Nedarí sa otehotnieť?

Takto zvýšime šancu na dieťatko!

Čoraz viac mladých párov trápi problém s plodnosťou a počatím dieťaťa, prípadne opakujúcimi sa potratmi. Na schopnosti splodiť dieťa môžeme popracovať aj my sami – napríklad  životným štýlom, stravou, ktorú jeme, ale aj pozitívnym myslením a eliminovaním stresu a chemikálií. Poznáte jednoduché prostriedky, ktoré pomáhajú zvýšiť plodnosť, a tým pádom aj šancu na splodenie potomka?

Zdravá strava

Dostatok živín je veľmi dôležitý pre otehotnenie – ako zo strany ženy, tak aj zo strany muža. Pre nás je dôležité, aby sme prijímali v strave dostatok bielkovín, železo, zinok, kyselinu listovú, vitamín C a D. nedostatok týchto živín súvisí s predlžovaním menštruačného cyklu a s vyšším rizikom potratu. Poraďte sa s lekárom, aké doplnky výživy by ste mali nasadiť, aby bolo vaše telo pripravené na úspešné tehotenstvo.

Minimalizujme alkohol

Nielen v tehotenstve, ale už aj pri snahe otehotnieť  je dôležité alkohol eliminovať. Je totiž schopný meniť hladinu estrogénov, ktorá komplikuje otehotnenie. Nielen alkohol by sme mali mať na uzde, ale aj kofeín. Ten je taktiež schopný ovplyvniť naše hormonálne hladiny a skomplikovať otehotnenie. Maximom by malo byť 200 g kofeínu denne, teda jedna silná alebo dve slabšie kávy.

Majme hmotnosť pod kontrolou

Nielen strava, ale aj hmotnosť je veľmi dôležitá. Odborníci odporúčajú schudnúť v prípade nadváhy už pred pokusmi o otehotnenie. Nadbytok telesného tuku totiž vedie k nadprodukcii niektorých hormónov, ktoré narúšajú ovuláciu. Naopak, primálo telesného tuku nesie riziko, že naše telo nebude mať dostatok hormónov, ktoré sú potrebné na ovuláciu a udržanie tehotenstva. Cvičenie pomôže udržať zdravú hmotnosť stabilne, ale preháňať sa nevyplatí.

Vyhýbajme sa pesticídom a herbicídom, ako je to možné

Ťažko dnes vieme, kde všade sú pesticídy a herbicídy, prostriedky na ničenie hmyzu a buriny, ohrozujúcej úrodu. Snažíme a jesť zdravo, jeme veľa ovocia a zeleniny, a pritom s ňou možno aj nemálo týchto nebezpečných látok. Ovplyvňujú plodnosť – ako u mužov, tak aj u žien. Je dokázané, že znižujú počet a kvalitu spermií. Takže, ideálne jesť ovocie a zeleninu zo známych a overených zdrojov, ale najmä vždy si ju poriadne umyť pod tečúcou vodou. Rovnako pozor, ak sa na našom pracovisku robí s chemikáliami, tým by sme sa mali zoširoka vyhýbať.

Ak fajčíme, čo najskôr prestaňme

Toxíny z cigariet poškodzujú vajíčko ženy, zasahujú však aj do procesu oplodnenia a uhniezdenia, zvyšujú vek vaječníka. Znamená to, že napríklad 35-ročná fajčiarka bude mať vaječníky v stave 42-ročnej nefajčiarky, a preto je aj menej plodnou. Fajčenie ničí plodnosť do istej miery natrvalo, ale čím skôr fajčiť prestaneme, tým je väčšia šanca, že získame niektoré funkcie vaječníkov späť.

Samozrejme, veľmi dôležité je poznať svoj vlastný cyklus – len tak môžeme vedieť, kedy je najvyššia šanca na počatie. Mnohé páry sa mesiace snažia zbytočne, pretože nevedia, kedy u ženy presne nastáva ovulácia – jednoducho sa netrafia. Takže presné očko a veľa úspechov!

-sz-