Pozitívny tehotenský test – čo všetko ženu v nasledujúcich týždňoch čaká?

Mala som pozitívny tehotenský test, čo teraz? Dve čiarky na tehotenskom teste môžu byť vytúženým splneným želaním, no aj poriadnym prekvapením… Či už ste na tehotenstvo čakali dlhšiu dobu, alebo vás zaskočilo nepripravené, práve sa pred vami otvára nové obdobie vášho života. Čo čakať na začiatku tehotenstva, ako mení ženské telo, aké telesné zmeny sú v poriadku a kedy naopak zvýšiť pozornosť?

tehotenský test

Meškajúca menštruácia a pozitívny tehotenský test

To, že sa vajíčko úspešne uhniezdilo na maternicovej výstelke, žene najčastejšie signalizuje meškajúci menzes. Nepravidelná menštruácia však nie je žiadnym výnimočným javom a nepríjemný je aj samotný fakt, že prevažná väčšina voľne dostupných tehotenských testov nie je schopná graviditu v prvých týždňoch odhaliť. Dôležitú úlohu tu totiž zohráva tzv. tehotenský hormón hCG, ktorého hladinu domáce tehotenské testu skúmajú. Zvýšenie hormónu hCG však zväčša nastáva až v 2. mesiaci, teda pár týždňov po tom, ako dôjde k oplodneniu.

Vo všeobecnosti sa teda odporúča vykonať si tehotenský test až v 5. týždni – vtedy je hladina hCG mierne zvýšená a v nasledujúcich týždňov bude narastať ešte viac. Práve 5. týždeň je najčastejšie obdobím, kedy sa žena o svojom tehotenstve dozvie a môže sa objednať na vyšetrenie k lekárovi. Avšak pozor – za 5. týždeň tehotenstva sa označuje obdobie 5 týždňov od poslednej menštruácie.

Objaviť sa môže slabé krvácanie

Ak aj po tom, ako lekár alebo tehotenský test žene potvrdia graviditu, môže sa objaviť slabé krvácanie. Hoci sa väčšina žien nesmierne preľakne, v drvivej väčšine prípadov nejde o nič závažné a jemné špinenie je dôsledkom procesu uhniezďovania vajíčka, počas ktorého sa môžu jemne narušiť drobné cievky na maternici. Zvýšenú pozornosť by však žena mala svojmu stavu venovať vtedy, ak má krvácanie silnejšiu intenzitu a je sprevádzané bolesťami, zvýšenou teplotou či kŕčmi v podbrušku. Vtedy je potrebné okamžite vyhľadať lekára.

Zmeny poprsia

Aj keď je obdobie dojčenia ešte ďaleko, už teraz sa naň ženské telo začína pomaličky pripravovať. Žena môže pociťovať pnutie v prsníkoch a takisto môže zaznamenať aj ich zvýšenú citlivosť na dotyky či látku oblečenia a spodnej bielizne. Mnoho žien tieto pocity prirovnáva k tým, ktoré prežívali tesne pred menštruáciou – aj vtedy je poprsie o niečo citlivejšie a výnimkou nie je ani to, ak nepatrne zvýši svoj objem.

Tentokrát však za zmenami na prsiach stoja iné hormonálne procesy – konkrétne ide o zväčšovanie mliečnych žliaz. Prsia sa v priebehu tehotenstva budú ešte poriadne meniť, no už teraz je možné, že žena bude potrebovať väčšiu veľkosť podprsenky. Citlivé prsníky každopádne v začiatkoch gravidity nesignalizujú žiaden zdravotný problém a sú prejavom normálne prebiehajúceho tehotenstva.

Časté nutkanie odbiehať na toaletu

Potreba častejšie močiť sa na začiatku tehotenstva objavuje pomerne často. Ide o dôsledok zväčšujúcej sa maternice, ktorá začína tlačiť na močový mechúr a tým pádom znižuje kapacitu jeho objemu. Opäť nejde o žiaden zdravotný problém, len o bežný prejav tehotenstva. V nasledujúcich týždňoch tento jav zmizne, no opäť nastúpi o niečo neskôr – približne v polovici druhého trimestra, kedy už bábätko v maternici bude omnoho väčšie, vďaka čomu bude tento orgán zaberať omnoho viac miesta v brušnej dutine. Ak je však časté močenie sprevádzané pálením a nepríjemnými pocitmi, môže ísť o zápal pohlavného či močového ústrojenstva. V takom prípade je potrebné navštíviť lekára.

Tehotenské nevoľnosti

Tehotenskými nevoľnosťami alebo nauzeou či toxémiou trpí až 75% tehotných žien. Prejavujú sa zvracaním alebo častým nutkaním na zvracanie, nepríjemnou pachuťou v ústach, zmenením vnímaním vôní, no aj pálením záhy a nechutenstvom. Hoci sa tieto nevoľnosti často označujú ako ranné, môžu sa objavovať kedykoľvek v priebehu dňa a pretrvávať dokonca aj počas noci.

Žena ich čiastočne alebo úplne dokáže zmierniť tak, že sa nenechá vyhladovať, bude vyhýbať mastným a koreneným jedlám a svoje pokrmy si rozdelí na menšie porcie. Dobrou voľbou je aj časté jedenie malých svačiniek, prípadne cmúľanie zázvorových lízaniek, ktoré dostať kúpiť v každej lekárni.

Tehotenská nevoľnosť síce predstavuje nepríjemnú komplikáciu, no sama osebe nebezpečná nie je. Lekár jej bude venovať pozornosť až v prípade, že žena dôsledkom častého zvracania rapídne chudne a jej telo je dehydrované. U väčšiny žien tento tehotenský symptóm sám vymizne okolo 12. týždňa tehotenstva a spolu s ním sa vráti do normálu aj vnímanie vôní a pachov.

Vyšetrenie u gynekológa

Tehotenstvo definitívne potvrdí až gynekológ. Vyšetrenie väčšinou pozostáva z krvného odberu a ultrazvukového vyšetrenia. Najčastejšie ide o vyšetrenie pomocou vaginálnej sondy, vďaka ktorej je možné uvidieť plodový vak a zárodok. Srdiečko dieťaťa je na ultrazvuku viditeľné okolo 6. až 7. týždňa tehotenstva.

Aké veľké je embryo?

Ak sa k lekárovi dostaneš napríklad na konci piateho týždňa tehotenstva, bude embryo merať približne 1 mm a vážiť cca štvrť gramu. Hoci je teraz maličké ako zrnko maku, je zvláštne a zároveň krásne pozorovať, koľko zmien už v tvojom tele spustilo. 🙂

Prebieha moje tehotenstvo v poriadku?

Raz za čas si túto otázku kladie každá tehotná žena. Preto je dôležité, aby svoj stav diskutovala len s odborníkom a neprihliadala na neoverené zdroje informácií či rady svojich priateliek a známych. Treba povedať i to, že každé tehotenstvo je iné, a preto je zbytočné znepokojovať sa, ak prebieha inak, ako predchádzajúce tehotenstvo či tehotenstvo mamičiek vo vašom okolí. A to najdôležitejšie na záver – pre zdravý vývoj bábätka je nevyhnutná psychická pohoda matky. Takže to najlepšie, čo budúca mama môže urobiť, je dôverovať svojmu telu a s nikým sa neporovnávať.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach