Mlieko v tehotenstve zníži riziko roztrúsenej sklerózy u dieťaťa

Informácie o tom, čo je dobré konzumovať počas tehotenstva a čo nie pribúdajú takmer každým dňom. Vedci prichádzajú stále na nové súvislosti z hľadiska zdravia dieťaťa a správania – životného štýlu a jedálnička – jeho matky počas tehotenstva a v prvých rokoch života. Mnohé z týchto informácií popierajú staré povery. Ak ste počuli, že v tehotenstve nie je dobré piť mlieko a jesť mliečne výrobky, zabudnite na to.

Mlieko v tehotenstve

Zo štúdie

Lekári z Harvardovej školy verejného zdravia v americkom Bostone urobili štúdiu, ktorá sa dotýka vplyvu mlieka, ktoré pije matka počas tehotenstva na zdravie dieťaťa. Výsledky štúdie zverejnila Americká neurologická spoločnosť. Vedci sa zamerali na sledovanie 35 794 zdravotných sestier, ktoré získali od svojich matiek informácie o tom, ako sa stravovali počas tehotenstva. U 199 respondentiek sa pritom už po šestnástich rokoch objavila roztrúsená skleróza.

Mlieko aj vitamín D

Ukázalo sa, že tehotné ženy, ktoré v období gravidity pijú mnoho mlieka a majú dostatočný príjem vitamínu D, ochraňujú svojho nenarodeného potomka pred nebezpečnou chorobou. Roztrúsená skleróza je totiž doposiaľ neliečiteľné ochorenie a v prípade matiek, ktoré počas tehotenstva pili mnoho mlieka, sa jej riziko výrazne znížilo.

Koľko mlieka treba piť?

Doktorka Fariba Mirzaei zo spomínanej školy tvrdí: „Pokiaľ ženy v tehotenstve vypili až štyri poháre mlieka denne, potom bolo riziko nebezpečenstva vzniku roztrúsenej sklerózy u dcér až o 56 percent nižšie ako u tých, ktorých matky pili menej ako tri poháre mlieka za mesiac. Tiež sme zistili, že sa o 45 percent znižuje riziko roztrúsenej sklerózy u žien, ktoré mali dostatočný príjem vitamínu D. Preto sa domnievame, že na roztrúsenú sklerózu má tiež vplyv vitamín D. Posledné výskumy dokazujú, že základ ochorenia sa rodí už v maternici.“

Nemáte radi mlieko?

Ak neholdujete mlieku, môžete siahnuť po najvýznamnejších zdrojoch vitamínu D. Vitamín D si naše telo nie je schopné vytvoriť samo a pri slnení sa tvorí v organizme práve v tom momente, keď je naša pokožka ožarovaná slnečnými lúčmi. Na to, aby sme mali dostatok vitamínu D rozhodne netreba dlhé slnenie. Stačí, keď denne pobudneme na slniečku dvadsať minút, samozrejme, nemusí to byť v polohe ležmo, ani nemusíme byť polonahí, či nahí, ale úplne stačí cesta do obchodu, či práce. Platí tiež, že tmavší ľudia si vitamín D vyrábajú pomalšie ako svetlejší, preto by mali byť na slnku trošku dlhšie. D vitamín si môžeme do tela dopraviť aj konzumovaním morských rýb, húb, vajíčok.

-sz-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach