Tehotenstvo až po roku snahy?

Vývojové problémy súvisia s neschopnosťou otehotnieť po dlhý čas!
Čoraz viac mamičiek má problém s otehotnením. Niekedy to trvá pár mesiacov, inokedy aj viac ako roky. Horší je fakt, že u žien, ktorým trvá dlhšiu dobu, kým otehotnejú je až o tridsať percent vyššie riziko, že ich dieťatko sa narodí s  neurologickými problémami. Zdá sa teda, že za mnohými vývojovými problémami nestojí umelé oplodnenie, ako sa kedysi predpokladalo, ale skôr problémy s počatím.

TehotenstvoNie je to umelým oplodnením
Ženy, ktorým trvá dlhšiu dobu otehotnieť majú o tretinu vyššie riziko, že ich dieťa bude mať mierne neurologické problémy. Toto zistenie tiež pomáha vysvetliť, prečo deti, narodené po liečby neplodnosti majú väčšiu pravdepodobnosť, že budú trpieť vývojovými problémami. Okrem toho je známe, že deti, ktoré sú splodené ako výsledok liečby neplodnosti majú riziko nízkej pôrodnej hmotnosti, i toho že sa skôr narodia, ako majú. Zlá plodnosť hrá kľúčovú úlohu pri týchto problémoch, nie umelé oplodnenie.

Niektorí sa snažia aj 13 rokov
Čo si máme predstaviť pod pojmom mierne neurologické problémy? Ide o mierne zaostávania vo vývine, ktoré neznamenajú vo všeobecnosti mentálnu retardáciu alebo iné vážnejšie problémy. Odborníci, ktorí sa zaoberali týmto zaujímavým zistením skúmali hlavné znaky vývojových problémov, ku ktorým patria: držanie tela, pohyb, svalový tonus, reflexy, koordinácia oko-ruka a brali do úvahy aj vek rodičov – práve na nich sa odzrkadľujú problémy s plodnosťou. Prekvapivé je, že niektorí rodičia sa o otehotnenie snažia aj 13 rokov. Kým sa to podarí.

Odďaľovanie materstva
V snahe o počatie dieťaťa však zohráva veľkú úlohu viac faktorov. Určite k ním patrí aj znečistenie životného prostredia, chemikálie, ktoré prijímame v strave a nápojoch, stres a uponáhľaný životný štýl. Dôležitým faktorom však je aj odsúvanie rodičovstva na vek matky po 35 rokov kedy už plodnosť môže rapídne klesať a tiež rastú riziká rôznych problémov a potratov. Odborníci aktuálne bijú na poplach, aby si mladé ženy uvedomili, že ak chcú mať rodinu, vhodné je snažiť sa o dieťa vo veku 20 až tridsať rokov.  Aktuálny trend budovania kariéry a voľného životného štýlu až do tridsiatky a vyššie však tomu protirečí. Mnohé ženy sú potom deprimované a sklamané, keď im lekár oznámi, že svoj čas už prešvihli a stretávajú sa s neúspechom aj v opakovaných pokusoch o umelé oplodnenie.

Jediná šanca a jej riziká
V každom prípade, umelé oplodnenie je jedinou šancou pre čoraz viac párov ako mať vlastné dieťa. Dávnejšie výskumy však potvrdili, že deti počaté týmto spôsobom majú na rozdiel od normálne počatých detí niekoľko nevýhod. Akých? Napríklad deti a mladí ľudia, ktorí boli počatí pomocou umelého oplodnenia mimo tela matky sa zvyšuje riziko rakoviny, a to až takmer o polovicu. Často sa nedočkajú termínu pôrodu a narodia sa predčasne, s čím súvisia aj ďalšie iné problémy – napríklad dýchacie problémy dieťaťa. Ďalším dôležitým zistením je, že deti zo skúmavky bývajú častejšie choré – najčastejšie ide o infekcie horných dýchacích ciest, svalové kŕče a vrodené deformácie. Často však problémy ustanú alebo minimalizujú sa do veku šesť rokov.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach