Pomáha káva proti bolestiam hlavy v tehotenstve?

Bolesť hlavy v tehotenstve trápi väčšinu žien. Niektorým prejde počas prvého trimestra, iné ju pociťujú práve v neskorších štádiách. Hovorí sa, že káva pomáha proti bolestiam hlavy. Je to však dobrý spôsob liečby aj v tehotenstve? Pomáha káva proti bolestiam hlavy?

káva proti bolestiam hlavy
https://www.shutterstock.com/

Vďaka káve je pre nás ráno príjemnejšie, lepšie zvládame začiatok dňa, pretože nás preberie, nabudí. Pomôže aj po obede, keď máte chuť na siestu. A mnohí z vlastných skúseností tvrdia, že je výborným pomocníkom aj pri bolestiach hlavy. Áno aj nie, a špeciálny pozor by sme mali dávať v tehotenstve. Káva v tehotenstve nemusí byť tým najlepším pomocníkom, Prečo s ňou počas druhého stavu opatrne?

Prečo pomáha kofeín a káva proti bolestiam hlavy?

To, čo niekedy zaberá na bolesť hlavy nie je samotná káva, ale kofeín v nej. Ako funguje? Kofeín pomáha proti bolesti hlavy tým, že zúži cievy v mozgu a zároveň zmierni ich zápal alebo opuch. Má však aj nepriaznivé účinky: zvýšenie srdcovej frekvencie a krvného tlaku, a teda väčšie množstvo kávy počas tehotenstva sa rozhodne neodporúča. Maximálne jedna šálka, a platí to aj o čaji s obsahom kofeínu.

Čo to znamená pre plod?

V tehotenstve nestačí myslieť len na seba, musíme brať do úvahy aj zdravie plodu. Keďže kofeín dokáže rýchlejšie rozbúchať srdce, môže urobiť to isté aj u dieťaťa. Priveľa kofeínu zvýši srdcovú frekvenciu plodu. Ďalším faktom je, že u žien, ktoré pravidelne konzumujú viac ako 300 mg kofeínu denne bola pozorovaná závislosť na kofeíne – dokonca, v niektorých prípadoch malo novorodeniatko abstinenčné príznaky: podráždenosť, nervozita a zvracanie.

Mohlo by vás zaujímať

Aké jedlá v tehotenstve v uprednostniť?

Výživa v tehotenstve je podstatne dôležitejšia ako kedykoľvek inokedy v živote. Veď vďaka kvalitnej strave v tomto období budujeme zdravie dieťaťa, a to prakticky na celý život. Aké potraviny… Čítaj ďaľej

Priveľa kofeínu = menší plod

Štúdia z roku 2019 ukázala, že pitie veľkého množstva kofeínu má vplyv aj na veľkosť plodu. Ukázalo sa, že keď tehotná žena konzumuje kofeín v nadmernom množstve počas druhého a tretieho trimestra, výsledkom je nižšia pôrodná hmotnosť a závislosť novorodencov od kofeínu. Odporúčania gynekológov sú jasné: v tehotenstve si môžeme kofeín dopriať, ale nie viac ako 200 miligramov denne. Špeciálny pozor by si mali dať ženy s ochorením srdca alebo vysokým tlakom. V týchto prípadoch radšej vôbec kofeínové nápoje nepiť.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach