týždňov. Počas tejto doby sa vracia organizmus do stavu pred počatím a zažíva veľa zmien, ktoré sa podpisujú… Čítaj ďaľej

Aby nenastali komplikácie

Aby sa zabránilo komplikáciám z makrozómie plodu, gynekológ, respektíve pôrodník bude pravidelne sledovať, ako rastie naša maternica – kontroluje obvod bruška. Zároveň sleduje prírastok hmotnosti mamičky, kontroluje rast dieťaťa pomocou meraní a ultrazvuku. Je veľmi pravdepodobné, že nám navrhne krvné testy, aby skontroloval akékoľvek zdravotné problémy, určite podstúpime vyšetrenie na tehotenskú cukrovku. Ak posúdi, že je to potrebné, odošle nás k inému odborníkovi, napríklad k endokrinológovi či perinatológovi.

Veľké deti častejšie rodíme cisárskym rezom

Pri veľkých deťoch nie je nezvyčajný pôrod cisárskym rezom – minimalizuje komplikácie, ktoré by mohli vzniknúť pri prirodzenom pôrode. Väčší plod si totiž pri pôrode klasickou cestou neraz vyžaduje pomoc pôrodnými nástrojmi, ako sú vákuový extraktor či kliešte, ktoré môžu spôsobiť poranenie hlavičky dieťaťa. Nie sú výnimkou ani poranenia ramena, kľúčnej kosti, hypoglykémia a problémy s dýchaním.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach