Máte strach zo zmeny? Ako to prekonať a ísť cestou k úspechu?

Stanovili ste si ciele na najbližšie obdobie, máte jasné vízie, čo by ste chceli dosiahnuť. Potom príde čas konať a zistíte, že jednoducho nedokážete urobiť veci, ktoré sú potrebné na zmenu vo vašom živote.

Prečo je to tak? Prečo sa bojíme zmien?

Čím sme starší, tým je náročnejšie urobiť životné zmeny – veľké aj malé. Aj keď sme v minulosti dokázali riskovať, teraz môžeme mať pocit, že stratíme viac, alebo že zmena sa nedá uskutočniť a je príliš desivá. Možno sme v minulosti prekonali veľa nechcených alebo neočakávaných zmien a cítime sa porazení, alebo máme strach z neistoty či zhoršenia života.

Je to prirodzené: stabilita a konzistentnosť sa javia dôležitejšie ako zmena. Navyše, držať sa starých návykov je overené a bezpečnejšie, riziko zmeny logicky prináša aj obavy a nepríjemné pocity. Výsledkom môže byť, že plány vzdáme a zotrvávame v bludnom kruhu. Ako z neho vyjsť? Naučme sa konať!

Ako prekročiť hranicu strachu a obáv zo zmeny?

Nájdime si čas na premýšľanie a znovu si vybavme spomienky na čas, keď sme podstúpili odvážne riziko, ktoré viedlo k novým možnostiam vo vašom živote. Aký ďalší malý krok by z tohto miesta urobila táto naša odvážna časť?

Sebaspochybňovanie a náš vnútorný kritik

V každej z nás „žije“ vnútorný kritik, ktorý nás chce udržať v bezpečí. Je to jeho práca a priorita. Očakávajme, že náš vnútorný kritik bude hlasný a nepríjemný, keď premýšľame o zmene alebo plánujeme zmenu.

Môže nám naplniť hlavu monológmi s pochybnosťami, v noci nás budiť v nových obavách, čo všetko by sa mohlo pokaziť. Alebo sa nás snaží presvedčiť, že to nedokážeme alebo nepotrebujeme, pretože už máme, čo chceme. Povie nám, že nie sme dosť dobrá alebo dostatočne pripravená.

Ako sa naučiť konať?

Vypočujeme si vnútorný hlas, ktorý chce, aby sme zostali v bezpečí a aby sa nič nezmenilo. Poďakujme svojmu vnútornému kritikovi za to, že sa nás snaží udržať v bezpečí. S týmto novým vedomím sa nám podarí ľahšie prejsť cez hranicu strachu a obáv – malými, ale ráznymi krokmi. Zároveň sa naučíme utíšiť svojho vnútorného kritika.

Mohlo by vás zaujímať

No url provided!

Precvičujme si odvahu

Učme sa obavy a strach prekonať malými krokmi. Posilňujme vlastné sebavedomie, získajme podporu okolia, kamarátov či rodiny. Naučme sa znášať prípadné negatívne emócie, odmietnutie a zlyhanie bez toho, aby nás to zničilo.

Ak sa ocitneme v „zmrazenom“ stave kvôli úzkosti a strachu zo straty pred vykonaním zmeny, pomáhajú meditácia a zapisovanie do denníka. Takto upokojíme parasympatický nervový systém a nájdeme si viac priestoru na prispôsobenie sa novým zmenám. Ak sa nám stále nedarí, vyhľadajme skúseného terapeuta, ktorý nám môže pomôcť prejsť procesom zmeny s menšou úzkosťou.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach